Atraktívne miesto na relax v prírode v oblasti Šamorína prestavuje mestský lesopark Pomlé, ktorý sa nachádza na okraji mesta. Lokalita je vďačným miestom na nenáročné prechádzky, kočíkovanie, bicyklovanie či šantenie s deťmi. Nachádza sa tu i amfiteáter, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie.

Pomlé - mestský lesopark - Šamorín

Ako sa dostať do mestského parku Pomlé

Lesopark Pomlé sa nachádza na okraji severnej časti mesta Šamorín. Prísť sem môžete pešo z centra mesta za zhruba 20 – 30 minút po Pomlejskej ceste. Ak ste sem prišli autom, tak to môžete nechať zaparkované priamo pri lesoparku, kde je na to určené väčšie bezplatné parkovisko. Vstup do areálu parku sa nachádza neďaleko parkoviska. Okrajom lesoparku prechádza i cyklochodník, takže bez problémov sa sem dostanete i na bicykli.

Prehliadka lesoparku

Mestský lesopark Pomlé sa rozkladá na rozlohe približne 10 hektárov. Naprieč parkom prechádza asfaltový chodník, takže pohyb po parku je absolútne bezproblémový, či už pre peších, cyklistov, alebo pre rodičov s detskými kočiarmi. Je tu však i niekoľko lesných cestičiek.

Lesopark má prevažne charakter lesa, no nájdete tu i rozsiahlejšiu lúku s detským ihriskom, kde sa dá i pohodlne piknikovať. V severnejšej časti parku sa nachádza amfiteáter s lavičkami, kde sa zvyknú konať rôzne akcie a koncerty.

Areál je tiež doplnený o lavičky, na ktoré natrafíte v rôznych častiach parku. Bol tu tiež vybudovaný náučný chodník s viacerými infopanelmi, kde sa dočítate rôzne informácie o parku. Všimli sme si tu i väčší altánok. Jedná sa o rotundu, ktorú tu dal v roku 1933 postaviť Sándor Kapcsándy, nájomca vtedajšieho hostinca s názvom KORUNA.

Prechádzka lesoparkom Pomlé sa dá absolvovať za zhruba 15 minút pohodovou chôdzou. Jedná sa o okruh po asfaltovej ceste, ktorá prechádza stredom parku. Samozrejme čas prehliadky parku si viete predĺžiť návštevou rôznych zákutí.

Pomlé - mestský lesopark - Šamorín

Kultúrno-spoločenské akcie v lesoparku

V lesoparku Pomlé sa pravidelne konajú akcie rôzneho druhu už niekoľko storočí. Už v roku 1843 sa v Pomlé konal majáles, ktorý usporiadali žiaci šamorínskej evanjelickej školy. V máji 1896 tu oslavovali obyvatelia Šamorína výročie milénia. V prvej tretine 20. storočia tu šamorínske spolky a organizácie pravidelne organizovali letné akcie. Akcie tu v tomto období organizovali aj politické strany. Napríklad miestna organizácia Komunistickej strany Československa tu v druhej polovici dvadsiatych rokov každoročne organizovala „priateľské stretnutia“.

Počas druhej svetovej vojny a po nej sa v Pomlé organizovali podujatia len sporadicky. Od roku 1956 sa počet podujatí v parku ustálil. V Pomlé, ktorý sa v tom čase nazýval Parkom kultúry a oddychu bol vybudovaný prvý prírodný amfiteáter Žitného ostrova. Od nasledujúcich rokov sa tu začali organizovať oslavy prvého mája. V tých časoch sa park Pomlé volal oficiálne Park mieru.

V roku 1963 sa v amfiteátri Pomlé organizovalo prvé slovensko-japonské stretnutie v zápasení medzi členmi bratislavskej Dunajplavby a japonskej reprezentácie. Na novom javisku viackrát vystupoval Ľudovoumelecký spevácky súbor Horného Žitného ostrova so sídlom v Šamoríne. V roku 1973 boli vybudované šatne za javiskom.

Mestské kultúrne stredisko tu od roku 1992 organizuje oslavy Medzinárodného dňa detí a 1. máj. V posledných desaťročiach sa v lesoparku pravidelne konajú koncerty významných hudobných skupín a ďalšie kultúrno-spoločenské akcie.

Pomlé - mestský lesopark - Šamorín

Príroda v lesoparku

Pomlé je domovom viacerých chránených a vzácnych druhov rastlín. Najzaujímavejšie z nich sú maklura oranžová, pagaštan pleťový, drieň obyčajný, materina dúška, medovka lekárska, veternica iskerníkovitá, černuška roľná, túžobník brestový.

V parku sa vyskytuje viac ako 140 rastlinných druhov, z toho 105 druhov liečiviek. Najhojnešie sa vyskytuje baza čierna, ruža šípová, ostružina ožinová, slivka trnková, lieska obyčajná, repík lekársky, fialka voňavá, zbehovec plazivý, zádušník brečtanovitý, pŕhľava dvojdomá, skorocel kopijovitý, šalvia lúčna, túžobník brestový, blyskáč jarný.

Pomlé - mestský lesopark - Šamorín

Otváracie hodiny a vstupné

Mestský leospark Pomlé je otvorený počas celého roka bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie pri parku.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Pomlé
 • Obec / Mesto: Šamorín
 • Ulica / Lokalita: Pomlejská cesta
 • PSČ: 93101
 • Okres: Dunajská Streda
 • Kraj: Banskobystrický kraj
 • GPS: 48.0394,17.3238
 • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
 • Kategórie: Amfiteátre, Náučné chodníky, Parky a záhrady, Voľnočasové lokality