Prezidentská záhrada (Grasalkovičova záhrada) patrí medzi obľúbené voľnočasové lokality v Bratislave. V súčasnosti národná kultúrna pamiatka predstavuje skvelé miesto na oddych, či nenáročné prechádzky v pekne upravenom areáli, priamo pri Prezidentskom paláci v centre mesta.

Prezidentská záhrada - Bratislava

Ako sa dostať do Prezidentskej záhrady

Prezidentská záhrada je súčasťou Prezidentského paláca, ktorý sa nachádza na Hodžovom námestí. Vstup do záhrady je z boku, zo Štefánikovej, alebo Banskobystrickej ulice. Bez problémov sa sem dostanete pešo z centra mesta, napríklad cez Námestie SNP, Poštovú ulicu a následne s využitím podchodu sa ocitnete priamo pred Prezidentským palácom. Pri Poštovej ulici stoja i električky, pred Prezidentským palácom potom viacero autobusov a trolejbusov.

Prechádzka záhradou

Prechádza Grasalkovičovou záhradou má svoje čaro. Hoci záhrada nie je extrémne rozľahlá, dajú sa tu robiť fajn pešie okruhy, vhodné i na detský kočiar. Je tu viacero chodníkov a rozľahlejších trávnatých plôch. Miesto je doplnené o vysadené stromy a upravené záhony. Natrafíte tu i na fontánu, toalety a menšie detské ihrisko. Samozrejmosťou je viacero lavičiek, ktoré sú osadené v celom areáli. V centre záhrady je umiestnená jazdecká socha Márie Terézie.

Vďaka prítomnosti aj väčších stromov, je možné sa tu ukryť v tieni, počas letných horúčav. Samotná záhrada je však skôr „otvorenejšia“ a preto tu neočakávajte husto zarastený park. Počas teplých dní poteší aj príjemná mikroklíma pri fontáne z ktorej strieka voda.

Okrem prechádzok sa tu oplatí rozložiť sa na upravených trávnikoch, čo je mimochodom obľúbená aktivita najmä rodín s malými deťmi. Tie sa tu môžu dosýta vyšantiť. Nejaké nebezpečné elementy sa totiž v záhrade nenachádzajú.

Prezidentská záhrada - Bratislava

O Grasalkovičovej záhrade

Grasalkovičova záhrada je mestská záhrada, upravená po vzore francúzskych barokových záhrad. Záhradu spolu s palácom dal vybudovať gróf Anton Grasalkovič v roku 1760, ako súčasť jeho sídla. Na prelome 19. a 20. storočia žil v paláci arciknieža Fridrich Habsburský s manželkou Izabellou de Croy. Od roku 1996 sa stal Grasalkovičov palác sídlom slovenských prezidentov a prezidentiek. Z Grasalkovičovej záhrady sa tak stala i prezidentská záhrada.

V záhrade bola v roku 1978 vybudovaná fotnána s názvom „Radosť zo života“ od autorov Tibora Bártfaya, Karola Lacka, Imricha Ehrenbergera a Pavla Mikšíka. Začiatkom 90. rokov 20. storočia bola záhrada doplnená o jazdeckú sochu Márie Terézie, ktorá bola ešte pred tým súčasťou výzdoby Veľkoprepoštského paláca v Nitre.

V roku 2023 prebehla kompletná revitalizácia Prezidentskej záhrady. Zvýšil sa počet stromov, kríkov aj okrasných záhonov. Obnovili sa chodníky, obrubníky, nový mobiliár a osvetlenie.

Prezidentská záhrada - Bratislava

Otváracie hodiny a vstupné

Prezidentská záhrada je voľne prístupná verejnosti po celý rok počas otváracích hodín:

 • po - ne 08:00 - 21:00

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Grasalkovičova záhrada
 • Obec / Mesto: Bratislava
 • Ulica / Lokalita: Hodžovo námestie 1
 • Okres: Bratislava
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.15033,17.10786
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Kultúrne pamiatky, Parky a záhrady, Voľnočasové lokality