Mesto Považská Bystrica sa nachádza v krásnom prostredí severnej časti Považského podolia. Patrí medzi obľúbené mestá, ktoré lákajú k návšteve spoločne s jej okolím. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti Manínskej vrchoviny a pohoria Javorníky. Aj preto je mesto pomerne dobrý východzí bod na turistiku do okolia.
Panoráme mesta dominuje predovšetkým vrch Veľký Manín s výškou 891 m, ktorý je viditeľný z veľkej časti Považskej Bystrice. Toto čarovné prírodné prostredie je vhodné na návštevy kedykoľvek počas roku. Severným okrajom mesta preteká rieka Váh, do ktorého sa tu vlieva Domanižanka.
História mesta
Priaznivá klíma kotliny, prstenec okolitých hôr, úrodná pôda a výhodná poloha viedli k tomu, že mesto bolo už v minulosti dôležitou obchodnou cestou. Prvá písomná zmienka o meste je spojená s Matúšom Čákom Trenčianskym a pochádza z roku 1316. Ďalšia zmienka o meste je z roku 1330.
Považská Bystrica bola viac krát vyplienená. V roku 1432 bolo mesto vypálené husitmi. Mesto bolo vyplienené aj vojskami Štefana Bočkaja (1604), Imricha Tökölyho (1679) a Bereczényiho a Očkaya (1707). Napriek týmto ťažkým obdobiam, mesto získalo viac výsad od uhorských kráľov. To sa skončilo v roku 1886, keď nová uhorská vláda zrušila Považskej Bystrici všetky výsady.
Po roku 1929 začal v Považskej bystrici nevídaný ruch, ktorý mal poľnohospodársko-remeselný charakter a s tým spojené postupné pribúdanie počtu obyvateľov. Mesto Považská Bystrica sa začalo intenzívne rozvíjať predovšetkým po tomto roku a po vybudovaní strojárskeho závodu (zbrojovka Roth).
V 70. a 80. rokoch 20. storočia mesto ďalej výrazne rástlo, a to práve vďaka strojárskym závodom. Aj centrum prešlo veľkou zmenou, bolo vybudovaných viacero panelových sídiel, preto v mestskej architektúre dominuje hlavne socialistický realizmus. V skutočnosti v meste málokde nájdete historickú budovu. Už spomínané strojárne mali však v 80. rokoch 20. storočia viac ako 15-tisíc zamestnancov, vďaka čomu bolo mesto jedným z najdôležitejších priemyselných centier Českslovenska.
Po krachu strojární však nastal výrazný úpadok. Ten sa zastabilizoval začiatkom 21. storočia, kedy areál začalo využívať niekoľko novších strojárských firiem, ktoré tiež zamestnali bývalých pracovníkov Považských strojární, čo prispelo k zastaveniu úpadku mesta.
Považský hrad
História mesta je spätá predovšetkým s Považským hradom, ktorý sa tiež nazýva „Hrad Bystrica“. Stojí vo výške 497 m n. m. a dá sa pod neho dostať napríklad autom, či mestskou hromadnou dopravou. Následne už pôjdete len po označenej cestičke asi 30 minút.
Hrad sa vypína na brale v bezprostrednej blízkosti mesta. Od 14. do 17. storočia sa na hrade postupne vystriedali viaceré uhorské rody. Najznámejšími majiteľmi v priebehu 15. až polovice 16. storočia boli lúpežní rytieri Ján Podmanický a Rafael Podmanický.
Hrad až do súčasnosti patrí medzi dominanty mesta a budete mať naň krásny výhľad, aj keď budete autom prechádzať po diaľnici. Diaľničná estakáda ponad mesto dokonca získala v roku 2010 cenu Stavba roka. Hoci je dnes zrúcaninou, jeho prehliadka bude určite pekným spestrením každého dňa.
Zaujímavosti v meste
Mesto Považská bystrica sa môže popýšiť viacerými zaujímavosťami. Okrem Považského hradu medzi ne patrí napríklad pôvodne gotický Kostol navštívenia Panny Márie zo 14. storočia, ktorý bol v roku 1941 kompletne prestavaný.
V meste sa nachádza kalvária, neďaleko miestneho cintorína. Na vrchole kalvárie sa nachádza menšia kaplnka, od ktorej sú zaujímavé výhľady smerom do mesta a na okolie. V Považskej Bystrici nájdete i plaváreň, či kúpalisko. Neďaleko Váhu v časti Orlové potom narazíte na kaštieľ, ktorý je v súčasnosti v súkromných rukách.
Odporúčame tiež navštíviť Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici so zbierkami prírodného charakteru a tiež z oblasti archeológie, histórie a etnológie. V centre Považskej Bystrice sa potom môžete prejsť fajn promenádou, neďaleko potoka Domanižanka. Nachádza sa tu i pekný park s fontánou.
Kam na výlet v okolí Považskej Bystrice
Ak by ste radi navštívili mesto Považská Bystrica, určite odporúčame športové oblečenie. Bolo by totiž škoda vynechať krásne miesta v prírode, ako je napríklad Manínska tiesňava, ktorá je ako stvorená na cyklistiku či turistiku. Pýši sa tiež prívlastkom „najužší kaňon na Slovensku, cez ktorý vedie štátna cesta“. Hneď vedľa nej sa nachádza Kostolecká tiesňava s obrovským skalným previsom.
V oblasti Manínskej tiesňavy si môžete vybehnúť pozrieť Jaskyňu pod Černokňažníkom, pri ktorej sa nachádza i veľmi pekná vyhliadka smerom k masívu Malého Manína. Podstúpiť tu tiež môžete výlet na Veľký Manín. Atraktívne tiež predstavuje neďaleká prírodná pamiatka Bosmany so skalnou vyhliadkou.
Vďačným tipom na výlet je tiež bralo Klapy nad obcou Udiča. Natrafíte tu na vyhliadku a menšiu jaskyňu s prozaickým názvom „Dzedova ric“. Z dedín severnejšie od Považskej Bystrice viete absolvovať pekné túry na hrebeň Javorníkov, napríklad na Veľký Javorník, či rozhľadňu Stratenec. Samotnou kapitolou sú potom výlety v oblasti neďalekých Súľovských vrchov.
Pri Považskej Bystrici v smere na Púchov pri Nosickej vodnej nádrži sa nachádzajú menšie kúpele s názvom Nimnica. Miesto je ako stvorené na kratšie prechádzky. Vybehnúť si tu môžete na vrchol Holíš, ktorý sa týči nad kúpeľmi a sú z neho veľmi dobré výhľady do okolia.