V pomyselnom rebríčku najkrajších miest Slovenska by určite mesto Žilina zastávalo jedno z horných priečok zoznamu. Hoci to možno nie je práve to mesto, na ktoré si pomyslíte ako prvé, keď si chcete spraviť výlet po Slovensku, predsa ponúka mnoho zaujímavého. Od krásneho Mariánskeho námestia, ktoré je pekné počas každého ročného obdobia až po čarovnú prírodu zo všetkých strán mesta. Poďme si spomenúť tie najdôležitejšie fakty o tomto meste a tiež to, čo by ste určite nemali vynechať pri jeho návšteve.

Mesto Žilina

Mesto Žilina nájdete na severozápade Slovenska na sútoku troch riek - Váhu, Kysuce a Rajčianky. Mesto sa prevažne rozkladá v Žilinskej kotline. Je to horizontálne silne členitá brachysynklinálna zníženina severo-južného smeru, silne porušenú zlomami. Súčasťou kotliny sú viaceré podcelky – Varínske podolie - siaha od Varína po ústie Hlbokého potoka v Terchovej, Rajecká kotlina - od Turia po ústie Rybnej nad Rajeckou Lesnou, a Domanižská kotlina (Malá Čierna – Pružina). Na severe kotlinu lemujú Javorníky a Kysucká vrchovina, na východe Malá Fatra a na západe Súľovské vrchy.

Žilina je štvrtým najväčším mestom na Slovensku a zároveň hlavným centrom regiónu Horné Považie. Prvá písomná zmienka o území mesta Žiliny je z roku 1208. V súčasnosti aj vďaka rôznym podnikom zažíva mesto dynamický rozvoj, ktoré tiež umožnili vznik rôznych atrakcií, reštaurácií a všeobecne prispeli k rozmachu mesta.

Zaujímavosti a pamiatky v meste

Či už sa rozhodnete navštíviť prírodné krásy alebo spoznávať históriu mesta, určite by ste namali vynechať Mariánske námestie. Ak aj začujete názov Štvorcové námestie, tak hovoríme práve o ňom. Nachádza sa v bezprostrednom historickom centre mesta a je okrem iného aj vyhlásené ako Mestská pamiatková rezervácia.

Typické fotky Žiliny sú práve z tohto centra, kde sa nachádzajú doma s poschodiami vysunutými na arkádach. Pod týmito priestormi postupne vznikali podlubia alebo tiež takzvané „laubne“, kde boli v minulosti obchodíky remeselníkov. Dnes nájdete tieto priestory plné rozličných obchodov, kaviarní. Cez leto si sem skočte vychutnať dobrú kávu alebo zmrzlinu na terase či lavičke. V neposlednom sa práve na tomto mieste koná väčšina kultúrnych podujatí mesta.

Z pamiatok tu nájdete napríklad sochu Nepoškvrnenej Panny Márie (Immaculata), ktorá bola postavená na počesť rekatolizácie v roku 1738, a ktorá sa nachádza v strede námestia. Domom číslo 1 na námestí je Radnica mesta Žilina na jeho východnej strane, hoci vchod do budovy je z Radničnej ulice. Dominantou námestia je rímskokatolícky Kostol Obrátenia sv. Pavla a kláštor jezuitov.

Ďalším zaujímavým námestím v Žiline je Námestie Andreja Hlinku, ktorému dominujú Farské schody, vedúce ku Katedrále Najsvätejšej Trojice, pri ktorej sa nachádza Mestské divadlo. Súčasťou námestia je Fontána Srdce, Sad SNP, či nákupné centrum Mirage. Ak máte radi históriu, určite nevynechajte návštevu hradu Budatín, ktorý sa nachádza v severnej časti mesta. Rozkladá sa pri ňom i veľmi pekný park.

V Žiline sa nachádza mnoho ďalších historických budov, ktoré sme ešte nespomenuli, ako je napríklad Radnica, Burianova veža, Babuškov dom, Kostol sv. Štefana, či drevený Kostol sv. Juraja v Trnovom. Ich výber však už necháme na vašom guste a preferenciách. Známym miestom v Žiline je tiež Pozorovateľňa na Malom Dieli, čo je jedno z troch pracovísk Krajskej hvezdárne. Okrem toho sa tu pravidelne konajú podujatia pre verejnosť, prednášky, besedy či vzdelávacie semináre.

Mesto Žilina

Kam do prírody?

Preferujete prírodu? Žilinský kraj ponúka množstvo krás aj tohto druhu a samotné mesto nie je výnimkou. Môžete si vybehnúť na neďaleký vrchol Dubeň, na ktorého hrebeni sa týči vysoká vyhliadková veža. Kúsok východnejšie sa oplatí navštíviť vrch Straník so skvelými výhľadmi na Žilinu. Je to tiež obľúbené miesto paraglajdistov.

Z a návštevu určite stojí i vodné dielo Žilina, ktoré je vybudované na rieke Váh. Aktuálne slúži na výrobu elektrickej energie a je aj obľúbeným rekreačným miestom so skvelými výhľadmi. Nájdete tu napríklad oddýchovú zónu so športovými strediskami, kde sa nachádzajú volejbalové ihriská, prevádzky s občerstveniami či skatepark. V lete si tu môžete užiť windsurfing či jachting, ale nádrž nie je určená na kúpanie. To si radšej doprajte na mestskom kúpalisku.

Žilinčania okrem iného milujú aj cykloturistickú trasu, ktorá vedie priamo z Budatína cez Varín až do Strečna. Skvelé je, že na Vodnom diele Žilina je vybudovaný aj asfaltový chodník pre chodcov a in-line korčuliarov.

Skvelým miestom na nenáročný relax v prírodnom prostredí je Lesopark Chrasť, ktorý sa nachádza v južnej časti mesta, neďaleko komplexu s univerzitnými budovami. Nachádza sa tu ihrisko, viacero chodníkov určených na prechádzky a mnoho ďalších zaujímavých zákutí.

Mesto Žilina

Fotografie

  • Mapa:
  • Okres: Žilina
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.2234,18.7395
  • Geomorfologický celok: Žilinská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10