Sandberg je pieskovcová hora a významná paleontologická lokalita, nachádzajúca sa na úpätí Devínskej Kobyly v Bratislave. Miesto je typické svojou špecifickou pieskomilnou flórou s viacerými chránenými druhmi rastlín. Okrem iného, v stenách Sandbergu a na okolitých pieskových zrázoch hniezdi Včelárik zlatý, ktorý si tu stavia hniezda. V blízkosti Sandbergu sa nachádza viacero zaujímavých miest, takže výlet sem si môžete pokojne predĺžiť a vybrať sa i na kratšie túry, prípadne objavovať nové zákutia Devínskej Kobyly.
Sandberg sa vďaka dobrej dostupnosti v rámci Bratislavy teší veľkej popularite medzi Bratislavčanmi, ktorí tu chodia na krátke prechádzky, vyvenčiť psa, prípadne na nenáročnú turistiku. Blízke okolie Sandbergu navyše ponúka veľmi dobré výhľady, či už smerom do Rakúska, na rieku Moravu, prípadne Devínsku Novú Ves.
Návšteva Sadnbergu je vhodná pre všetky vekové kategórie. Dostať sa sem je veľmi jednoduché. Z Devínskej Novej Vsi ste tu doslova za pár minút. Miesto je ako stvorené pre deti, majú tu viacero atrakcií, ktoré ich môžu zabaviť. Bez problémov ich tu môžete nechať pobehovať. Túry v okolí Sandbergu patria medzi tie jednoduchšie. V prípade že sa vyberiete smerom na vrchol Devínskej Kobyly, počítajte však s výraznejším prevýšením.
Kde sa nachádza Sandberg
Sandberg sa nachádza v severozápadnej časti Devínskej Kobyly, pri Devínskej Novej Vsi v Bratislave. Rozkladá sa na kopcovitom výbežku, nad riekou Morava, ktorá tvorí hranicu s Rakúskom v tejto časti Slovenska. V rámci Bratislavského kraja je lokalita dobre dostupná, keďže Bratislavou prechádza diaľnica, z ktorej to sem nie je až tak ďaleko. Z ostatných kútov Slovenska si sem už viac pocestujete, keďže Sandberg sa nachádza na jeho okraji v západnej časti.
Ako sa dostať na Sandberg
K Sandbergu sa dá dostať veľmi rýchlo autom z Devínskej Novej Vsi, prípadne od cesty z Devína do Devínskej Novej Vsi, kde bolo vybudované menšie parkovisko. Parkovisko sa nachádza priamo pod strmými stenami kopca. Od parkoviska potom vedie vyšľapaný chodník svahom až na lúky pod Sandbergom. Ide však o neznačenú trasu, navyše značne strmým terénom a tento výstup až tak neodporúčame.
Praktickejšie sa od parkoviska na Sandberg dostanete po asfaltovej ceste cez okraj Devínskej Novej Vsi popri rodinných domoch. S počiatku pôjdete od parkoviska na sever, kde sa po chvíli stočíte doprava na Primoravskú ulicu a ani nie po 200 metroch sa zas otočíte na juh do strmejšieho kopca. Po chvíli sa dostanete na lúku pred Sandbergom. Tento výstup od parkoviska trvá približne 15 minút. Mimochodom, ak máte pozorné oči, nad parkoviskom smerom k Devínskej Novej Vsi si všimnete menšiu jaskyňu v strmom svahu a tak isto sa tu nachádza jeden bunker, ktorý je zas hneď vedľa parkoviska. Tento výstupový variant platí aj ak ste sem prišli autobusom od Devína, keďže neďaleko parkoviska pod Sandbergom sa nachádza autobusová zastávka.
Ako sme spomínali vyššie, pod Sandbergom, pri ceste na Devín je zastávka MHD. Ďalšie sú priamo v Devínskej Novej Vsi, takže nie je problém sa sem vybrať aj takýmto spôsobom. Z Devínskej Novej Vsi sem potom vedie modrý, alebo zelený turistický chodník.
Turistika v oblasti Sandbergu
Z hľadiska turistiky, od Sandbergu sa dajú podstúpiť fajn výlety smerom na Devínsku Kobylu, prípadne do Devína, alebo na neďaleký Waitov lom. V prípade trasy do Devína sa môžete tešiť na viacero výhľadových miest. Ideálne je si tu spraviť si kruh spodnou (modrá) a následne i vrchnou trasou (žltá). Súčasťou tejto trasy je i náučný chodník. Celá trasa sa dá absolvovať za zhruba 2-3 hodiny.
Atraktívny je výstup zo Sandbergu na vrchol Devínskej Kobyly, kde sa nachádza rozhľadňa s výbornými výhľadmi. Jedná sa o kopcovitú trasu s obstojným prevýšením, ktorá sa dá zvládnuť za zhruba 1,5 hodiny. Na vrchole Devínskej Kobyly sa mimochodom rozkladajú zvyšky raketovej základne, takže okrem rozhľadne si môžete obzrieť aj zopár vojenských objektov, hoci sú dosť v nelichotivom stave.
Kúsok pod vrcholom Devínskej Kobyly sa nachádza lokalita s názvom Biele skaly, kde natrafíte na ohniská s posedením, viacero trampských totemov vo veľmi atraktívnom prostredí v obkolesení skál a drobných kopčekov. Zo Sandbergu si môžete odskočiť na Cyklomost Slobody, z ktorého sú fajn výhľady na rieku Morava a severný masív Devínskej Kobyly.
Zaujímavosti v oblasti Sandbergu
Lokalita Sandbergu vrátane jej blízkeho okolia, sa môže popýšiť viacerými zaujímavosťami a peknými miestami. Okrem pieskovcovej hory tu natrafíte na akýsi vysielač, za ktorým sa nachádza pekná vyhliadka smerom do Rakúska a na rieku Morava. Pri potulkách v tejto oblasti natrafíte na hraničný kameň z čias 2 svetovej vojny, keď tu hraničila Nemecká ríša so Slovenským štátom. Z tohto miesta sú mimochodom fajn výhľady na Devínsku Novú Ves.
Pri pieskovcovej hore potom natrafíte na niečo ako pieskovisko a zaujímavú drevenú lavičku, hoci tých lavičiek je tu roztrúsených niekoľko. Niektoré sú v oblasti plošiny, ktorá je orientovaná smerom na hrad Devín. Čiže ďalšie zaujímavé výhľadové miesto.
V pieskovcovej hore, ale i v okolitých piesčitých stenách si dozaista všimnete množstvo dier, ktoré predstavujú hniezda včelárika zlatého. Oplatí sa sem preto prísť počas leta a sledovať tieto milé stvorenia. Na lúkach v okolí Sandbergu potom rastie mnoho chránených rastlín. Natrafíte tu i na chrobáčiky májky.
Nad Sandberg sa dá mimochodom vybehnúť po jeho severnom okraji, po značenom turistickom chodníku. Dostanete sa tak na chodník, ktorý ďalej pokračuje buď do Devína, alebo na vrch Devínskej Kobyly. Chodník prechádza hrebeňom, ktorý ponúka ďalšie pekné výhľady, ktoré si užijete najviac počas západu slnka.
Ak máte pár minút času nazvyš, odporúčame si zbehnúť k neďalekému Waitovmu lomu, čo je bývalý kameňolom. Je zaujímavý tým, že sa tu nachádza kamenný labyrint. Tak isto je tu viacero rozptýlení pre deti, vrátane pasúcich sa ovečiek a kôz, ktoré tu majú menší salaš.
Paleontologická lokalita
Sandberg je významná svetová paleontologická lokalita. Dnes je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Miesto je zaujímavé tým, že sa tu kedysi rozprestieralo more, približne pred 14 – 16 miliónmi rokov. Našli sa tu zvyšky mnohých druhov morských a suchozemských živočíchov (žraloky, ulitníky, tulene, mastodonty, nosorožce, antilopy).
Otváracie hodiny a vstupné
Sandberg je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.