Jelenia hora je mimoriadne atraktívny skalný výbežok, nachádzajúci sa v strednej časti západného predhoria Malých Karpát. Miesto sa nachádza neďaleko Plaveckého Mikuláša a tak predstavuje dobrý tip na krátky, nenáročný výlet. Jelenia hora zaujme svojim skalným reliéfom a tak isto výbornými výhľadmi smerom k Plaveckému hradu.
Jelenia hora leží na západnej strane Malých Karpát, medzi obcami Plavecký Mikuláš a Plavecké Podhradie. Výlet sem je najrýchlejší z Plaveckého Mikuláša, no postráda atraktivity, ktoré by boli po ceste. Naopak z Plaveckého Podhradia máte možnosť na trase navštíviť Plavecký hrad, či zbehnúť si na kopec Báborská. Jedná sa však už o dlhšiu turistiku. Jelenia hora môže byť tiež súčasťou rôznych okruhov, ktoré si viete z týchto obcí naplánovať. Aj preto nám miesto príde ako veľmi dobrá medzizastávka počas túr v tejto časti Malých Karpát.
Azda najzaujímavejší na Jelenej hore je jej skalný, zvlnený terén, ktorý akoby ani nezapadal do malokarpatského pohoria. Lokalita Jelenej hory je vďačná na preskúmanie, keďže si môžete vybehnúť po chodníku na jej vrchol a v prípade, že nemáte čo na práci, zbehnúť si na neďalekú Javorinku, ktorá predstavuje pekný, z veľkej časti odlesnený hrebeň s výhľadmi. Na Jelenej hore sa tiež dá na vlastné riziko ponevierať po skalnom svahu. Terén tu má na niektorých miestach prijateľný sklon. Naopak, niekde možno budete musieť zapojiť i ruky. Nemusí to byť preto pre každého. Preto ak sa necítite, radšej do týchto miest nechoďte, najmä ak ste tu s malými deťmi. Predsa len, môže tu hroziť riziko pošmyknutia a na niektorých miestach i riziko nebezpečného pádu.
Z hrebeňa Jelenej hory, ktorý je z jednej strany zalesnený, sú veľmi pekné výhľady a to prevažne na Plavecký hrad a okolité kopce. Vidno však i čiastočne do Borskej nížiny. Ak patríte medzi fajnšmekrov, tak odporúčame sem prísť počas západu slnka, keďže slnko tu počas leta zvykne zapadať niekde pri Plaveckom hrade, čo je vizuálne veľmi atraktívne. Východy slnka nám tu až tak zaujímavé neprišli, keďže miesto je v tomto čase do značnej miery tienené malokarpatskými vrchmi.
Trasa na Jeleniu horu z Plaveckého Mikuláša
Na Jeleniu horu vedie z obce značená žltá a neskôr zelená turistická trasa. Zhruba v strede obce treba odbočiť smerom k obecnému úradu a následne ísť stále rovno. Za obcou sa asfaltka zmení na klasickú štrkovú, poľnú cestu. Tá vás privedie na okraj lesa, do ktorého treba vstúpiť. Odbočka do lesa je v jednej zákrute. Prehliadnuť by ste to však nemali, keďže už z diaľky vidno značku na strome. V lese po chvíli chôdze narazíte na smerovník s názvom Pod Jeleňou horou. Z neho potom na Jeleniu horu ide strmý, úzky chodník. Stúpanie trvá možno 10-15 minút. Celkovo nám zabral výstup na Jeleniu horu z Plaveckého Mikuláša približne 40 minút. Trasa okrem fajn výhľadov smerom na Kršlenicu, zhruba v polovici trasy, neponúka nič ďalšie zaujímavé. Prejdete ho preto pomerne rýchlo.
Trasa na Jeleniu horu z Plaveckého Podhradia
Tento variant výstupu je fyzicky náročnejší a samozrejme dlhší. Pre deti, či menej zdatných turistov možno vhodný skôr ako poldňová turistika, prípadne aj ako celodenný okruh (ak si výlet rozšírite o ďalšie zaujímavosti). Výlet môžete začať na parkovisku pod Plaveckým hradom, prípadne na parkovisku v strede obce. Ak sa chystáte po ceste navštíviť len Plavecký hrad, je lepšie zaparkovať pod hradom. Ak si však chcete spraviť okruh a navštíviť okrem Plaveckého hradu a Jelenej hory i zaujímavosti v podobe Báborskej, Amonovej lúky či Javorinky, je možné zaparkovať aj v strede obce.
V prípade, že chcete ísť po ceste len na Plavecký hrad, tak od parkoviska pod hradom vyrazíte po modrej turistickej značke, kde si v prvej polovici odbehnete na hrad. Následne sa z hradu vydáte smerom do Sedla Báborská. Z tohto miesta sa potom napojíte na žltú značku, ktorá vás privedie až k rázcestníku Pod Jeleňou horou. Z tade je to na Jeleniu horu už len kúsok.
Ak by ste si chceli spraviť okruh, kde navštívite Plavecký hrad, Jeleniu horu, Javorinku, Kubašovú, Amonovú lúku (ak máte čas, môžete si z tade zbehnúť i na vrch Klokoč) a na záver Báborsku, je lepšie si trasu naštudovať v mape. Jedná sa o kombináciu modrej, žltej, zelenej a červenej turistickej značky. Na tento okruh môžete vyraziť či už z parkoviska pod Plaveckým hradom alebo zo stredu obce. My sme ho začali práve v strede obce, keďže sme po ceste chceli ešte navštíviť ruinu niekdajšieho kláštora. Ten sa nachádza nad Plaveckým Podhradím, v lese, na okraji miestnych lúk, ktoré sa rozprestierajú nad obcou. Tento okruh predstavuje poldenný až celodenný výlet, v závislosti od toho, čo všetko chcete vidieť po ceste. Odporúčame ho skôr turistom s lepšou kondíciou, keďže sa dosť nachodíte.
Náročnosť
Výlet na Jeleniu horu z Plaveckého Mikuláša predstavuje ľahký typ turistiky. Jediné náročnejšie miesto je až záverečný výstup z miesta Pod Jeleňou horou. Toto miesto je aj možno trochu technickejšie, keďže pôjdete po úzkom, strmom chodníku. Výstup našťastie netrvá dlho a mali by ho zvládnuť i deti. Pohyb po hrebeni Jelenej hory je bezpečný. Nebezpečnejšie je však pohybovanie sa po skalných svahoch, ak by ste si chceli prezrieť aj tieto miesta. V prípade, že chcete na Jeleniu horu vyraziť z Plaveckého Podhradia je dobré mať už nejakú tu kondíciu, hoci stále ide o technicky menej náročný výlet. Ak by ste si tu však chceli spraviť turistický okruh po viacerých zaujímavostiach v okolí, dobrá kondícia je na mieste.
Otváracie hodiny a vstupné
Jelenia hora je prístupná celoročne, bez obmedzení a uzáver. Vstupné sa neplatí, tak isto sa neplatí za parkovanie v obciach Plavecký Mikuláš a Plavecké Podhradie.