Vodná zážitková cesta v obci Oborín predstavuje náučný chodník, vedúci naprieč mŕtvym ramenom rieky Laborec. Jedná sa o sústavu chodníkov a drevených lávok, vybudovaných uprostred močiarov a mokradí mŕtveho ramena. Trasa následne vedie menším lužným lesíkom, ďalej po hrádzi pri rieke Laborec a končí opäť v obci. Súčasťou trasy je i menšia drevená rozhľadňa, či možnosť navštíviť múzeum.

Vodná zážitková cesta - Oborín

Najzaujímavejšia časť trasy je v jej úvode, keď budete prechádzať mŕtvym ramenom Laborca. Veľkú čas tejto trasy prejdete po drevených lávkach a mostíkoch, ktoré uľahčujú pohyb naprieč močiarmi a mokraďami. Jedná sa o veľmi fotogenické miesto, ktoré výrazným spôsobom zatraktívňuje návštevu obce Oborín. Súčasťou trasy sú i infopanely, kde sa dajú dočítať zaujímavé informácie o lokalite. Narazili sme tu taktiež na lavičky a tak isto ohnisko.

Trasa po opustení mokradí vedie po štrkovej ceste a následne sa napojí na hrádzu, ktorá je vybudovaná pozdĺž rieky Laborec. V týchto miestach narazíte na rozhľadňu, slúžiacu najmä na pozorovanie vtáctva. Rozhľadňa je drevená, nevysoká s výhľadmi prevažne na pole. Je tu tiež niekoľko infopanelov a možnosť posedieť si na lavičke. Zvyšok trasy je vedený po hrádzi, od ktorej sa neskôr náučný chodník odpojí a vedie opäť do obce. Tu môžete navštíviť múzeum – Vidiecky dom. Je však dobré sa pred jeho návštevou informovať, či sa tam niekto nachádza. Z ďalších zaujímavostí v obci, okolo ktorých budete prechádzať možno spomenúť miestny rybník, či reformovaný kostol.

Celková dĺžka trasy náučného chodníka Vodná zážitková cesta v obci Oborín je približne 3,2 kilometra. Výlet môžete zahájiť priamo pred vstupom do mokradí, kde začína drevená lávka. V čase našej návštevy tu bol oznam, že turistický chodník je otvorený od 09:00, do 21:00. Jeho vstup bol osadený kovovou bránou. Ak ste do obce prišli autom, zaparkovať môžete na začiatku turistického chodníka, kde je menšie parkovisko.

vodna zazitkova cesta oborin 200924 10 36 DSC 1025

Náročnosť

Náučný chodník Vodná zážitková cesta je dobre dostupnou atraktivitou, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Ak chcete absolvovať celú trasu, pripravte sa na zhruba 1 hodinu šľapania pohodovou chôdzou v nenáročnom teréne. Bez problémov by to mali absolvovať i malé deti. Najzaujímavejšia časť v oblasti močiarov a mokradí sa dá prejsť za zhruba 15 minút. Mali by ste to zvládnuť i s detským kočiarom, keďže sa jedná o mix drevených lávok, mostíkov a zarovnanej štrkovej cesty. Lávky sú osadené lanovým zábradlím, ktoré však nezabráni aby vám drobné dieťa vypadlo z chodníka. V tomto smere je dobré na malé deti dávať trocha pozor v niektorých úsekoch, vedených najmä ponad močiar. Tak isto je dobré počítať tu v niektorých mesiacoch (najmä počas leta) s výskytom otravného hmyzu.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vodná zážitková cesta
 • Obec / Mesto: Oborín
 • PSČ: 07675
 • Okres: Michalovce
 • Kraj: Košický kraj
 • GPS: 48.54451, 21.89016
 • Geomorfologický celok: Východoslovenská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Kuriozity, Móla, Náučné chodníky, Prírodné zaujímavosti, Voľnočasové lokality