Vápenná s atraktívnym skalným hrebeňom patrí medzi najkrajšie vrcholy v Malých Karpatoch. Vrchol má výhodu dobrej dostupnosti z obcí Sološnica a Plavecké Podhradie. Prísť sem preto nie je extrémne náročné, no nebude to zas úplne zadarmo. Po prekonaní vyše 500 výškových metrov stúpania budete odmenení skvelými výhľadmi na veľkú časť Malých Karpát.
Amonova lúka predstavuje nielen lúku uprostred Malých Karpát ale i menšie oddychové miesto, ktorého súčasťou je drevená útulňa, pri ktorej sa nachádza ohnisko a tiež prameň. Lokalita, nachádzajúca sa neďaleko Plaveckého Podhradia je zaujímavá aj svojou históriou, keďže tu v minulosti mali usadlosť Huncokári. Amonova lúka je tiež skvelým miestom na kratší oddych, počas turistických potuliek v tejto oblasti.
Rozhľadňa Kukla v Malých Karpatoch predstavuje vďačný tip na nie príliš náročný výlet. Na prvý pohľad labilne vyzerajúca rozhľadňa ponúka fajn výhľady do okolia a tiež smerom k hradu Červený kameň. Lokalita patrí medzi tie menej známe v rámci Malých Karpát a tak tu nestretnete toľko ľudí, ako napríklad na rozhľadni Veľká homoľa.
Plavecký hrad je atraktívna a dobre dostupná ruina hradu, ktorá sa rozkladá na vápencovom vrchu nad obcou Plavecké Podhradie. K hradu si môžete spraviť pekný výlet pokojne aj s deťmi, ktorým nevadí kratšie stúpanie. Hrad okrem zaujímavých zákutí a svojej historickej hodnoty ponúka návštevníkom i pekné výhľady do okolia.
Kršlenica je vrchol v Malých Karpatoch, ktorý je zaujímavý najmä skalným hrebeňom, ktorý sa rozprestiera nad obcou Plavecký Mikuláš. Lokalita v súčasnosti predstavuje národnú prírodnú rezerváciu. Miesto je tak isto populárne medzi lezcami, keďže skalné časti poskytujú vhodné podmienky na lezenie.
Vrchol Devínskej Kobyly patrí medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta v rámci Bratislavy. Lokalita vrcholu a jeho blízkeho okolia je nabitá množstvom zaujímavostí, vrátane populárnej vyhliadkovej veže, či zabudnutej raketovej základne. Prísť na Devínsku Kobylu je jednoducho povinná jazda v rámci turistických výletov v oblasti Bratislavy.
Kuchajda je prírodný areál a jazero v Bratislave, konkrétne v mestskej časti Nové Mesto. Miesto v súčasnosti predstavuje medzi Bratislavčanmi obľúbenú lokalitu, kde je možné si zašportovať, poprechádzať sa, oddýchnuť si na pláži, v lete sa vykúpať, prípadne sa najesť. Určite všetkých tiež poteší že areál Kuchajdy je otvorený pre všetkých a zadarmo.
Prezidentská záhrada (Grasalkovičova záhrada) patrí medzi obľúbené voľnočasové lokality v Bratislave. V súčasnosti národná kultúrna pamiatka predstavuje skvelé miesto na oddych, či nenáročné prechádzky v pekne upravenom areáli, priamo pri Prezidentskom paláci v centre mesta.
Lurdská jaskyňa Gabriely Szapáryovej na Hlbokej ceste v Bratislave spolu s neďalekou kalváriou je obľúbeným pútnickým miestom veriacich nielen z Bratislavy. Lokalita je okrem lurdskej jaskyne, typická ďakovnými tabuľkami, ktorých tu je vyše 4000. Pekne upravený areál je vďačným miestom na spirituálne rozjímanie.
Medzi najvýznamnejšie pamiatky v obci Kráľová pri Senci patrí barokovo-secesný most cez potok Čierna voda. Mnohí ho vďaka jeho romantickému vzhľadu považujú za jeden z najkrajších mostov na Slovensku. Most je ľahko dostupný z obce a určite sa k nemu oplatí spraviť si krátku prechádzku.
