Straník je mimoriadne populárny výhľadový vrchol nad Žilinou, ležiaci na južnom úpätí Kysuckej vrchoviny. Okrem iného ho možno považovať za takú malú Mekku slovenského paraglidingu. Jeho atraktivitu zvyšuje i prítomnosť bufetu a tiež dobrá dostupnosť z obce Zástranie (mestská časť Žiliny).

Straník nad Žilinou - Kysucká Vrchovina

Na vrchol Straník sa najrýchlejšie dostanete z obce Zástranie. V prípade, že ste sem prišli autom, zaparkovať sa dá pri kostole, hneď pri hlavnej ceste. Parkuje sa tu kade-tade, najmä po tráve, takže keď je vlhko, vie to tu byť vcelku rozbahnené. Ďalej sa autom už nedá ísť, keďže je tu zákaz vjazdu. Na vrchol sa potom dostanete pohodlne po rozbitej asfaltovej ceste. Kopec je síce strmý, ale vďaka širokej ceste sa dá dobre zvládnuť. Ak budete nasledovať žltú značku, tak sčasti pôjdete aj lesom, trasu to o čosi skráti. Nie však o veľa.

Bufet Hangár

Tesne pod Straníkom narazíte na bufet Hangár, kde si môžete zakúpiť občerstvenie, prípadne nejaké suveníry. Dá sa tu chvíľu posedieť, prípadne nechať deti vyblbnúť na maličkom ihrisku s preliezkami a hojdačkami. Je tu i viacero lavičiek.

Na Straníku

Od bufetu je to na vrchol Straníka už len kúsok, po drevenej lávke. Na samotnom vrchole je drevený prístrešok, kde sa dá ukryť pred nepriazňou počasia. Z jednej strany však nie je krytý, čo je pochopiteľné, inač by ste z neho nemali žiadne výhľady. Vybehnúť si môžete na skalnatejší kopček nad prístreškom, kde sa nachádza vysielač. Nájdete tu i niekoľko pamätných tabúľ s rôznymi menami. Z tohto miesta sú mimochodom najlepšie výhľady, i keď väčšina ľudí si bude výhľady užívať z prístrešku, prípadne posedávať na drevenej lávke.

stranik kysucka vrchovina 211121 12 04 IMG 5025

Výhľady

A aké sú výhľady zo Straníka? Výborné! Uvidíte veľkú časť Žiliny a Žilinskej kotliny. Dobre vidno i na horstvo Malej Fatry alebo i Strážovské vrchy. Vidno i južný hrebeň predhoria Kysuckej vrchoviny. Výhľady sú zhruba na 3 svetové strany. Smerom na sever bránia vo výhľadoch stromy. Atraktívnosť výhľadov ešte dopĺňajú padákové klzáky paraglidistov, ktoré sa výborne hodia do kompozície, v prípade že ste si sem prišli fotiť krajinu.

stranik kysucka vrchovina 211121 12 09 P3540686

Paragliding

Na paraglidistov na Straníku narazíte veľmi často, keďže vrchol Straníka má veľmi vhodný terén na túto športovú aktivitu. Ak máte radi adrenalín, môžete si tu zajednať kurzy paraglidingu, alebo podstúpiť tandemový paragliding so skúseným pilotom.

stranik kysucka vrchovina 211121 11 59 P3540589

Náročnosť

Výlet na Straník nie je náročný. A aj keď vedie do strmšieho kopca a teda možno sa i trochu zapotíte, prítomnosť asfaltovej cesty výstup značne uľahčuje. Technická náročnosť je preto nulová. Výlet sem môžu absolvovať i rodičia s malými deťmi. Pohodlne sa sem dá vyjsť i na bicykli. Občasnou nevýhodou miesta môže byť nepríjemný vietor, ktorý sme tu viac krát zažili. Dá sa však pred ním ukryť do dreveného prístrešku.

stranik kysucka vrchovina 211121 11 28 IMG 5014

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Straník
 • Obec / Mesto: Žilina
 • Ulica / Lokalita: Zástranie
 • PSČ: 01003
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.23675, 18.82582
 • Geomorfologický celok: Kysucká vrchovina
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas
 • Kategórie: Občerstvenie, Voľnočasové lokality, Vrchy a kopce, Výhľady, Vysielače