Rio de Klin je pútnický areál, vybudovaný na vrchu Grapa nad obcou Klin, ktorého súčasťou je i monumentálna socha Ježiša Krista s rozpaženými rukami. Miesto okrem duchovného zážitku ponúka i fantastické a neopozerané výhľady. Keďže sa až takmer na miesto dá prísť autom, lokalita je vhodná ako nenáročný tip, či už na výlet, alebo duchovné rozjímanie.
Ako sa dostať na Rio de Klin
Areál pútnického miesta ja situovaný na vrchole Grapa v Podbeskydskej vrchovine v jej východnej časti. Na miesto sa poľahky dostanete z obce Klin, keďže leží niečo vyše kilometra severne nad obcou. Rio de Klin nemá príliš vďačnú polohu v rámci Slovenska, keďže leží v jeho najsevernejšej časti. Naopak, ak sa už na Orave nachádzate, dá sa sem poľahky prísť z Námestova a nie je to až tak ďaleko ani z Tvrdošína.
Na miesto sa najpraktickejšie dostanete z obce Klin pri Námestove. Ak však máte auto môžete sa vyviezť vyššie a nechať ho zaparkované nad obcou, na Rázcestí pod Grapou, kde je odstavná plocha pre autá a menší prístrešok. Autom sa však dá prísť až priamo k pútnickému areálu, keďže pred ním a pri ceste bolo vybudovaných viacero parkovacích miest. Chceli by sme však upozorniť na to, že výstupová cesta pre autá je nad obcou značne strmá a na viacerých miestach dosť úzka. Ak preto pôjdete autom treba sa tu mať na pozore.
Ak by ste sa chceli na Rio de Klin vybrať pešo z obce, stačí nasledovať žltú turistickú značku. Trasa sa v západnejšej časti obce výraznejšie stočí smerom na sever, kde budete musieť prekonať jeden strmejší asfaltový úsek. O niečo strmejší je potom aj záverečný výstup, kde začína krížová cesta. Výstup z centra obce Klin zvládnete pešo za zhruba 40-50 minút. Ak sa však na miesto vydáte autom, tak výstup nezaberie takmer ani minútu.
Areál Ria de Klin
Výstavba pútnického miesta na vrchole Grapa začala v roku 2007 z iniciatívy pána Jozefa Sroku, ktorý výstavbu financoval. Autorom sochy je miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak. Socha bola na miesto privezená 1.5. 2008.
Areál Ria de Klin v súčasnosti predstavuje veľmi pekne upravené pútnické miesto, kde okrem majestátnej sochy Ježiša Krista, či Jána Pavla II. nájdete i Kaplnku Božieho milosrdenstva a vybudovanú krížovú cestu. Pútnické miesto je tiež doplnené o niekoľko sôch svätcov. Na mieste je viacero lavičiek a zaujímave miesto, ukryté pod prístreškom s množstvom obrazov a ikon.
Areálom vás prevedie schodisko a chodníky, okolo ktorých sú vysadené rôzne druhy kvetov a drobných stromčekov, ktoré tvoria živý plot. V prípade nepriazne počasia sa môžete schovať v prístrešku v hornej časti areálu. Na mieste sa môžete chvíľu potulovať a objavovať tak viaceré zaujímavé zákutia. V oblasti parkoviska bola vybudovaná Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie s viacerými zastaveniami.
Socha Ježiška Krista a socha Jána Pavla II.
Najväčším monumentom areálu Ria de Klin je bezpochyby socha Ježiša Krista, ktorá má rozpažené ruky. Jedná sa o zmenšeninu sochy z Ria de Janeira. Aj vďaka tomu nesie miesto, hoci zrejme neoficiálny, no už zaužívaný názov „Rio de Klin“. Socha Ježiša Krista bola v čase jej výstavby len treťou podobnou sochou na svete. Okrem Ria de Janeira je ďalšia socha situovaná v Portugalsku v meste Lisabon.
Socha Ježiša Krista meria na výšku 9,5 metra a rozpaženie rúk má uctyhodných 7 metrov. Spolu s podstavcom, na ktorom socha stojí, váži 23 ton. Pod sochou sa nachádza 14 zastavení krížovej cesty.
Poniže sochy Ježiša Krista narazíme na ďalšiu nadrozmernú sochu – sochu kľačiaceho Jána Pavla II., ktorá tu bola pristavaná v roku 2009. Spolu so sochou Ježiša Krista a atraktívnymi výhľadmi predstavujú skutočne fascinujúci vizuálny zážitok. Pohľad na tieto sochy si najviac užijete z miesta kde je viacero lavičiek.
Výhľady
Rio de Klin je vďačným miestom na výhľady. Tie sú naozaj fantastické a hlavne neopozerané. A hoci výhľady sú zhruba 180 stupňové, dovidíte na veľkú časť severnej Oravy, ktorej dominuje Oravská priehrada s kulisou tatranských štítov. Veľmi dobre z tade uvidíte i do Oravskej kotliny a na dedinky v okolí Námestova a i na samotné mesto. V pozadí sa potom čnejú kopce Oravskej vrchoviny a Oravskej Magury. Čiastočne vidno i smerom do Poľska.
Výhľady z Ria de Klin si užijete na viacerých miestach, takže stačí sa potulovať po areáli a hľadať tie najkrajšie miesta na fotenie. Vo vrchnej časti areálu narazíte na vyhliadku aj s horopisom, budete mať tak dobrý prehľad o tom, na čo sa vlastne pozeráte.
Otváracie hodiny a vstupné
Areál Ria de Klin je otvorený celoročne. Vstup tu oficiálne nikto nevyberá, no v spodnej časti, pri vstupe narazíte na pokladničku, kde môžete nechať 1 EURový milodar. Parkovisko pod areálom je bezplatné.