Vrchmosty sú vrchol s nadmorskou výškou 604 metrov, nachádzajúci sa nad obcou Staškov v okrese Čadca na Kysuciach. Vrchol predstavuje vďačný tip na kratší výlet z obce, ktorého najväčším lákadlom sú pekné výhľady do okolia vrátane prítomností niekoľkých zaujímavostí v podobe dreveného kríža, či krížovej cesty.
Ako sa dostať na Vrchmosty
Vrchol Vrchmosty sa nachádza v katastri obce Staškov, nad jej centrálnou časťou, kde preteká rieka Kysuca. Túto kysuckú obec nájdeme medzi mestami Turzovka a Čadca v severnej časti Žilinského kraja. Prísť sem v rámci Slovenska je trocha komplikovanejšie, avšak z oblasti Kysúc je dostupnosť obce vcelku dobrá.
Obcou prechádza hlavný kysucký dopravný ťah ktorý prepája mestá ako Turzovka, Čadca, Krásno nad Kysucou a Kysucké Nové Mesto so Žilinou. V obci sa nachádza autobusová i železničná zastávka, ktoré sa nachádzajú neďaleko turistickej trasy vedúcej na Vrchmosty. Nachádza sa tu i niekoľko odstavných plôch pre autá.
Trasa zo Staškova na Vrchmosty
Výlet na Vrchmosty zo Staškova je najlepšie začať od Rodného domu Jozefa Kronera. Ak máte času nazvyš môžete toto mini múzeum venované slovenskej filmovej legende navštíviť. V tesnej blízkosti domu je i zastávka železničnej stanice a tiež autobusová zastávka.
Od rodného domu máte možnosť vybrať sa na Vrchmosty dvoma trasami. Prvá vedie po náučnom chodníku Jozefa Kronera. Druhá trasa je potom po krížovej ceste, ktorá začína pri Kaplnke Panny Márie na Grúni. Môžete si tu prípadne spraviť okruh a na výstup využi jednu trasu a na zostup trasu druhú.
V oboch prípadoch vedie trasa do kopca po lúčnom, resp. poľnom chodníku. Hoci sa v oblasti nachádza viacero lesných plôch, trasy vedú výlučne odlesneným terénom a tak sa pripravte, že v lete sa tu pred slnkom príliš neschováte. Viete si však narýchlo z trasy do lesa odskočiť. Na druhej strane vďaka absencii lesa budete mať z viacerých miest veľmi pekné výhľady do okolia.
Krátky výstup na Vrchmosty zo Staškova, od Rodného domu Jozefa Kronera sa dá absolvovať za približne 35 – 45 minút. Túra po krížovej ceste, či náučným chodníkom na Vrchmosty je približne rovnako dlhá. Výlet je vhodný aj pre deti. Technické pasáže sa tu nenachádzajú. Jediné na čo sa pripravte je neustále šľapanie do kopca. Prevýšenie je okolo 170 výškových metrov.
Na vrchole
Vrchol Vrchmostov je pomerne priestranný, značený jednoduchým smerovníkom. Pod smerovníkom leží menší kameň, na ktorom je označenie vrchola s nadmorskou výškou. Nebyť kameňa, pravdepodobne by ste ani nezistili že sa na nejakom vrchole nachádzate, keďže smerovník názov vrcholu neobsahuje.
Čo je však na vrchole najzaujímavejšie, že tesne pod ním natrafíte na vrcholové časti miestnej kalvárie, vrátane zastavenia s posedením a taktiež väčší drevený kríž od ktorého sú nádherné výhľady na okolitý kraj. Samotná krížová cesta vyzerá byť nedávno vybudovaná, keďže zastavenia na Vrchmostoch vyzerajú byť ešte nepoznamenané časom.
Vrchol má prevažne lúčny charakter, no sporadicky tu natrafíte na vyrastajúce stromy. Na jeho okraji sa potom rozkladá viacero lesných plôch, kde môžete na rýchlo zbehnúť ak by vám tu v lete vyslovene pieklo na hlavu (tak ako nám, keď boli teploty cez 30 stupňov).
Vrcholom prechádza niekoľko chodníkov, resp. vyjazdených cestičiek, kde môžete stretnúť štvorkolkárov, či terénnych motorkárov. Počas našej návštevy sme ich tu stretli niekoľko, čo mierne narúšalo inak pokojnú atmosféru tohto miesta. Nás najviac potešila vyhliadka s krížom, pod ktorým boli vybudované drevené lavičky a akési provizorné ohnisko.
Výhľady
Vrchmosty sú prevažne nezalesnený vrchol, vďaka čomu si tu užijete pekné výhľady na viacero svetových strán. Počas výstupu si užijete pekné pohľady najmä smerom na južnú časť Staškova a priľahlé kopce Turzovskej vrchoviny a Javorníkov.
Od vyhliadky pri kríži sa potom výhľady rozšíria i východným smerom kde okrem Turzovskej vrchoviny a Javorníkov by mohli byť vidno i vrcholky Kysuckých Beskýd. Zaujme tiež pohľad dolinou rieky Kysuce ktorá je v týchto miestach hustejšie osídlená, vďaka prítomnosti obcí Staškov a Raková a v závere mestom Čadca.
Duchovný význam a krížová cesta
Na vrchole Vrchmostov stojí kríž, ktorý sa stal cieľom krížovej cesty vedúcej od Kaplnky nepoškvrneného počatia Panny Márie na Grúni. Táto kaplnka bola postavená v roku 2014 pri príležitosti 400. výročia prvej písomnej zmienky o obci Staškov.
Krížová cesta bola navrhnutá ako vhodná trasa z kaplnky na Grúni na Vrchmosty, kde už stál kríž. Architektonický projekt vypracoval Ing. Stanislav Mikovčák, za pomoci dobrodincov, ktorí prispeli na jej výstavbu nie len finančne, ale aj prácou.
Drevený krov na jednotlivých zastaveniach vyrobil stolársky majster Matúš Dembický zo Staškova, striešky z dreveného šindľa namontovala firma pána Koniara z Klokočova. Umelecké stvárnenia jednotlivých zastavení pochádzajú z dielne rezbára Tomáša Lajmona z Oravy.
Turistický náučný chodník Jozefa Kronera
Vrchmosty sú tiež súčasťou Turistického náučného chodníka Jozefa Kronera, ktorý začína v Staškove pri obecnom úrade, vedie cez Kronerov pamätný dom, pokračuje na Vrchmosty a končí v osade Jelitov. Tento chodník ponúka nielen krásne výhľady, ale aj možnosť spoznať históriu a kultúru regiónu.
Objekty a vojenské pozostatky
V oblasti Vrchmostov sa nachádzajú aj pozostatky bunkrov z druhej svetovej vojny, ktoré pripomínajú vojenskú históriu regiónu. Tieto bunkre sú zaujímavým cieľom pre milovníkov histórie a dobrodružstva.
Otváracie hodiny a vstupné
Vrchol Vrchmosty je prístupný bez obmedzení a poplatkov po celý rok. Za parkovanie v obci Staškov sa neplatí.