Zaujímavé miesto na Záhorí, neďaleko Borského Mikuláša predstavuje Kaplnka sv. Márie Magdalény. Rozkladá sa na vrchu Mária Magdaléna, neďaleko osady Habány. Lokalita slúži aj ako pútnické miesto veriacim, no oplatí sa sem prísť aj v rámci výletovania po Slovensku. Kaplnka sa totiž nachádza vo veľmi peknom prírodnom prostredí.

Kaplnka sv. Márie Magdalény - Borský Mikuláš

Ako sa dostať ku Kaplnke sv. Márie Magdalény

Kaplnka sv. Márie Magdalény leží južne od Borského Mikuláša, neďaleko osady Habány. Dostanete sa sem z Borského Mikuláša po ceste ktorá vedie smerom na Bílkove Humence. Zhruba trištvrte cesty pred Bílkovymi Humencami sa nachádza pri ceste vysielač Dubník. V týchto miestach natrafíte i na odbočku smerom na východ do osady Habány. Pri odbočke nájdete i cedule s označením autobusovej zastávky.

Po odbočení z hlavnej cesty pôjdete horšou asfaltkou, až prídete na rázcestie, kde asfaltku križujú nespevnené cesty. V týchto miestach môžete nechať zaparkované auto. Následne sa vyberiete pešo cestou na sever. Prejdete okolo jednej zničenej budovy a po chvíli sa ocitnete pri soche, ktorá sa nachádza neďaleko kaplnky. Od sochy stačí zdolať menší kopček a ste pri samotnej kaplnke.

Pri Kaplnke sv. Márie Magdalény

Kaplnka sv. Márie Magdalény sa rozkladá uprostred Borskej Nížiny, na nevysokom kopčeku s názvom Mária Magdaléna (297 m n. m.). Zaujímavosťou miesta je to, že sa jedná o najvyšší bod tohto geomorfologického celku. Počas našej návštevy mala kaplnka z prednej strany popraskanú omietku. Pri kaplnke sa nachádza menší panel s informáciami o kaplnke.

Lokalita, kde sa Kaplnka sv. Márie Magdalény nachádza má atraktívny prírodný charakter. V okolí kaplnky je lúčka, obkolesená lesom. Na lúke vyrastajú nádherné stromy, tvoriace akési stromoradie, ktoré lemuje vyšľapaný chodník, vedúci od sochy na úpätí kopca až po kaplnku.

Kaplnka sv. Márie Magdalény - Borský Mikuláš

O kaplnke

Kaplnka zasvätená sv. Márie Magdaléne bola postavená v roku 1668. Pôdorys kaplnky tvorí šesťboký hranol. Strecha na 10 metrov vysokej kaplnke bola pôvodne pokrytá dreveným šindľom, ktorý bol neskôr nahradený plechom. Vo vnútri kaplnky sa nachádza oltár z roku 1756.

V kaplnke sa na sviatok Márie Magdalény pravidelne koná hodová sv. omša. V minulosti sa tu konali v nedeľu po sviatku Magdalény púte, ktorých sa zúčastnili pútnici z okolitých dedín. Tak isto počas procesií smerujúcich do Šaštína, sa pútnici zastavovali pri kaplnke a prosili sv. Máriu Magdalénu o uzdravenie.

Zhruba 100 metrov pod Kaplnkou sv. Márie Magdalény sa nachádza socha na podstavci. Jedná sa o sochu kľačiaceho Krista Pána na Olivovej hore. Z tohto miesta by mal byť vidieť šaštínsky kláštor.

Kaplnka sv. Márie Magdalény - Borský Mikuláš

Otváracie hodiny a vstupné

Okolie kaplnky je prístupné počas celého roka bez obmedzení. Vstup do kaplnky je však zrejme možný len počas slávností, ktoré sa tu občas konajú.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kaplnka sv. Márie Magdalény
 • Obec / Mesto: Borský Mikuláš
 • Ulica / Lokalita: Kopec Márie Magdalény
 • Okres: Senica
 • Kraj: Trnavský kraj
 • GPS: 48.60469,17.23831
 • Geomorfologický celok: Borská nížina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kaplnky, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky, Pútnické miesta