Predné Rosniarky sú mimoriadne zaujímavá lokalita nad Banskou Štiavnicou, ktorá sa nachádza pod vrcholom Paradajsu v Štiavnických vrchoch. Jedná sa o odlesnenú lúku, ktorá je typická svojimi menhirmi a parádnymi výhľadmi na veľkú časť Banskej Štiavnice a priľahlých kopcov. Ak ste fanúšikom turistiky a ste na návšteve Banskej Štiavnice tak sa sem dozaista musíte vybrať. Predné Rosniarky totiž predstavujú jedno z najkrajších výhľadových miest v oblastí Banskej Štiavnice.

Predné Rosniarky - Štiavnické vrchy

Na Predné Rosniarky sa dá najrýchlejšie dostať zo Sedla Červená studňa po červenej značke. Netrvá to dlho, približne do hodiny sa to dá stihnúť. Cestou sa oplatí vybehnúť ešte na neďaleký vrchol Paradajsu. Na Predné Rosniarky sa dá dostať i kombináciou zelenej a červenej turistickej značky z Banskej Štiavnice. Jedná sa však o niečo náročnejší výstup. Ciest, akými sa sem dostať je však nespočet, nie všetky sú značené. My sme napríklad išli náučným chodníkom z Červenej studne smerom na Tajch Ottergrund. Neďaleko sa nachádzala i zaujímavá vyhliadka na Banskú Štiavnicu. Následne sme prešli neznačenými, no dobre schodnými lesnými cestami na hrebeň Predných Rosniarok a vrátili sa po značenej červenej turistickej značke.

Na rozľahlej lúke Predných Rosniarok potom nájdete niekoľko lavičiek, infopanel a viacero kamenných blokov v podobe menhirov. Niektoré vzdialene pripomínajú Stonehange. Keďže miestom prechádza náučný chodník, isto si počas cesty všimnete menšie kamenné pyramídky, poskladané z rôznych druhov hornín. Na tie narazíte na viacerých miestach náučného chodníka. Ak sa vydáte pár sto metrov nižšie, smerom na Tanád, na začiatku lesa narazíte na ďalší infopanel a miesto kde sa dá opekať. Tak isto tu je provizórny prístrešok.

Čo sa týka výhľadov, tak tie sú zhruba 270 stupňové, takmer z celého hrebeňa Predných Rosniarok. Dovidíte na veľkú časť Banskej Štiavnice, vrátane Banskoštiavnickej kalvárie. Vidno i na Sitno – najvyšší vrchol Štiavnických vrchov. Výhľadom je potom venovaný infopanel s polohou jednotlivých vrcholov. Máte tak dobrú predstavu o tom, na čo sa pozeráte.

predne rosniarky stiavnicke vrchy 210512 19 09 IMG 3469

Trasa z Červenej studne na Predné Rosniarky

Najrýchlejšie sa na Predné Rosniarky dá dostať zo sedla Červená studňa, kde je menší tajch, pri ktorom sa dá chvíľu relaxovať. Je tu i parkovisko pre autá, takže s parkovaním by tu nemal byť problém. K Rosniarkam vedie červená turistická značka, ktorá vás privedie až na Predné Rosniarky. Kúsok za Červenou studňou je prvá odbočka pri infopaneloch. Následne pôjdete niekoľko sto metrov na rozhraní lesa a lúky po nespevnenej ceste. Je to pekná prechádzka, ktorá ponúka i nejaké tie výhľady. Po chvíli vojdete do lesa, kde nájdete infopanel. Tých je po ceste viacero, keďže tade prechádza i náučný chodník Paradajs.

Zhruba 100 metrov za infopanelom s názvom Formovanie Zeme (kde je lavička a niekoľko kamenných kôp) si môžete skrátiť cestu naprieč hustejším lesom. Vedie tade strmší, no dobre schodný chodník. Ak nechcete experimentovať, choďte ďalej po červenej turistickej značke. V oboch prípadoch dôjdete k rázcestníku s názvom Paradajs. Z tade si potom podľa potreby môžete vybehnúť na vyhliadku Paradajsu s krížom (trvá to len pár minút), alebo budete pokračovať ďalej smerom na Tanád, kde na polceste sa nachádzajú samotné Predné Rosniarky. Na rázcestníkoch sme tento názov nikde nenašli, no pre lepšiu predstavu, Predné Rosniarky sa nachádzajú na hrebeni, medzi vrchmi Paradajs a Tanád.

predne rosniarky stiavnicke vrchy 210512 19 13 IMG 3471

Náročnosť

Výlet na Predné Rosniarky zo sedla Červená studňa patrí medzi tie ľahšie, absolvovať sa dá za 45-60 minút. Prevýšenie je prijateľné, ak máte so sebou akčnejšie deti, tak by s tým nemali mať problém. Lenivejšie deti budú možno trocha šomrať počas výstupu na Paradajs, cez ktorý budete prechádzať :). Bezpečný je aj celý hrebeň Predných Rosniarok, keďže sa jedná o rozľahlé lúky. Nie sú tu ani strmé zrázy.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Predné Rosniarky
  • Obec / Mesto: Banská Štiavnica
  • Okres: Banská Štiavnica
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.45918, 18.87669
  • Geomorfologický celok: Štiavnické vrchy
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Kuriozity, Lúky, Vrchy a kopce, Výhľady