Malá Baňa je nižší, avšak výhľadový vrchol v Malých Karpatoch v oblasti Bratislavy. Spraviť si sem môžete nenáročný výlet z Rače. Na vrchole sa budete môcť kochať fajn výhľadmi. Nájdete tu tiež niekoľko spestrení v podobe hojdačiek, ohniska, či dokonca samoobslužného automatu, ktorý by sa tu mal v čase turistickej letnej sezóny nachádzať.
Názov mostu Starý most, ktorý je jeden z najznámejších mostov v Bratislave, vznikol ešte v roku 1990. Dnes už však nemá podobu, akú mal kedysi, pretože v roku 2016 bol zrekonštruovaný do novej podoby. V minulosti tento most, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Šafárikovho námestia, niesol názvy ako Most Františka Jozefa I. Či Štefánikov most alebo Most Červenej armády. Bol postavaný v rokoch 1889 až 1890 a jeho prvého otvorenia sa zúčastnil dokonca aj samotný Františel Jozef I.
Sad Janka Kráľa je nepochybne jedným z najkrajších parkov v Bratislave. Zaujímavosťou však je, že je tiež najstarším verejným parkom v strednej Európe a taktiež najbližší park k centru mesta. Tento park je je obľúbeným miestom na stretávanie sa a oddych. Má rozlohu približne 42 ha. Záhrada parku je plná starých stromov, domácich a exotických rastlín, rozsiahlych prírodných plôch a drobnej architektúry.
Most SNP je most v Bratislave, hlavnom meste Slovenska. Ide o "Most Slovenského národného povstania", ktorý prechádza cez rieku Dunaj a je jedným z najznámejších symbolov mesta. Most je unikátny z architektonického hľadiska a to najmä svojou reštauráciou v tvare UFA. Most spája Staré Mesto s Petržalkou. Ak ste na návšteve Bratislavy, k mostu sa ľahko dostanete pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou.
Medickú záhradu nájdete v Bratislave, hlavnom meste Slovenska, v mestskej časti Staré Mesto, v blízkosti nemocnice na Mickiewiczovej ulici.
Čumil, je socha a obľúbená atrakcia v mestskej časti Staré Mesto v Bratislave. Predstavuje jednu z najfotografovanejších sôch v Bratislave. Nachádza na rohu ulíc Panská a Rybárska brána, neďaleko križovatky s Laurinskou ulicou. Čumil v súčasnosti predstavuje už ikonickú sochu a dalo by sa povedať, že aj jeden z menších symbolov mesta. Ak ste na návšteve Bratislavy, Čumila by ste si nemali nechať ujsť. Príďte si sem určite spraviť fotku!
Medené Hámre, bývalá osada v katastri obce Borinka v okrese Malacky, sú ako poklad uprostred krásnej prírody Malých Karpát. Toto kúzelné miesto, pomenované po niekdajšom výrobnom podniku na spracovanie medi, sa stalo obľúbenou turistickou lokalitou a cieľom vychádzok pre mnohých.
Pánova lúka predstavuje rozsiahlejšiu trávnatú plochu s prístreškom a ohniskami a zároveň menšiu turistickú križovatku uprostred malokarpatských kopcov. Cez miesto, alebo neďaleko neho prechádza viacero turistických trás, takže v tomto smere má Pánova lúka veľmi dobrú polohu. V jej blízkom okolí sa navyše nachádza viacero zaujímavostí, takže určite sa sem oplatí podstúpiť nie až tak náročnú túru.
Korzo Zálesie je drevená promenáda, resp. mólo, alebo lávka vedúca popri brehu rieky Malý Dunaj v obci Zálesie. Jedná sa o oddychovú zónu, kde okrem prechádzky promenádou môžete pozorovať rieku a vtáctvo z miestnej rozhľadne, prípadne sa zúčastniť rôznych kultúrno-spoločenských akcií, ktoré sa tu zvyknú organizovať. Korzo Zálesie je ľahko dostupné z Bratislavy a jeho návšteva je vhodná pre celú rodinu.
Biely kríž predstavuje jednu z najvýznamnejších turistických križovatiek v Malých Karpatoch. Biely kríž je aj názov tunajšej horárne (kedysi U Kocmundu, podľa miestneho horára Štefana Kocmunda), ktorá bola nedávno zrekonštruovaná. V súčasnosti sa Biely kríž teší mimoriadnej popularite, či už medzi turistami, alebo cyklistami. Niet sa čo čudovať, keďže lokalita okrem výbornej polohy ponúka vo vybudovaných zariadeniach aj možnosti občerstvenia, či dokonca ubytovania.
Zámčisko je výhľadový vrchol nad Modrou, nad časťou Harmónia v Malých Karpatoch. V minulosti sa tu nachádzalo významné hradisko. V súčasnosti tu nájdete peknú vyhliadku s možnosťou posedenia. Výlet na Zámčisko netrvá dlho a tak je vhodný pre celú rodinu.
Názov Gerulata Rimania s najväčšou pravdepodobnosťou prevzali od pôvodného keltského obyvateľstva. Tvoria ju pozostatky rímskeho vojenského tábora, ktorý nájdete na území dnešných Rusoviec. Vojenský tábor tu vznikol v 2. storočí ako dôležitá súčasť Limes Romanus a bol súčasťou rímskej provincie Panónia. V priebehu 4. storočia ale došlo k stiahnutiu rímskych legií z Panónie a Gerulata tak zostala opustená. V súčasnosti na mieste okrem ruín vojenského tábora, nájdeme i menšie múzeum s expozíciou.
Nie je zrejme Slováka, ktorý by nepoznal Bratislavský hrad. Táto majestátna stavba sa pýši takmer na každej pohľadnici či fotke z nášho hlavného mesta. Menej je už však tých, ktorý hrad aj reálne navštívili, avšak jeho návšteva skutočne stojí za to, preto si pri najbližšej návšteve nášho hlavného mesta naň nájdite čas.
Park Slovenského národného povstania sa nachádza priamo v Bratislave, konkrétne v časti Karlova Ves – Líščie údolie. Tento park vám dokáže poskytnúť priestor na zábavu, ale aj dokonalý odpočinok. Čo všetko ponúka svojim návštevníkom?
Hrad Devín je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza na území Bratislavy na hradnom kopci v blízkosti ústia rieky Moravy do Dunaja. Tento hradný kopec bol obývaný už od neolitu (5000 až 3500 rokov pred n.l.) pre svoju výhodnú strategickú polohu.
Máte radi cyklistiku a chcete sa vybrať na nové miesta? Neváhajte preto navštíviť známy Cyklomost slobody, ktorá sa nachádza medzi Devínskou Novou Vsou v Bratislave a obcou Schlosshof. Prečo je tento Cyklomost tak veľmi obľúbený?
Jaskyňa Deravá skala je voľne prístupná jaskyňa v pohorí Malé Karpaty, ležiaca neďaleko Plaveckého Mikuláša. Atraktívna jaskyňa je ľahko dostupná a preto môže predstavovať vhodný tip na krátky výlet, ktorý nezaberie veľa času. Navyše sa k nej dá v podstate prísť aj s detským kočiarom, čo je dobrá správa pre tých, čo majú malé deti. Jaskyňa je tiež významnou paleontologickou lokalitou.
Jelenia hora je mimoriadne atraktívny skalný výbežok, nachádzajúci sa v strednej časti západného predhoria Malých Karpát. Miesto sa nachádza neďaleko Plaveckého Mikuláša a tak predstavuje dobrý tip na krátky, nenáročný výlet. Jelenia hora zaujme svojim skalným reliéfom a tak isto výbornými výhľadmi smerom k Plaveckému hradu.
Čierna skala (662 m n. m.) predstavuje prírodnú rezerváciu a výraznejší skalný vrchol, ležiaci v centrálnej časti Malých Karpát, východne od Plaveckého Mikuláša. Lokalita okrem svojich strmých skalných stien, zaujme i výhľadmi na veľkú časť Malých Karpát. Nebude to však zadarmo a tak na jeho zdolanie budete potrebovať istú dávku kondície. Za námahu to však určite stojí.
Najzápadnejší bod na Slovensku nájdeme na cípe meandra rieky Morava pri obci Záhorská Ves. Lokalita okrem toho, že sa jedná o geograficky významný bod, nie je ničím zaujímavá. Zaujme skôr kompa, ktorou sa dá previezť cez rieku Morava do Rakúska a leží len pár sto metrov od najzápadnejšieho bodu. Každopádne, ak ste nadšenci geografie a bavia vás takéto netradičné zaujímavosti, miesto vás možno zaujme.
