Malý Minčol je vrch v lúčanskej časti Malej Fatry, na ktorý natrafíte priamo na hrebeni, ktorý prechádza smerom od Domašína pri Strečne k Martinským holiam. Vrchol je akýmsi menším bratom neďalekého Minčola, no ponúka rovnako pekné výhľady. Túra na Malý Minčol nepatrí medzi tie najľahšie, no s trochou kondície by ste to mali zvládnuť bez väčších ťažkostí.
Ako sa dostať na Malý Minčol
Malý Minčol sa rozkladá v severnej časti Lúčanskej Malej Fatry, neďaleko Martinských holí. V tomto smere sú Martinské hole i skvelý východiskový bod na túru na tento vrchol. Miernou nevýhodou je, že na Martinské hole budete musieť prísť autom. Ísť pešo z Martina na Martinské hole a ďalej na Malý Minčol by výlet výrazne predĺžilo. Z Martinských holí sa potom hrebeňovou trasou s občasnými stúpaniami dostanete na Malý Minčol za približne 1,5 hodiny.
Ďalšie výstupové trasy na Malý Minčol sú napríklad z Vrútok po modrej, alebo žltej turistickej značke. Výstup z týchto miest je už náročnejší najmä kvôli prevýšeniu a môže trvať 2 – 3 hodiny, v závislosti od miesta z ktorého budete vyrážať.
Na Malý Minčol viete vybehnúť aj z Višňového (modrá turistická značka) za približne 3 – 3,5 hodiny. Túto trasu odporúčame, ak sem chcete ísť smerom od Žilny. Alternatívne sem viete prísť aj smerom od Strečna za podobný čas. Ak však máte horšiu kondíciu, prípadne nemáte času nazvyš, najlepší východiskový bod na túru na Malý Minčol sú jednoznačne Martinské hole.
Na Malom Minčole
Malý Minčol je vrchol, ktorý nie je nejak výrazne značený. Nečakajte tú preto dvojkríž, alebo smerovník, či nejakú informáciu o tom, že sa nachádzate priamo na vrchole. Sú tu navyše rozsiahlejšie pásy borovíc, zakrpatených smrekov a trsov čučoriedok, vďaka čomu nájsť značenie samotného vrcholu je dosť problematické. Ak vôbec nejaké existuje. Nám sa ho nájsť nepodarilo. Príliš nás to však netrápilo, keďže časť vrcholu, ktorá nie je zarastená poskytuje výborné výhľady, kvôli ktorým sme sem prišli.
Najatraktívnejšia časť vrcholu je v smere na Sedlo Okopy a Minčol, kde na povrch vystupujú menšie skaly v obkolesení čučoriedok. Tieto skalky sú priamo na turistickom, resp. hneď pri turistickom chodníku. My sme ich prítomnosť využili i na krátkych oddych, vďaka čomu sme nemuseli sedieť na zemi.
V oblasti vrcholu sa už nič ďalšie zaujímavé nenachádza. Akurát tesne pod vrcholom v sedle s názvom Okopy natrafíte na delo z II. svetovej vojny. V tomto období sa tu odohrávali kruté boje proti nacistom. Ak ste na Malý Minčol prišli smerom z Vrútok, alebo Strečna, odporúčame zbehnúť si na protiľahlý Minčol, na ktorý sa dostanete za 15-20 minút.
Výhľady
Výhľady z Malého Minčola nás veľmi potešili, sú navyše o čosi inšie ako z väčšieho Minčola. Vzhľadom na to, že viaceré časti Malého Minčola sú zarastené je dobré si celý vrchol pochodiť, či už smerom na sever, alebo na juh. Ukážu sa vám tak vždy inšie výhľady.
Nám sa azda najviac páčil pohľad smerom na Minčol a na hrebeň, ktorý k nemu od Malého Minčola vedie. V pozadí sú potom badať kopce v oblasti Martinských holí, vrátane vysielača na Krížave. Z miesta je potom vidno i na severnú časť Turca, vrátane častí miest ako Martin a Vrútky a na okolité dediny. Peknú kulisu týmto miestam robia viaceré veľkofatranské vrcholy.
Výhľady z tade si užijete i smerom na Žilinu a na priľahlé pahorky okolitých pohorí. Pri pohľade na východ zas je možné vidieť oblasti Liptova s priľahlými štítmi Nízkych, Západných a Vysokých Tatier, vrátane Veľkého Choča v Chočských vrchov. Počas našej návštevy bolo nesmierne teplo a tak dohľadnosť nebola až tak veľká, za vhodného počasia môžu byť z tade výhľady skutočne ďaleké.
Otváracie hodiny a vstupné
Malý Minčol je prístupný bez obmedzení a poplatkov po celý rok.