Nevšednou historickou atraktivitou v meste Holíč sú Holíčske megality, resp. menhiry. Jedná sa o skupinu kameňov, ktoré boli v minulosti súčasťou pravekej svätyne (rondelu). Kamene sú umiestnené v lapidáriu vo dvore jednej z bývalých manufaktúrnych budov. Sú ľahko dostupné a veľmi rýchlo sa sem dostanete napríklad od Holíčskeho zámku, alebo z centra mesta. Kamene sú voľne prístupné pre verejnosť.
Ako sa dostať k megalitom v Holíči
Holíčske megality sa nachádzajú zhruba v strede mesta na ulici J.J. Boora. Ležia po ľavej strane hlavnej cesty, ktorá smeruje na Saklicu, resp. Hodonín. Ľahko sa sem dostanete od Holíčskeho zámku, kde je i parkovisko, hoci parkovať sa dá i priamo pred megalitmi. Od hlavnej cesty nájdete miesto tak, že z nej odbočíte smerom k zámku a hneď keď uvidíte ulicu po ľavej strane, treba na ňu odbočiť. Po pár desiatkach metrov už uvidíte po ľavej strane kamene na trávnatej ploche
Pri megalitoch
Pri príchode na miesto vás dozaista zaujme stredový stojaci kameň (ostatné sú tu uložené naležato). Jedná sa o hlavný idol, ktorého výška je 6,8 metra (nad zem vyčnieva do výšky zhruba 4,5 m). Na kameni si možno všimnúť niekoľko symbolov. Najvýraznejší je sekeromlat v strede kameňa.
Okolo hlavného idolu sú tu naskladané ďalšie kamene. Areál lapidária je doplnený o menšie informačné tabuľky, kde sa dozviete niečo o megalitoch. Nič ďalšie sa na mieste nenachádza a tak si lokalitu obzriete pomerne rýchlo.
História megalitov
Holíčske menhiry pochádzajú z pahorka, ktorý sa rozkladá nad sídliskom SNP. Do roku 1988 sa tu nachádzala praveká svätyňa (rondel), ktorá bola tvorená dvoma priekopami. Priemer vonkajšej bol 60 metrov. Medzi priekopami bolo osem kamenných kruhových svätýň a jedna bola v strede. Svätyne boli tvorené hrubo opracovanými kameňmi. Umiestnenie svätýň a kameňov malo v rámci rondelu astronomický a magický význam. Takéto typy rondelov sú datované do obdobia pred 5500 – 6500 rokmi.
Počas výstavby sídliska v rokoch 1988 – 2008 bol rondel a jeho svätyne zničené. Dodnes sa zachovalo len 22 kameňov, ktoré sú umiestnené v lapidáriu. Ostatné kamene boli rozvezené na neznáme miesta, prípadne boli zahrnuté v rámci terénnych úprav na sídlisku. Časť sa zrejme ešte nachádza na pôvodnom mieste.
Otváracie hodiny a vstupné
Holíčske megality sú prístupné po celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Tak isto sa neplatí ani za parkovanie pri zámku.