Vďačným tipom na krátku prechádzku v oblasti Záhorskej Bystrice v Bratislave predstavuje niekoľkometrový kríž, týčiaci sa nad miestnym, v súčasnosti už nefunkčným kameňolomom. Od kríža sú potom skvelé výhľady na severnú časť Bratislavy s masívom Devínskej Kobyly a južnú časť Záhorskej nížiny.
Azda najvýdatnejší z vodopádov v Malých Karpatoch – Borinský vodopád, nájdeme pri Borinke v súčasnosti nefunkčnom kameňolome Prepadlé. Vodopád vznikol zrejme umelo, v dôsledku prítomnosti kameňolomu, preto sa nejedná o klasický, prírodou vytvorený vodopád. Prepadáva sa z niekoľko metrovej výšky vďaka potoku, ktorý preteká pri hlavnej ceste. Voda sa následne rozlieva na spodnom poschodí kameňolomu.
Hrad Pajštún je mimoriadne obľúbená ruina hradu, nachádzajúca sa severne nad Borinkou, v katastri mesta Stupava. Okrem samotnej ruiny hradu, zaujmú i výhľady z nej, na väčšinu svetových strán. Na zdolanie hradu je nutné prežiť ani nie hodinový výstup z Borinky, stále do kopca, ktorý sa ku koncu riadne zostrmí. Dá sa sem však prísť aj od Stupavy, no trvá to o niečo dlhšie.
Jednou z najunikátnejších zimných atraktivít v oblastí blízkeho okolia Bratislavy je zhruba 15 metrov vysoký ľadopád v kameňolome Prepadlé pri Borinke. Ľadopád dokáže byť natoľko mohutný, že slúži na tréning lezcom ľadov.
Jedno z najlepších výhľadových miest v Bratislave je bezpochyby vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, vybudovaná na vrchole bývalej raketovej základne. Vďaka prítomnosti rozhľadne sa z miesta stala jedna z najpopulárnejších turistických atraktívít v rámci Bratislavy. Niet sa čo čudovať, keďže výhľady z rozhľadne skutočne stoja za to.
Sandberg je pieskovcová hora a významná paleontologická lokalita, nachádzajúca sa na úpätí Devínskej Kobyly v Bratislave. Miesto je typické svojou špecifickou pieskomilnou flórou s viacerými chránenými druhmi rastlín. Okrem iného, v stenách Sandbergu a na okolitých pieskových zrázoch hniezdi Včelárik zlatý, ktorý si tu stavia hniezda. V blízkosti Sandbergu sa nachádza viacero zaujímavých miest, takže výlet sem si môžete pokojne predĺžiť a vybrať sa i na kratšie túry, prípadne objavovať nové zákutia Devínskej Kobyly.
Vrchol Báborská so svojim hrebeňom predstavuje prírodne hodnotné a navyše dobré výhľadové miesto, nachádzajúce východne od Plaveckého Podhradia. Miesto sa oplatí navštíviť ak máte len pár hodín času. Navyše sa nejedná o extrémnu turistiku a tak je vhodný pre väčšinu turistov.
Štokeravská vápenka je prírodná rezervácia, nachádzajúca sa na rozhraní Dúbravky a Devnískej Novej Vsi v severozápadnej časti Bratislavy. Miesto okrem svojej prírodnej hodnoty ponúka i vďačný tip na krátky výlet či prechádzku. Na svoje si prídu i fanúšikovia výhľadov.
Nenápadná atraktivita v podobe kameňolomu Prepadlé pri Borinke, v katastri obce Stupava za osadou Medené Hámre, skrýva pomerne veľa zaujímavostí. Okrem kameňolomu sa tu totiž nachádza aj vodopád a v zime dokonca ak máte šťastie vyše 10 metrový ľadopád. Okrem iného je lokalita obľúbená aj medzi lezcami.
Vilmošove vodopády predstavujú sústavu menších vodopádikov, resp. kaskád, na potoku Drmolez pri Marianke. Vodopádov v Malých Karpatoch nie je veľa a tak aj takáto hydrologická zaujímavosť dozaista poteší nejedného turistu.
