Sad Janka Kráľa je nepochybne jedným z najkrajších parkov v Bratislave. Zaujímavosťou však je, že je tiež najstarším verejným parkom v strednej Európe a taktiež najbližší park k centru mesta. Tento park je je obľúbeným miestom na stretávanie sa a oddych. Má rozlohu približne 42 ha. Záhrada parku je plná starých stromov, domácich a exotických rastlín, rozsiahlych prírodných plôch a drobnej architektúry.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Park je skvelým miestom na oddych, romantické stretnutia, športy aj pikniky. Dá sa tu príjemne posedieť pod korunami majestátnych stromov. Je tu dostatočný priestor na rodinné pikniky na rozsiahlejšej lúke. Zo Sadu Janka Kráľa sa veľmi rýchlo dostanete na Tyršovo nábrežie, ktoré je jedno z najobľúbenejších miest v tejto oblasti. Miesto leží priamo pri Dunaji a ponúka nádherný výhľad na Staré Mesto.

Z histórie parku

Samotný park bol vybudovaný koncom 18. storočia. Sad Janka Kráľa bol založený presnejšie v roku 1774 a pomenovaný po slovenskom básnikovi Jankovi Kráľovi. V minulosti slúžil ako miesto pre rôzne spoločenské podujatia a neskôr bol premenovaný na park.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Zaujímavosti

V Sade Janka Kráľa sa nachádza viacero zaujímavostí, akými sú napríklad veža z niekdajšieho františkánskeho kostola, pomník Janka Kráľa, alebo fontána, ktorá má názov „Pijúce holubice“. V parku tiež nájdete určité prvky socialistickej architektúry a množstvo lavičiek, ktoré lemujú cestu naprieč parkom. Pri parku sa nachádza historická zastávka Viedenskej električky a na jeho okraji narazíte na pozostatky napoleonského valu.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Dostupnosť

Sad Janka Kráľa môžete navštíviť z viacerých vstupov z rôznych častí parku. Jednou z možných vstupných ciest je chodník, ktorý vedie priamo od nákupného centra Aupark. Ďalšou možnosťou je park navštíviť z brehu Dunaja a ak idete priamo z centra Bratislavy, môžete prejsť mostom SNP a vstúpiť z most po chodníku priamo do parku. Do parku sa dostanete aj zo Starého mosta, po ktorom premáva električka medzi Starým Mestom a Petržalkou. Okrajom parku prechádza cyklochodník, takže do Sadu Janka Kráľa môžete bez väčších ťažkostí prísť i na bicykli, či kolobežke.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Veža františkánskeho kostola

Najvýznamnejším architektonickým prvkom parku je unikátny záhradný altánok, ktorý bol pôvodne vežou františkánskeho kostola postavenou na začiatku 15. storočia. Táto stavba je veľmi príjemným spestrením areálu sadu. Nájdete ju priamo pri vstupe do sadu, bližšie k Starému mostu, z východnej strany. Predstavuje niečo ako altánok, vysoký do 10m. Veža nie je nijako uzamknutá a nemá dvere, len voľné priechody v podobe klenbovitých okien.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Pomník Janka Kráľa

V sade sa nachádza aj socha (pomník), ktorá vzdáva poctu samotnému básnikovi. Socha je bližšie situovaná k Mostu SNP na kruhovom asfaltovom priestranstve. Pod ňou bývajú obvykle vysadené kvety, napríklad krásne ruže. Janko Kráľ je na tejto soche stvárnený v pohybe, čo má zrejme symbolizovať jeho divoký život a dušu rebela.

Biela, mramorová (kararský mramor) socha je umiestnená na podstavci zo žuly a dominuje priestranstvu, obkolesenom kamenným múrikom. Práve vo vnútri, medzi sochou a múrikom, sa vysádzajú kvety. Sochu vytvorili sochár Fraňo Gibala a Ing. arch. Štefan Imrich. Získala čestné uznanie v roku 1960. V okolitom priestranstve sú umiestnené lavičky, takže si pri soche môžete sadnúť.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Doplnkové služby

Výhodou parku tiež je, že sa v jeho blízkosti nachádza množstvo miest, kde sa môžete občerstviť alebo najesť. Stačí sa prejsť do blízkeho Auparku alebo navštíviť jednu z reštaurácií na brehu Dunaja. Nachádza sa tu tiež ihrisko pre deti.

Otváracie hodiny a vstupné

Sad Janka Kráľa nemá žiadne otváracie hodiny – dostanete sa tam kedykoľvek a taktiež za vstup neplatíte žiadne vstupné.

Sad Janka Kráľa - Bratislava

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Sad Janka Kráľa
 • Obec / Mesto: Bratislava
 • Ulica / Lokalita: Viedenská cesta
 • Okres: Bratislava
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.1353,17.1097
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Ihriská, Kultúrne pamiatky, Parky a záhrady, Voľnočasové lokality