Gaderská dolina pri obci Blatnica patrí medzi najzaujímavejšie a najnavštevovanejšie doliny vo Veľkej Fatre. Dolinou prechádza pohodlná asfaltová cesta a tak výlet naprieč ňou môžete podstúpiť nielen pešo, ale i na bicykli, kolobežke, či dokonca korčuliach. Gaderská dolina v sebe skrýva viacero zaujímavostí, takže počas jej návštevy sa tu určite nudiť nebudete. Výlet Gaderskou dolinou môžete pokojne absolvovať aj s deťmi, prípadne ju zvládnu i ľudia s horšou kondíciou.
Ako sa dostať do Gaderskej doliny
Gaderskú dolinu nájdeme v západnej časti pohoria Veľká Fatra. Ústí do obce Blatnica, ktorá sa nachádza na okraji Turčianskej kotliny, neďaleko Turčianskych Teplíc. Dopraviť sa sem je v rámci turčianskeho regiónu bezproblémové. Ak by ste sa sem chceli dopraviť autom povedzme z diaľnice, ktorá prechádza okolo Martina, zaberie to možno 25-30 minút. Gaderskú dolinu tiež môžete navštíviť, ak budete prichádzať do Turca smerom od Prievidze, alebo Kremnice, keďže sa nachádza nie až tak ďaleko od hlavnej turčianskej magistrály.
Do Gaderskej doliny sa najpraktickejšie dostanete len z obce Blatnica, jej okolie je totiž obkolesené vyššími kopcami. Menej praktický vstup do Gaderskej doliny je potom z veľkofatranského hrebeňa, napríklad keď zbehnete z Ostredka, alebo Kráľovej studne do Dedošovej doliny, ktorá s Gaderskou dolinou susedí. V rámci Blatnice je vstup do Gaderskej doliny v jej juhovýchodnej časti. Narazíte tu na drevenú vstupnú bránu a tiež väčšie v súčasnosti už spoplatnené parkovisko.
Trasa naprieč Gaderskou dolinou
Gaderskú dolinu si môžete prejsť po asfaltovej ceste v dĺžke odhadom 7-8 km. Za ňou sa potom nachádza Dedošova dolina, ktorá je tiež zaujímavá a ak nemáte čo s časom môžete sa pozrieť aj do nej. Oboma dolinami prechádza cyklotrasa, čo je asi najideálnejší spôsob ako si obidve doliny naraz pozrieť, keďže sú pomerne dlhé a ich objavovanie pešo by bolo veľmi zdĺhavé. Každopádne, prejsť si len Gaderskú dolinu pešo nie je až taký problém, keďže trasa je nenáročná.
Naprieč Gaderskou dolinou prechádza žltý turistický chodník. Zväčša je vedený popri Gaderskom potoku a tak jeho šumiaci zvuk budete počuť skoro na každom rohu. Trasa smerom na východ neustále stúpa, no stúpanie je zväčša tak pozvoľné, že si to ani nevšimnete. Na trase niečo vyše 7 km nastúpate okolo 240 výškových metrov, čo na tak veľkú vzdialenosť nie je až tak veľa. Ak ste sem prišli na bicykli, alebo kolobežke užijete si tu pekný pozvoľný zjazd, počas ktorého sa veľa nenašľapete.
Náročnosť
Výlet Gaderskou dolinou nie je náročný. Ak by ste si ju chceli celú prejsť pešo po Ústie Dedošovej doliny, počítajte so zhruba 15 km (trasa tam aj späť). Ak by ste chceli navštíviť po ceste aj hrad Blatnica, či Čertovu bránu, pripočítajte si ďalšie kilometre navyše a tiež nejaké tie výškové metre. Pešia turistika naprieč Gaderskou dolinou preto môže byť kľudne poldňová záležitosť. Samozrejme, tieto vzdialenosti ľahšie prekonáte, ak sa sem vyberiete na bicykli. Hoci napríklad na Blatnický hrad sa na bicykli nedostanete. Pohyb Gaderskou dolinou je potom technicky nenáročný a vhodný skutočne pre všetkých. Nie je problém tu dokonca vziať detský kočiar.
Zaujímavosti v úvode Gaderskej doliny
Počas putovania Gaderskou dolinou môžete vidieť viacero zaujímavostí. Ešte pred jej vstupom narazíte na zaujímavo dizajnovaný pamätník hrdinov SNP, vedľa ktorého sa nachádza menšie delo. Hneď za ním prejdete popod veľmi peknú drevenú vstupnú bránu s vyrezávanými zvieratkami. Po ani nie kilometri od vstupu do Gaderskej doliny natrafíte na Chatovú osadu Gader, ktorá ponúka možnosti ubytovania, či reštauračné služby. Nachádza sa tu aj detské ihrisko.
Hrad Blatnica
Ak budete pokračovať ďalej dolinou, prídete k odbočke smerom do lesa, ktorou keď sa vyberiete, dostanete sa na hrad Blatnica. Ka hradu sa dostanete za zhruba 15-20 minút. Navštíviť hrad sa určite oplatí. Momentálne je síce v rekonštrukcii, viaceré jeho časti sú však prístupné. Pri hrade je i vyhliadka s výhľadmi na dolinu a okolité kopce. Kúsok pod hradom sa potom nachádza Chata pod hradom Blatnica, kde sa dá občerstviť.
Mlynčekovo
Vcelku netradičným rozptýlením počas výletovania Gaderskou dolinou je Mlynčekovo. Jedná sa o súbor viacerých drobných mlynčekov, ktoré sú vybudované na Gaderskom potoku. Mlynčeky sú pohyblivé, keďže ich poháňa prúd vody. Je to nevšedná atrakcia nielen pre deti, ale i dospelých. Lokalita vhodne poslúži aj ako odpočívadlo a tak si tu môžete odpočinúť, počas výletu Gaderskou dolinou. Je tu tiež drevené posedenie so stolíkom a smetný kôš.
Čertova brána
V závere Gaderskej doliny, pri Ústi Dedošovej doliny narazíte na odbočku, ktorá vás privedie k miestu z názvom Čertova brána. Uvidíte tu zaujímavý prírodný úkaz v podobe dvoch skál, ktoré sa takmer dotýkajú. Skaly sú v najužšom mieste od seba vzdialené len jeden meter. Vytvárajú tak peknú skalnú bránu, popod ktorú prechádza chodník. Kúsok od tohto miesta si možno ešte všimnete menšiu jaskyňu na druhej strane potoka.
Ďalšie zaujímavosti v okolí
Z Gaderskej doliny môžete absolvovať viacero turistických výletov. Tie najpopulárnejšie sú na vrch Ostrá a protiľahlý vrchol Tlstá. Počas výletu na vrch Tlstá môžete navštíviť jaskyňu Mažarná, ktorá sa nachádza pri turistickom chodníku. Na Gaderskú dolinu sa napája Dedošova dolina, vďaka ktorej si tak môžete predĺžiť „dolinový“ výlet. Z nej sa potom dajú podstúpiť výlety na Ostredok, alebo na horský hotel Kráľova studňa. Tento typ výletu je lepší absolvovať kombináciou bicykla a pešej turistiky.
Otváracie hodiny a vstupné
Gaderská dolina je prístupná počas celého roka, bez poplatku. Platí sa však za parkovanie pred vstupom do Gaderskej doliny.