Rozhľadňa hniezdo je milá atrakcia, ktorú nájdeme na okraji obce Malinovo, pri Bratislave, na brehu Malého Dunaja. Jedná sa o nevysokú drevenú rozhľadňu, pripomínajúcu hniezdo. Rozhľadňa je zasadená do prírodného prostredia malodunajského lužného lesa. Rozhľadňa zaiste poteší najviac malé deti s ktorými si sem môžete vybehnúť.
Klokoč je vrch v Malých Karpatoch, ktorý zaujme najmä svojim fotogenickým hrebeňom, ktorý navyše ponúka veľmi zaujímavé a neopozerané výhľady. Časť juhovýchodného svahu navyše tvorí prírodná rezervácia.
Hať Nová Dedinka je neveľká vodná nádrž s priehradou, nachádzajúca sa na Malom Dunaji, medzi obcami Nová Dedinka a Malinovo. Vodná nádrž sa dá prejsť celá po obvode. Je tak ako stvorená na nenáročné prechádzky, či už s deťmi, alebo so psom, prípadne na behanie.
Vodná nádrž Buková je menšia vodná nádrž, ktorá sa rozkladá medzi obcami Buková a Plavecký Peter. Leží uprostred Malých Karpát, pod masívom Zárub – najvyššieho vrchu tohto pohoria. Lokalita ma vďačnú polohu, či už z prírodného, ale i turistického hľadiska. Vďaka tomu môžete od vodnej nádrže podstúpiť viacero atraktívnych výletov. Buková zároveň predstavuje menšie rekreačné stredisko s chatkovou oblasťou a možnosťou letnej rekreácie.
Miléniový kríž, ktorý nájdeme na Záhorí, pri obciach Rybky a Smrdáky, je považovaný za najvyšší kríž na Slovensku. So svojou výškou 27 metrov sa jedná o skutočný unikát. Lokalita leží pri hlavnej ceste a tak je ľahko dostupná autom. Prísť sem preto nezaberie veľa času. Miesto je vďačné na krátku zastávku, prípadne na rozjímanie na vcelku netradičnom mieste.
Zaujímavé miesto na Záhorí, neďaleko Borského Mikuláša predstavuje Kaplnka sv. Márie Magdalény. Rozkladá sa na vrchu Mária Magdaléna, neďaleko osady Habány. Lokalita slúži aj ako pútnické miesto veriacim, no oplatí sa sem prísť aj v rámci výletovania po Slovensku. Kaplnka sa totiž nachádza vo veľmi peknom prírodnom prostredí.
Atraktívne miesto na relax v prírode v oblasti Šamorína prestavuje mestský lesopark Pomlé, ktorý sa nachádza na okraji mesta. Lokalita je vďačným miestom na nenáročné prechádzky, kočíkovanie, bicyklovanie či šantenie s deťmi. Nachádza sa tu i amfiteáter, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie.
Židovský cintorín v Dunajskej Strede patrí medzi medzi zachovalejšie židovské cintoríny na Slovensku. Areál objektu je dobre udržiavaný a v súčasnosti je pod správou židovskej náboženskej obce. Toto pietne miesto má svoje špecifické čaro a ak už idete okolo, odporúčame sa tu zastaviť a chvíľu rozjímať.
Vodná dielo Gabčíkovo sa môže popýšiť zaujímavou vyhliadkovou plošinou, ktorá sa nachádza v oblasti vodnej elektrárne pri Gabčíkove v mieste nad plavebnými komorami. Jedná sa o turisticky zaujímavú vyhliadku s výhľadmi nielen na plavebné komory, ale i smerom na Dunaj, či na priehradu a časť vodnej elektrárne.
Holíčsky zámok zámok s vodnou priekopou a bastionovým opevnením prestavuje najvýznamnejšiu dominantu mesta Holíč. Napriek tomu, že zámok na pohľad nie je v najlepšom stave, môžete tu absolvovať jeho prehliadku, či poprechádzať sa v exteriéri a okolitom parku. V nedávnom období sa tu zrekonštruovalo viacero priľahlých budov, takže okolie zámku je vcelku príjemné.