Kvetnica je menší rekreačný areál a zároveň jedna z mestských častí Popradu. V minulosti miesto slúžilo aj ako klimatické kúpele. V súčasnosti je Kvetnica skvelým miestom na nenáročný relax, či prechádzky v prírode. Môžete z tade podstúpiť viacero kratších túr na okolité kopce.

Kvetnica - Poprad

Kvetnica leží na južnom okraji mesta Poprad, uprostred východnej časti pohoria Kozie chrbty. Kvetnický areál sa rozkladá medzi dvoma výraznejšími kopcami tohto pohoria – Krížová a Zámčisko. Cez miesto prechádza hlavná cesta, ktorá spája Poprad s Hranovnicou a neďaleké horské sedlo Vernár. Keďže cez Poprad prechádza diaľnica a v meste sa nachádza železničná stanica, dostupnosť Kvetnice z hľadiska dopravy je veľmi dobrá. Môžete si sem odskočiť, ak ste napríklad na dovolenke niekde v Tatrách, na Spiši, prípadne na východe Liptova.

Kvetnica je vďačné miesto na návštevu aj vďaka tomu, že sa tu nachádza viacero zaujímavostí. Na svoje si prídu nielen turisti, ale i veriaci, keďže sa tu nachádza kostol s kaplnkou a krížovou cestou. Kvetnica sa môže pýšiť viacerými zaujímavosťami ktoré sú v jej blízkosti, resp. na jej okraji. Sú to napríklad 2 kameňolomy. Jeden, ktorý sa nachádza viac severnejšie a je zaplavený vodou a v súčasnosti slúži na rekreáciu. Ďalší je južnejšie (Kameňolom Dubina) a je stále funkčný. Rozkladá sa na úpätí vrchu Zámčisko, na ktorý môžete z Kvetnice podstúpiť kratšiu túru. Túru môžete podstúpiť aj na protiľahlý vrchol Krížová a navštíviť pri tom Kaplnku vzkriesenia. V južnej časti Kvetnice, v oblasti s názvom Horáreň nájdete tiež zaujímavú vyhliadku.

Klimatické kúpele a liečebňa respiračných chorôb

Kvetnica bola v minulosti známa svojimi klimatickými kúpeľmi. V roku 1920 tu bol pre železničiarov založený ústav na liečbu tuberkulózy. Neskôr, v roku 1921 bola založená Masarykova liečebňa pre pľúcne chorých zamestnancov československých štátnych dráh. Tuberkulóza a respiračné choroby sa tu liečili až do roku 2008 v Špecializovanej nemocnici na liečbu respiračných chorôb v Kvetnici. Nemocnica však v roku 2008 zanikla a tým aj zanikla liečebná funkcia Kvetnice.

Kvetnica - Poprad

Súčasnosť

V súčasnosti predstavuje Kvetnica pekný rekreačný areál, ktoré ho súčasťou je lesopark s upraveným jazierkom, menší park a viacero budov rôzneho charakteru. Nachádza sa tu i domov dôchodcov. Neďaleko jazierka s fontánou, okolo ktorých si môžete spraviť prechádzku, sa nachádza zrekonštruovaný kostolík sv. Heleny. Vedľa neho narazíte na Kaplnku Panny Márie Lurdskej. Z týchto miest môžete podstúpiť krížovú cestu až ku Kaplnke vzkriesenia, ktorá sa nachádza pod vrcholom Krížová.

V Kvetnici narazíte na viacero „nefunkčných“ objektov, napríklad niekdajší liečebný ústav, či niekoľko budov východne od hlavnej cesty, okolo miestneho parku. V prípade, že ste do Kvetnice dorazili autom, môžete zaparkovať na parkovisku, ktoré sa nachádza hneď vedľa cesty, oproti jazierku.

Kvetnica - Poprad

Zaujímavosti v Kvetnici a blízkom okolí

Kostol sv. Heleny

Kvetnica - Poprad

Kostol sv. Heleny nájdete južne od miestneho jazierka. Peši ste pri ňom za pár minút. Tento menší kostolík bol postavený v rokoch 1909 – 1910 a zaujme svojou architektúrou. Dal ho postaviť Peter Ráth, generálny riaditeľ Košicko-bohumínskej železnice. V období socializmu prestal kostol plniť svoj náboženský účel a slúžil ako sklad agitačného materiálu a kníh kúpeľnej správy. Po roku 1989 však kostol začal opäť slúžiť veriacim a bol znova posvätený na sviatok sv. Heleny v auguste v roku 1990. Kostol sv. Heleny slúži veriacim dodnes a pravidelne sa v ňom konajú sväté omše.

Kaplnka Panny Márie Lurdskej

Kvetnica - Poprad

Vedľa Kostola sv. Heleny sa nachádza upravený areál s kaplnkou, mini-kalváriou so 14 zastaveniami krížovej cesty a niekoľkými lavičkami. Kaplnka bola posvätená 6. júna v roku 1948. Areálom vedie spevnený chodník a tak je prístupnejší aj pre ľudí s pohybovými problémami.

