Jazero Blajzloch je neveľká vodná nádrž, ležiaca v područí prírody uprostred jednej z dolín Slovenského raja. Pomerne odľahlé miesto v rámci pohoria je vďaka prítomnosti asfaltovej cesty prekvapivo dobré dostupné a vhodné na krátky výlet, pokojne i pre celú rodinu.

Jazero Blajzloch - Slovenský raj

Jazero Blajzloch je súčasťou Náučného chodníka dolina Blajzloch, ktorá sa dá prejsť za zhruba 30 minút. Ak máte času nazvyš, môžete spojiť návštevu jazera s náučným chodníkom. Náučný chodník začína na parkovisku pri ceste, ktorá vedie z Píly, smerom na Stratenú. Toto miesto je aj východiskovým miestom, ak chcete navštíviť samotné jazero Blajzloch. To sa nachádza zhruba 5-7 minút pešo od parkoviska. Samotné jazero nie je príliš veľké, takže celú lokalitu si viete pomerne rýchlo obzrieť. Napriek tomu však poskytuje viacero zaujímavých zákutí. Mimochodom, zaujímavosťou jazera Blajzloch je, že sa tu natáčalo niekoľko filmov – napríklad scény z ruskej rozprávky Vlkodav z rodu sivých psov, alebo slovensko-nemecký film Návrat bocianov.

Jazero Blajzloch je umelo vybudované jazierko s rozlohou 23 árov, v tvare trojuholníka s rozmermi približne 80 x 60 x 80m. Najväčšia hĺbka jazera je 5,2 metra. Jazero bolo pôvodne vybudované ako protipožiarna nádrž, no miestni tvrdia, že hlavným dôvodom vzniku bolo skrášlenie tejto lokality, pre užívateľov miestnych chát, ktoré sa nachádzajú obďaleč jazera a v minulosti patrili podniku Štátne lesy v Košiciach. Chaty boli postavené spolu s jazerom a ich vybudovanie súviselo s využitím doliny. V minulosti sa totiž v doline Blajzloch ťažilo pomenej dreva a tak sa dolina využívala prevažne na rekreáciu, poľovačku a rybolov pre verejných funkcionárov. Bolo tu vybudovaných viac ako 20km poľovníckych chodníkov. Tie sa už v súčasnosti nevyužívajú, keďže lokalita slúži najmä na rekreačné účely a poľovačka už nie je primárnym využitím doliny.

Čo sa týka jazera, tak to je v jeho východnej časti prehradené menšou priehradou, ktorá tu vytvára niekoľko metrov vysoký umelý vodopád. Je tu i lavička, kde si môžete sadnúť a pozorovať vodnú hladinu a okolitý les. V strede jazera Blajzloch je menší ostrovček. Ten je údajne umelý. V minulosti tu mala byť prírodná vyvýšenina, ktorú neskôr obkopali, čím vytvorili romantický ostrovček. Na ostrov sa dá pešo dostať zo západnej strany jazera. Tu narazíte na niekoľko drobných drevených mlynov na potoku, ktorý je v týchto miestach prehradený drevenou lávkou, vedľa ktorej je drevená socha vodníka. Za ňou je ešte jedna lávka, ktorou sa dostanete na drobný ostrov. Nachádza sa na ňom lavička. Je to veľmi pekné miesto na príjemný relax. Počas našej návštevy sa to tu hemžilo turistami a tak sme na rozjímanie mohli zabudnúť :).

Jazero Blajzloch - Slovenský raj

Ako sa dostať k jazeru Blajzloch

Jazero Blajzloch sa nachádza neďaleko cesty, ktorá spája Pílu (východiskový bod na viacero túr v Slovenskom raji) s hlavnou cestou pri obci Stratená na južnej strane Slovenského raja. Táto cesta však v zime nie je udržiavaná a je preto možné že je počas zimy uzavretá. Prísť sem však môžete alternatívne z Píly pešo, na bicykli, prípadne na bežkách ak je sneh. Výlet z Píly od centrálneho smerovníka sa dá zvládnuť za zhruba 30-40 minút.

To že ste správne, neďaleko jazera Blajzloch, poznáte podľa väčšej odstavnej plochy, ktorá sa nachádza pri ceste a slúži ako parkovisko. Je tu i infopanel náučného chodníka. Chodník vedie po požiarnej ceste Blajzloch, ktorá bola vystavaná v rokoch 2009-2010. Cesta k jazeru vedie povedľa pekne upraveného koryta potoka, ktorý na niekoľkých miestach tvorí drobné kaskády. K samotnému jazeru Blajzloch sa dostanete z parkoviska doslova za pár minút, pokojne aj s detským kočiarom. Cesta je tu síce štrková, no široká a dobre schodná.

Jazero Blajzloch - Slovenský raj

Náročnosť

Výlet k jazeru Blajzloch je z odstavnej plochy pri asfaltovej ceste nenáročný, v podstate sa ani nezadýchate, keďže pri jazere ste za pár minút. Výlet je preto vhodný aj pre najmenšie deti, či starých ľudí. Tak isto pohyb okolo jazera je bezproblémový. Akurát ak sa budete chcieť vybrať na ostrov uprostred jazera, budete musieť prejsť po dvoch drevených lávkach so stupačkami.

Otváracie hodiny a vstupné

Jazero Blajzloch je dostupné celoročne, bez platenia. Neplatí sa ani za parkovanie. V zime môže byť prístupová cesta uzavretá, takže je dobré s tým počítať. V tomto prípade sa sem môžete vybrať pešo z Píly.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Jazero Blajzloch
 • Obec / Mesto: Vernár
 • Ulica / Lokalita: Dolina Blajzloch
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 48.92509,20.32450
 • Geomorfologický celok: Slovenský raj
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Prírodné zaujímavosti, Vodné nádrže