Atraktívnym miestom na relax a prechádzky neďaleko Popradu je Starý lom. Bývalý kameňolom sa nachádza v mestskej časti Kvetnica a v súčasnosti je zaplavený vodou. Svojim návštevníkom ponúka skvelé podmienky na nenáročný oddych, napríklad po práci. Dá sa tu dobre poprechádzať, či posedieť na lavičkách. Pre deti je zas k dispozícii menšie ihrisko. Počas leta sa v zaplavenom lome zvyknú kúpať ľudia, prípadne tu počas roka môžete naraziť aj na potápačov. Lovci výhľadov si tu tiež prídu na svoje, keďže vrchné poschodia kameňolomu ponúkajú výborné výhľady do lomu s kulisou horstva Vysokých Tatier.

Starý lom v Kvetnici - Poprad

Starý lom leží v severnej časti Kvetnice na úpätí Kozích chrbtov. Dá sa sem jednoducho dopraviť autom z Popradu. Je tu pomerne priestranné parkovisko. Okolo kameňolomu vedie chodník po ktorom sa dá bez väčších ťažkostí vyjsť na prvé, či druhé poschodie kameňolomu. Chodník je vhodný aj na terénny beh. Dajú sa tu robiť bežecké okruhy. Akurát v lesnej časti je na viacerých miestach užší chodník a tak sa trocha horšie vyhýba ľuďom. Prechádzku kameňolomom určite odporúčame. Môžete si ju predĺžiť až do kvetnického lesoparku. Návšteva oboch miest v rámci Kvetnice určite stojí za to.

Ak vás neláka prechádzka kameňolomom, môžete len tak oddychovať na brehu jazera. Miesto bolo nedávno doplnené o lavičky, odpadkové koše a suché toalety. Je tu tiež viacero lehátok. Spestrením je vybudovaný Chodník na boso. Južne od parkoviska, v juhozápadnej časti kameňolomu je detské ihrisko, ktoré ponúka viacero preliezok a hojdačiek. Miesto je doplnené o zaujímavé drevené sochy. Počas teplých dní sa v kameňolome zvyknú kúpať ľudia, no kúpanie je na vlastné riziko. Kúpanie v kameňolome si už vyžiadalo viacero obetí. Hĺbka jazera v lome je niečo vyše 20 metrov a terén v ňom je značne členitý. Je preto na zvážení, či sa tu oplatí kúpať. Starý lom v Kvetnici posledné roky dosť ožíva. Naraziť tu môžete často na potápačov. Konalo sa tu dokonca viacero kultúrnych akcií a koncertov.

Skvelým lákadlom Starého lomu je jeho vyhliadka, nachádzajúca sa vo východnej časti kameňolomu na jeho najvyššom poschodí. Pešo sa sem dostanete odhadom za 15 minút z parkoviska lesným chodníkom. Ktorý je možno na niekoľkých miestach strmejší, no našťastie nič extrémne náročné. Zobrať sem môžete aj deti, len treba na ne dávať pozor, aby nezleteli zo svahu, keďže vyhliadka momentálne nie je osadená zábradlím. Z vyhliadky okrem samotného kameňolomu dobre vidno do Popradskej kotliny a na južnú časť Vysokých Tatier, vrátane Gerlachovského a Lomnického Štítu. Pre lepší zážitok z výhľadov je dobré si priniesť ďalekohľad, alebo teleobjektív.

Ako sa sem dostať

Do Starého lomu v Kvetnici sa dostanete najpraktickejšie autom z Popradu cestou, ktorá vedie okolo nákupného centra Max a neďalekého Kauflandu. Parkovať sa dá na rozľahlom parkovisku, ktoré pojme viacero áut. Prísť sem môžete aj pešo, napríklad z Kvetnice. Z lesoparku, od miestneho jazierka sa sem dostanete po žltej, alebo zelenej turistickej značke za zhruba 20 minút.

Starý lom v Kvetnici - Poprad

Náročnosť

Pohyb po spodnej časti kameňolomu je bezproblémový, vhodný pre všetkých. Pohyb po vyšších častiach kameňolomu je tak isto nenáročný, avšak v niektorých miestach je terén strmejší. S detským kočiarom sa dá prechádzať len v spodnej časti a na prvom poschodí, keďže tu vedie vyšľapaný širší chodník. Na okrajoch kameňolomu môže dôjsť k pádu, preto je lepšie sa držať kúsok od okraja, najmä ak ste tu s deťmi.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Starý lom v Kvetnici
 • Obec / Mesto: Poprad
 • Ulica / Lokalita: Kvetnica
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.02504, 20.28132
 • Geomorfologický celok: Kozie chrbty
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Jazerá, Kameňolomy, Voľnočasové lokality, Výhľady