Korzo Zálesie je drevená promenáda, resp. mólo, alebo lávka vedúca popri brehu rieky Malý Dunaj v obci Zálesie. Jedná sa o oddychovú zónu, kde okrem prechádzky promenádou môžete pozorovať rieku a vtáctvo z miestnej rozhľadne, prípadne sa zúčastniť rôznych kultúrno-spoločenských akcií, ktoré sa tu zvyknú organizovať. Korzo Zálesie je ľahko dostupné z Bratislavy a jeho návšteva je vhodná pre celú rodinu.

Korzo Zálesie

Poloha

Korzo Zálesie nájdeme na juhovýchodnom okraji obce Zálesie, ktorá sa nachádza neďaleko Bratislavy pri Ivanke pri Dunaji. Drevená lávka bola vybudovaná na brehu Malého Dunaja, bližšie k obci. Dostanete sa sem bez problémov autom, prípadne autobusom. Priamo pri korze sa nachádza autobusová zastávka a niekoľko parkovacích miest.

Korzo Zálesie

Drevená promenáda

Najväčšou atrakciou Korza Zálesie je bezpochyby drevená lávka s dĺžkou približne 10 metrov. Prehradením okraja rieky tu vybudovaná promenáda vytvorila drobnú zátoku, kde občas parkujú menšie lodičky. Dá sa na ne nastúpiť z drevených mól na okraji lávky. Promenáda je dostatočne široká a bez problémov sa tu vedľa seba zmestí viacero ľudí. Nenastáva tak situácia, že by mali napríklad cyklisti problém vyhýbať sa chodcom. Drevená konštrukcia promenády je dostatočne stabilná. Osadená je dokonca osvetlením.

V úvode promenády narazíte na niekoľko lodných vrtúľ. Počas našej návštevy bolo na lávke inštalovaných viacero panelov, ktoré boli súčasťou výstavy. Korzo Zálesie zrejme slúži aj ako taká menšia galéria v prírode. Pozitívne hodnotíme tiež prítomnosť posedenia, ktoré sa nachádza z oboch strán na konci promenády. Škoda len, že toto miesto nie je kryté a tak sa tu v prípade nepriazne počasia neschováte.

Z promenády môžete zísť k menšej zátoke, kde zvyknú parkovať člnky a menšie loďky, ktoré sa sem dostanú otvorom popod lávku. Na prístup k loďkám slúži užšie drevené mólo. Ťažko povedať ako často sa tu loďky zvyknú využívať, keďže pri našej poslednej návšteve kotviace loďky boli v dosť „rozbitom“ stave. Z opačnej strany lávky sme si všimli výstavbu nového móla kovovej konštrukcie, nebolo však počas našej návštevy ešte prístupné.

Korzo Zálesie

Záleský maják

Ďalšou z atrakcií Korza Zálesie je menšia drevená rozhľadňa s názvom Záleský maják. Rozhľadňa sa tu nachádzala ešte skôr, než začala výstavba korza. Z rozhľadne sú dobré výhľady na Malý Dunaj a samotnú promenádu. Vyhliadková plošina je osadená obrázkami živočíchov, ktoré v tejto časti Malého Dunaja žijú. Môžete si o nich aj niečo prečítať. Na vyhliadkovú plošinu sa zmestí niekoľko ľudí. Dostanete sa na ňu po točitých drevených schodoch. Chýba na nich zábradlie, no po okraji sú vcelku široké a dobre schodné.

Korzo Zálesie

Kultúrno-spoločenský areál

Na okraji korza, v mieste pod autobusovou zastávkou nájdeme niečo ako amfiteáter a dve budovy. V čase našej návštevy boli zavreté. V týchto miestach sa zrejme konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie, ktoré sme zatiaľ nemali možnosť navštíviť. V týchto miestach nájdeme i krytý drevený altánok s posedením a hojdačkou.

Korzo Zálesie

Gešajovské mlyny

Milou zaujímavosťou neďaleko Korza Zálesie sú Gešajovské mlyny. Narazíte na nich pri miestnej lodenici, ak sa pár minút prejdete z móla po brehu Malého Dunaja. Jedná sa o drobné vodné mlyny, ktoré slúžia ako pripomienka nedávnej histórie tejto oblasti. Nachádza sa tu tiež bufet, posedenie a pieskové ihrisko pre deti.

Korzo Zálesie

Zaujímavosti o Korze Zálesie

Pôvodné korzo v Zálesí sa nachádzalo na prírodnom brehu Malého Dunaja. Stretávali sa tu najmä mladí ľudia za účelom prechádzky a príjemných rozhovorov. K podobnému účelu sa dnes využíva celá drevená promenáda nad vodnou hladinou a spolu s upraveným brehom a majákom tvorí unikátny priestor určený na pobyt v prírode, či pozorovanie rieky a jej okolia.

Táto oddychová zóna pre vodákov, cyklistov a peších turistov citlivo prepája človeka s prírodou. Okrem toho sa tu organizujú výstavy, hudobné vystúpenia, filmové a umelecké projekcie či komunitné stretnutia. V roku 2020 získalo Korzo architektonické ocenenie odbornej poroty CE ZA AR, Autormi projektu sú architekti Vojtech Krumpolec a Peter Derevenec.

Korzo Zálesie

Otváracie hodiny a vstupné

Korzo Zálesie je prístupné po celý rok, bez obmedzení. Neplatí sa za vstup. Neplatí sa ani za parkovanie pri korze.

Korzo Zálesie

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Korzo Zálesie
  • Obec / Mesto: Zálesie
  • Okres: Senec
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.16091,17.28031
  • Geomorfologický celok: Podunajská rovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, Voľný čas
  • Kategórie: Kuriozity, Móla, Prístrešky a ohniská, Promenády, Rozhľadne a vyhliadky, Voľnočasové lokality, Výhľady