Lom v Skrabskom je netradičnou atraktivitou v podobe lomu, zaplaveného spodnou vodou priezračnej tyrkysovej farby. Miesto, nachádzajúce sa neďaleko mesta Hanušovce nad Topľou láka každoročne množstvo ľudí, ktorí sa sem chodia napriek zákazom kúpať. Lom je tiež istým spôsobom atraktívny aj z vizuálneho hľadiska. Podstúpiť tu taktiež môžete i prechádzku z obce Skrabské a prejsť sa na vlastné riziko po úzkych chodníčkoch v okolí lomu.

Lom v Skrabskom

V lome v Skrabskom sa v minulosti ťažili vápenité sliene. Jeho najväčšia sláva však začala v roku 1856, kedy tu bola založená prvá moderná cementáreň na Slovensku a jedna z prvých cementární svojho druhu v Uhorsku. Cementáreň založil Jozef Bencúr a začal tu vyrábať románsky cement. Vďaka svojej kvalite sa cement vyvážal do celého Uhorska. V súčasnosti vyzerá byť lom opustený, hoci je stále v súkromných rukách. Ťažiť sme tu nikoho nenašli a tak mimo letných dní je tu pomerne ticho a pokoj. My sme tu počas návštevy, až na niekoľko rybárov, nikoho nestretli. Atmosféru pekne dotvárajú ihličnaté a listnaté stromy, ktoré začali vyrastať na jednotlivých poschodiach lomu.

Lom Skrabské zaujme najmä svojou vodnou hladinou, ktorá je modrozelenej farby. Spolu so strmými svahmi lomu pôsobí táto scenérie veľmi fotogenicky. Ak by ste sa však po lome poprechádzali, dojem vám značne pokazí odpad, na ktorý tu narazíte veľmi často. Odpadky sa tiež často hromadia na vodnej hladine v niektorých častiach lomu a zachytávajú sa vo vysokých trávach a v rákosí. Nie je to až taká idylka ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a ako sa na internete píše.

Pri lome tiež narazíte na niekoľko ošarpaných budov a prístreškov. Po lome a aj v jeho okolí sa dá pohybovať vďaka vyšľapaným cestičkám. Mnohé z nich sú však značne exponované a vedú po okraji strmých zrázov. Pohybovať sa preto v niektorých miestach neodporúčame, najmä ak ste s malými deťmi. Všeobecne pohyb po lome je na vlastné riziko.

Lom v Skrabskom je obľúbený najmä počas letných mesiacov, kedy sa sem vyberú ľudia za letnou rekreáciou. Kúpanie v lome je však na vlastné nebezpečenstvo a je dokonca zakázané. Tak isto je k vodnej hladine dosť zlý prístup, kedy budete musieť zísť po strmom zráze, navyše po nepraktickom drolivom teréne. Sú tu však miesta kde je sklon prijateľnejší s vyšľapanými chodníčkami. Čo sa týka výhľadov, tak tie sú zväčša na kameňolom a sú vcelku pekné. Výhľadových miest je v celom kameňolome dosť, len si treba dávať na okraji zrázov. Ak ste sem prišli fotiť, ideálne je vystihnúť moment, keď slnko budete mať z boku alebo za chrbtom. Keď je slnko za oblakmi, lom vyzerá dosť pochmúrne a ani voda nie je taká idylická.

Ako sa sem dostať

Lom Skrabské leží neďaleko mesta Hanušovce nad Topľou, na okraji obce Skrabské v severovýchodnej časti. Bez problémov sem prídete autom, pešo či na bicykli po asfaltovej ceste. O prítomnosti lomu však neinformujú žiadne cedule či nápisy. Stratiť by ste sa však nemali, keďže v severovýchodnej časti obce je len jedna cesta. Na konci obce je potom menšia osada, tak treba dávať pozor aby Vám tu niekto nevbehol do cesty, najmä ak idete autom. Tým sa mimochodom môžete doviezť priamo až ku kameňolomu. Zaparkovať sa dá na križovatke, kde odbočuje od hlavne cesty, cesta do kameňolomu. Zaparkuje tu však len niekoľko áut, ďalej sa parkovať nedá (je tam osadená zábrana). V týchto miestach v podstate už začína kameňolom, hneď vedľa je totiž menšia zátoka lomu (je tu dosť veľký bordel).

Lom v Skrabskom

Náročnosť

Výlet k lomu v Skrabskom je nenáročný, najmä ak sem prídete autom. V tomto smere sem môže prísť určite každý. Náročný však môže byť prechod viacerých častí lomu, najmä v miestach kde sú vyšľapané chodníky vedené na okraji strmých svahov. Do týchto miest určite neodporúčame chodiť s malými deťmi. Všeobecne je však pohyb po celom areáli lomu na vašom zvážení a na vaše osobné riziko.

Lom v Skrabskom

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lom v Skrabskom
 • Obec / Mesto: Skrabské
 • Ulica / Lokalita: Lom v Skrabskom
 • Okres: Vranov nad Topľou
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.0134, 21.5891
 • Geomorfologický celok: Beskydské predhorie
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Kameňolomy, Kuriozity, Vodné nádrže, Výhľady