Jazierko

Kvetnica - Poprad

Jednou z dominánt Kvetnice je jazierko, resp. rybníček súčasťou ktorého je i menší vodotrysk (pri našej poslednej návšteve však vodotrysk nefungoval). V jazierku zvyknú plávať kačky, pre ktoré tu zrejme bolo vybudovaných niekoľko drobnejších prístreškov priamo na jazere. Jazierko je lemované viacerými lavičkami. Jazierko sa dá prejsť po obvode a preto je miesto, aj vďaka lavičkám, vhodné na krátke prechádzky, prípadne kočíkovanie detí.

Centrálny park Poprad – Kvetnica

Kvetnica - Poprad

V hlavnej časti Kvetnice sa môžete poprechádzať po nedávno zrevitalizovanom centrálnom parku. Naprieč týmto neveľkým parkom vedie viacero upravených chodníkov, okolo ktorých sú lavičky a odpadkové koše. Miesto je v tomto zrejme prispôsobené potrebám pre starších ľudí z priľahlého domova dôchodcov. V jednej časti narazíte na miesto s dvoma prístreškami a niečím, čo pripomína kryté mini-pódium.

Vyhliadka nad Horárňou

Vyhliadka nad Horárňou - Kvetnica

Ak máte radi krátke, nenáročné túry a pekné výhľady, môžete podstúpiť rýchly výlet na peknú vyhliadku, ktorá sa nachádza kúsok nad lokalitou s názvom Horáreň. Horáreň sa nachádza južne od Kostola sv. Heleny. Z centra Kvetnice sa sem dostanete za pár minút pešou chôdzou po žltej turistickej značke. Tá vás privedie aj na samotnú vyhliadku. Na nej sa nachádza drevený stôl s lavičkami a drevenou sochou orla. Miesto poskytuje veľmi dobré výhľady na východnú časť Nízkych Tatier, časť Spišsko-gemerského krasu (Slovenský raj) a západnú časť Hornádskej kotliny.

Kaplnka vzkriesenia

Kaplnka vzkriesenia pod Krížovou

Ďalší z výletov, prípadne krížovú cestu, môžete absolvovať ku Kaplnke vzkriesenia. Kaplnka sa nachádza pod vrcholom Krížová. Dostanete sa sem poľahky s rázcestia s názvom Pod Krížovou, ktorým prechádza žltá turistická značka z Kvetnice. Kaplnka vzkriesenia je menšia drevená kaplnka typická svojou netradičnou architektúrou, keďže bola vybudovaná z drevených stĺpov. Vďaka tomu je interiér kaplnky zaujímavo osvetlený. Pri kaplnke sa nachádza na menšej vyvýšenine drevený kríž. Z týchto miest a niekoľkých miest na blízku si môžete užiť i nejaké tie výhľady.

Krížová

Krížová nad Kvetnicou - Kozie chrbty

Krížová je jeden z dominantných vrcholov v oblasti Kvetnice. Pod vrcholom prechádza žltý turistický chodník a na vrchol samotný vedie náučný chodník z Kvetnice. Miesto nie je výhľadové, no viacero výhľadov je v oblasti neďalekej Kaplnky vzkriesenia, prípadne z chodníkov pod vrcholom.

Zámčisko

Zámčisko - Kozie chrbty

Masív Zámčiska ohraničuje Kvetnicu z juhovýchodnej časti. Miesto, kde v minulosti bol údajne hrad, resp. opevnenie, dnes slúži ako dobré výhľadové miesto. Z Kvetnice sem vedie niekoľko turistických trás. Na jeho úpätí z južnej strany sa rozkladá kameňolom. V závislosti od toho, kde sa na Zámčisku nachádzate si budete môcť užiť výhľady a to buď smerom k Vysokým Tatrám a Popradskej kotline, prípadne opačným smerom na Nízke Tatry a Hornádsku kotlinu.

Starý lom v Kvetnici

Starý lom v Kvetnici - Poprad

Mimoriadne atraktívnym miestom v oblasti Kvetnice je niekdajší lom, ktorý je v súčasnosti sčasti zaplavený vodou. Kameňolom má niekoľko poschodí, ktoré sa dajú prejsť. Na vrchole kameňolomu narazíte na vyhliadku s výbornými výhľadmi, či už na kameňolom, alebo smerom k Vysokým Tatrám. V kameňolom sa sporadicky uskutočňujú rôzne kultúrno spoločenské akcie. Miesto tiež často navštevujú potápači. Pre deti tu bolo vybudované menšie detské ihrisko.

Otváracie hodiny a vstupné

Lokalita Kvetnice je otvorená celoročne, bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie na parkovisku pri miestnom jazierku.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kvetnica
 • Obec / Mesto: Poprad
 • Ulica / Lokalita: Kvetnica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.0177,20.2834
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Kúpele, Mestá a obce, Voľnočasové lokality