Ak máte chuť navštíviť zaujímavé, no turistický nie až tak navštevované mesto na Slovensku, určite sa vyberte do Handlovej. Nachádza sa v Trenčianskom kraji v okrese Prievidza. Toto mesto prináša prekvapivo zaujímavé atrakcie, pamiatky a bohatú históriu.

Mesto Handlová

Handlová sa nachádza v severnej časti regiónu Horná Nitra, východne od Prievidze. Mesto je vcelku dobre dostupné z miest ako je Prievidza, či Žiar nad Hronom, ktorým prechádza rýchlostná cesta. Nie až tak ďaleko je to potom do Turca, prípadne do miest ako Bánovce nad Bebravou, či Partizánske.

Mesto Handlová sa rozkladá v Hornonitrianskej kotline, ktorá je v týchto miestach obkolesená pohoriami Žiar, Vtáčnik a Kremnické vrchy. Aj vďaka tomu je mesto vhodné ako východzia destinácia na turistické aktivity do okolia. V meste sa však nachádza i viacero pamiatok, ktoré stoja za návštevu.

Stručná história obce

Handlová vznikla zakladajúcou listinou Ľudovíta I., a to zo dňa 8.3. už v roku 1376. Jednému z osadníkov (Henrichovi Krickerovi) dovolil, aby na mieste známom aj ako Krásny les založil osadu. Do nej prišlo z neďalekej Kremnice približne 200 nemeckých rodín. Handlová získala v roku 1839 povolenie na mestské práva a organizovanie až štyroch jarmokov ročne.

Novodobá história obce je úzko spojená s ťažbou uhlia. Prvé záznamy o jeho výskyte sú z roku 1784. Priemyselná ťažba uhlia však začala až v roku 1909. V roku 1960 postihol Handlovú zosuv, ktorý do mája 1961 zničil 150 domov a časť mestskej infraštruktúry. Ukončenie ťažobnej činnosti v Handlovej došlo v roku 2021.

Mesto Handlová

Pamiatky a zaujímavosti v obci

Aj Handlová patrí medzi mestá, ktoré vynikajú viacerými pamiatkami. Ide napríklad o Kostol sv. Kataríny s veľmi peknou vežou. Ide asi o najvýrazenjšiu pamiatku v meste, ktorá vám hneď udrie do očí. Kostol bol v gotickom slohu, a to už v druhej polovici 14. storočia.

Na námestí máte možnosť navštíviť Kaplnku sv. Jána Nepomuckého. Táto stavba je neskorobaroková a pochádza z 18. storočia. Medzi najviac atraktívne pamiatky patrí aj Kaplnka sv. Valentína, Kostol Dobrého pastiera a Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.

Mesto Handlová

Námestie baníkov

Centru Handlovej dominuje Námestie baníkov, na ktorom si všimnete pamätník padlým v SNP. Jedná sa o súsošie zhotovené na kamennom podstavci z roku 1959. Zaujímavým doplnkom námestia je drobný parčík, ktorý sa nachádza v jeho severnej časti. Nájdete tu fontánu, cez ktorú prechádza mostík. Voda z nej sa cez niekoľko kaskád umelého koryta vlieva k soche sv. Barbory – ochrankyne baníkov. V týchto miestach sa nachádza i menšie ihrisko pre deti.

Na námestí sa tiež pravidelne konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Je tu i viacero reštaurácií a kaviarničiek. Pri námestí sa nachádza mestský úrad a budova Domu kultúry, na ktorej si môžete všimnúť kupolu hvezdárne.

Mesto Handlová

Tipy na výlet v oblasti Handlovej

Mesto Handlová je vďaka svojej polohe dobrým východiskovým miestom na túry do blízkeho okolia. Dá sa z tade absolvovať viacero výletov. Odporúčame návštevu sopečných brál Malý Grič a Veľký Grič. Tieto miesta môžete navštíviť v priebehu jedného výletu.

Na trase bol vybudovaný turisticko-náučný banský chodník. Táto atrakcia vám prezradí viac o histórii a zaujímavostiach, ktoré sú spojené s banským mestom Handlová. Prechod trvá približne 5 hodín. Nabrať sily budete môcť na oddychových miestach ako sú Tri studničky, či jazierko Konštantín.

Severovýchodne od mesta Handlova sa nachádza menšie rekreačné stredisko v prírode s názvom Remata. Z tade môžete absolvovať výlet na Bralovú skalu, ktorá má veľmi peknú vyhliadku. Ak máte radi skôr nenáročné prechádzky v prírodnom prostredí, oplatí sa navštíviť neďalekú Prievidzu, v ktorej sa nachádza mestský park v smere na Bojnice, prípadne lesopark v jej severovýchodnej časti. V Bojniciach pri Prievidzi potom môžete navštíviť Bojnický zámok.

Mesto Handlová

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Prievidza
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 48.7303,18.7605
  • Geomorfologický celok: Hornonitrianska kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10