Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka je rozhľadňa neďaleko Trenčína, ktorá primárne slúži na pozorovanie požiarov. Jej vyhliadka však ponúka aj nejaké tie výhľady, slúži dokonca ako pozorovateľná vtáctva. K monitorovacej veži sa zväčša vyráža od bufetu IBO Relax, od ktorého sem vedie nie moc náročný chodník, ktorý je možné absolvovať pešo, na bicykli, ba dokonca aj s detským kočiarom.

Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka

Ako sa dostať k protipožiarnej veži IBOvka

K protipožiarnej veži sa najrýchlejšie dostanete od bufetu IBO Relax, ktorý sa nachádza severne od Trenčína pri Orechovom, čo je jedna z jeho mestských častí. K bufetu sa dá dostať autom. Stačí keď odbočíte doľava z hlavnej cesty zhruba v polovici trasy medzi Orechovým a Hrabovkou. Následne sa užšou asfaltkou dostanete až k bufetu.

Od bufetu IBO Relax sa k vyhliadkovej veži dostanete po asfaltovej, resp. neskôr štrkovo/asfaltovej ceste. Spočiatku prejdete okolo rozľahlejších lúk, na ktorých sa zvyknú pásť kone. Následne budete prechádzať menej, či viac zalesnenými miestami. Po trase natrafíte na jeden prístrešok s posedením. Za ním je križovatka, kde treba odbočiť doprava. Je tu však smerovník s označením rozhľadne a tak by s orientáciou nemal byť problém. V závere treba prekonať menší kopček a ste pri IBOvke.

Trasa od bufetu k protipožiarnej monitorovacej veži IBOvka je na viacerých miestach cik-cakovitá a dá sa skrátiť vychodenými chodníčkami cez les. Ak však idete vyslovene na pohodu, pokojne choďte po asfaltke. Cesta je pohodová, bez technických pasáží. V závere je pár minútové stúpanie, nič však náročné. Výlet od bufetu IBO Relax k protipožiarnej veži nám zabral zhruba 45 minút. Trasa meria 3 km s prevýšením 130 metrov. Výlet je vhodný aj pre menšie deti.

Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka

Pod IBOvkou

Pod vyhliadkovou vežou je rozsiahlejší odlesnený pľac, kde sa okrem prístrešku a niekoľkých lavičiek nachádza zrejme i kadibúdka. Drevená búdka však počas návštevy bola zatvorená. Narazíte tu tiež na infopanel so základnými informáciami o IBOvke.

Protipožiarne veža

Výstup na vyhliadku veže prebieha po drevených rebríkových schodoch, ktoré sú osadené zábradlím. Problém s ich zdolávaním je preto vcelku bezproblémový. Celá konštrukcia rozhľadne pôsobí stabilne, počas našej návštevy sme tu narazili dokonca na človeka, ktorý prišiel opraviť nejaké stupienky na rebríku. Je dobré vedieť, že sa o protipožiarnu vežu niekto stará.

Veža má viacero poschodí, kde niektoré z nich sú osadené infopanelmi a dokonca lavičkami. Vyhliadka sa nachádza na predposlednom poschodí. Posledné poschodie je uzavreté, keďže je určené ako pozorovateľna okolia. Dá sa však do neho zajednať vstup. Miestnosť by mala byť tepelne izolovaná.

Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka

Výhľady

Výhľady z protipožiarnej monitorovacej veže IBOvka sú do istej miery limitované korunami stromov. A aj keď sú výhľady kruhové, sú z polovice tienené práve stromami. O niečo lepšie výhľady si tak možno užijete, ak sem prídete keď je lístie zo stromov opadané. Lepšie výhľady budú asi z uzavretej pozorovateľne, keďže sa budete nachádzať o nejaký ten meter vyššie.

Výhľady sú najmä do okolia, do Považského podolia a smerom k Trenčínu. Dovidíte tiež do Bielych Karpát, či nie až tak vzdialených Strážovských vrchov. Miesto je doplnené o výhľadové tabule s popismi viacerých vrcholov. My sme tu bohužiaľ zažili miernu hmlu a tak sme si výhľady užili len čiastočne. Aspoň máme dôvod navyše sem prísť aj nabudúce :).

Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka

Otváracie hodiny a vstupné

Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka je prístupná po celý rok, bez obmedzení a vstupného. Bufet IBO Relax, od ktorého sem budete zrejme vyrážať zvykne byť otvorený počas celého roka, okrem pondelkov. Za parkovanie sa tu neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka
 • Obec / Mesto: Trenčín
 • Ulica / Lokalita: Čechovka
 • Okres: Trenčín
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.92168,18.01070
 • Geomorfologický celok: Považské podolie
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady