Skvelým tipom na výlet neďaleko Partizánskeho je rozhľadňa na vrchu Chotenovec. Ten sa týči nad obcou Veľký Klíž, nad časťou obce Klížske Hradište. Rozhľadňa okrem povinného, no nie až tak náročného výletu k nej, ponúka tiež veľmi dobré výhľady, navyše v atraktívnom prírodnom prostredí pohoria Tribeč.

Rozhľadňa Chotenovec

Ako sa dostať k rozhľadni Chotenovec?

K rozhľadni Chotenovec sa dá vcelku jednoducho dostať z obce Veľký Klíž, konkrétne nad jej severnou časťou s názvom Klížske Hradište. K rozhľadni sa môžete vybrať z parkoviska pred vstupom do miestneho družstva, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Klížskeho Hradišta. O prítomnosti parkoviska sa dozviete aj z cedule ne jednom zo stĺpov elektrického vedenia, ktorý vás k nemu odnaviguje. Na stĺpe sú i turistické značky modrej farby. Tie však k samotnej rozhľadni úplne nevedú a modrou turistickou značkou pôjdete len v úvode trasy.

Modrá trasa sa od tej k rozhľadni oddeľuje na konci ohrady družstva, kde sme videli pásť sa statných býkov. Následne pôjdete lesnou, dobre schodnou cestou neustále do kopca, až k samotnej rozhľadni. S navigáciou by nemal byť problém, keďže vás cestou budú sporadicky sprevádzať smerovníky k rozhľadni a tiež rôzne spestrenia pre deti v podobe hier a výziev, po naskenovaní QR kódu. Je však potrebné mať v mobile internet. K rozhľadni Chotenovec by ste mali doraziť za zhruba 45-60 minút od parkoviska. Ak idete z centra Klížskeho Hradišťa, tak treba pripočítať nejakých 15 minúť navyše.

Rozhľadňa

Rozhľadňa na vrchu Chotenovec je z jednej strany ohraničená lesom, z druhej ju potom obklopujú zakrpatené, niekoľko metrov od seba vzdialené stromy. Pomedzi ne sa dá dobre prechádzať, keďže povrch je tu trávnatý. Pri rozhľadni nájdete niekoľko, len tak na zemi položených kmeňov stromov, ktoré dobre poslúžia ako provizórne lavičky, ktoré tu zatiaľ absentujú. Samotná rozhľadňa s výškou 16 metrov má drevenú konštrukciu a v čase našej prítomnosti pôsobila stabilným dojmom, napriek tomu, že dosť fúkal vietor. Rozhľadňa bola otvorená v roku 2021 a tak ešte dýcha novotou. Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete po zabezpečených drevených schodoch. Vyhliadková plošina je dostatočne široká, zmestí sa tu viacero návštevníkov. Dobrou správou je to, že je krytá, takže do istej miery sa tu dá skryť pred nepriazňou počasia. Treba však počítať s tým že z bokov vám bude prefukovať, keďže zábradlie je vyrobené z kovových rúrok, niekoľko centimetrov od seba vzdialených.

Rozhľadňa Chotenovec

Výhľady

Výhľady z rozhľadne Chotenovec sú veľmi dobré, ak máte šťastie na počasie. Výhľady sú na všetky svetové strany, keďže vrchol rozhľadne leží nad hranicou lesa. Najzaujímavejšie sú najmä južným smerom ku Veľkému Klížu, Ješkovej Vsi, či trocha západnejšie k obci Klátová Nová Ves. Okrem časti výbežku Nitrianskej Pahorkatiny vidno dobre i na severozápadné predhorie vrchu Tribeč. Výhľady severným smerom sú o niečo menej zaujímavé, keďže vidno len zalesnené vrcholy kopcov. Vzhľadom na to, že sa rozhľadňa nachádza na južnejšom svahu vrchu Chotenovec, výhľady vám počas dňa bude do istej miery znepríjemňovať protisvetlo. Je preto lepšie prísť sem na večer prípadne včasne ráno. Výhľady si oveľa viac užijete, navyše si budete môcť užiť pekné západy, alebo východy slnka.

Rozhľadňa Chotenovec

Náročnosť

Výlet na rozhľadňu Chotenovec je z tých menej náročných, no napriek tomu pre netrénovaného turistu môže byť aj menšou výzvou. Je totiž potrebné prekonať minimálne 200 výškových metrov. Pôjdete teda neustále do kopca. Chodník z Klížskeho Hradišťa je našťastie široký a veľmi dobre schodný, dokonca vhodný aj pre horské bicykle, hoci oficiálna cyklocesta tu nevedie. Výstup na vrchol by mali zvládnuť aj menšie deti, ktoré sú však na chodenie do kopca zvyknuté. Pre bežného turistu, ktorý občas chodí na výlety, by však výstup nemal byť žiadnym problémom. Pohyb po rozhľadni Chotenovec je bezpečný, ak sa sem vyberiete s deťmi. Maximálne si treba dávať pozor na to, aby deťom niečo nevypadlo z ruky a neprepadlo cez zábradlie.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Chotenovec
 • Obec / Mesto: Veľký Klíž
 • Ulica / Lokalita: Klížske Hradište
 • Okres: Partizánske
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.5714, 18.3718
 • Geomorfologický celok: Tribeč
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady