Trojmedzie medzi Slovenskom, Poľskom a Českom predstavuje geografický bod, kde susedia hranice týchto troch štátov, reprezentované obcami Čierne (SK), Jaworzynka (PL) a Hrčava (CZ). Všetky tri štáty sa tu stretávajú pri malom potoku ponad ktorý bol vybudovaný most. Lokalita zároveň predstavuje atraktívny voľnočasový areál s oddychovými zónami a možnosťou občerstvenia. Je to tiež obľúbená medzizastávka pre turistov, cyklistov, či v zime bežkárov, ktorí tade prechádzajú.
Ako sa dostať k trojhraničnému bodu medzi Slovenskom, Poľskom a Českom
Trojmedzie medzi týmito troma štátmi nájdeme severne nad obcou Čierne, ktorá sa nachádza neďaleko Čadce, čo je taká menšia metropola kysuckého regiónu. Z oblasti Kysúc sa do Čierneho dostanete vcelku bez problémov, z ostatných kútov Slovenska je to však zložitejšie, keďže miesto leží na jeho severozápadnom okraji.
Výlet k trojmedziu môžete začať priamo z Čierneho, napríklad od miestnej železničnej stanice po modrej turistickej značke. Ak máte auto, môžete sa vyviezť ešte vyššie na rázcestie s názvom Nad Čiernym. Na trase budete prechádzať popod masívny Most Valy, postavený na vysokých pilieroch. Pri rázcestí bolo vybudované parkovisko. Z tade sa k trojmedziu dostanete žltou turistickou značkou po vcelku luxusnej asfaltke.
Či už idete od rázcestia Nad Čiernym, alebo priamo z obce Čierne, výlet je vo všeobecnosti málo náročný a v oboch prípadoch sa dá absolvovať za 20-30 minút. Trasa z rázcestia Nad Čiernym je o máličko kratšia. Výlet je vhodný aj pre deti, môžete ho absolvovať i na bicykli. V oblasti sa nachádza niekoľko cyklotrás.
Priamo až k trojmedziu by ste sa mimochodom mohli dostať autom, z Českej, alebo Poľskej strany, keďže sme si tu všimli niekoľko parkovacích miest. Či je však na vstup k trojemdziu potrebné povolenie, alebo nie netušíme.
Trojmedzie
Samotné trojmedzie medzi Slovenskom, Poľskom a Českom predstavuje prekvapivo komerčne ladený oddychový areál. Za posledné roky, najmä z poľskej strany tu pribudlo viacero zariadení, od ihrísk, stravovania až po rôzne altánky s posedením.
Slovenská strana je trocha strohejšia a nájdete tu dva altánky so stolíkmi a možnosťou posedenia. Sú tu i infopanely s mapou regiónu. Lokalita pôsobí tichším a pokojnejším dojmom, než rušnejšia česká a hlavne poľská strana.
Samotný trojhraničný bod v podobe drobného trojhranného monolitu si môžete všimnúť uprostred často vyschnutého potoka, ktorý oddeľuje Slovensko od Poľska a Česka. Cez koryto potoka tu bol vybudovaný most, ktorým sa dostanete zo Slovenska na opačnú stranu. Z neho je objekt trojhraničného bodu vidno. Každá krajina si tu však vybudovala vlastné hraničné obelisky, ktoré sú viac reprezentatívnejšie.
Kultúrne podujatia
Trojmedzie medzi Slovenskom, Poľskom a Českom v súčasnosti žije rôznymi podujatiami, ktorými sa upevňuje spolupatričnosť a rozvíjajú sa medzinárodné vzťahy. Pri stavaní mája sa Trojmedzie rozozvučí folklórnymi piesňami a tancom. Svoje neodmysliteľné čaro má i Slávnostné slávenie Eucharistie za účasti biskupov troch diecéz. Počas Silvestra a Nového roka sa tu schádzajú ľudia so spoločným prianím síl a priateľstva do ďalšieho nastávajúceho roku.
Každoročne tadeto prechádzajú bežci z rôznych krajín, ktorí sa zúčastňujú na medzinárodnom goralskom maratóne. Je to tiež obľúbené miesto, kde sa pravidelne stretávajú turisti a cyklisti.
Otváracie hodiny a vstupné
Trojmedzie je voľne prístupné bez obmedzení a poplatkov po celý rok. Parkovanie v obci Čierne, prípadne v lokalite Nad Čiernym je bezplatné.