Rozhľadňa Luby je 19 metrov vysoká rozhľadňa nachádzajúca sa na hrebeni vrcholu Luby v Javorníkoch v nadmorskej výške približne 909 m. Rozhľadňa okrem výhľadov ponúka i dobrý tip na výlet od Melocíka, čo je reštaurácia a zároveň populárny východiskový bod na turistiku, prípadne v zime na bežkovanie.

Rozhľadňa Luby

Melocík leží na pol ceste medzi obcami Kolárovice a Makov. V prípade, že ste sa vybrali na rozhľadňu Luby (resp. rozhľadňu na Luboch), môžete vyraziť práve z tadiaľto. Je tu i veľké parkovisko a dokonca aj autobusová zastávka. Z tade sa následne vyberiete po červenej značke cez osadu Záblatie. Tu sa môžete na chvíľu zastaviť a pomeditovať pri Kaplnke na Záblatí. Vedľa nej sa nachádza menší prístrešok a panel s mapou, ktorá vám však v navigácii moc nepomôže. Od kaplnky sa treba vybrať červenou značkou smerom ku krížu, na začiatku hory. Ak máte dobrý zrak, isto ho z kaplnky uvidíte. Tu sa dostanete do lesa, kde po chvíli narazíte na strmšiu odbočku doľava na hrebeň vrchu Luby. Ak by ste aj odbočku zmeškali a išli ďalej, na rozhľadňu sa dostanete asi po 10-15 minútach ďalšou odbočkou, v tomto prípade však k rozhľadni prídete od severu a nie z juhu, ako v prvom prípade.

Luby je často uvádzaný ako dvojvrchol, rozhľadňa sa nachádza na jednom z nich. Ďalší je viac severovýchodným smerom. Rozhľadňa Luby sa nachádza opustená na odlesnenom hrebeni. V minulosti bolo v okolí viac stromov, keďže badať po nich zvyšky koreňov a pňov. Teraz tu rastú prevažne vyššie trávy a nejaké kriaky. Rozhľadňa Luby už nejaký ten rok stojí o čom svedčí aj jej stav. Nejaké tie laty by sa oplatilo vymeniť. Každopádne, vyjsť na jej vyhliadku sa dá bez ujmy na zdraví. Pre tých, čo sa boja výšok to však bude asi mierny adrenalín.

Vďaka absencii okolitého lesa sú z rozhľadne na Luboch 360 stupňové výhľady. Dovidíte na veľkú časť Javorníkov. Ak si vezmete ďalekohľad (a možno i bez neho) dovidíte na vysielač na Lysej Hore v Českej Republike. Z opačnej strany sú to zas siluety vrcholkov Malej Fatry, ktoré sú za dobrého počasia viditeľné. Výhľady mierne kazia početné holoruby, ktoré sú v okolí rozhľadne. V niektorých miestach však už začínajú vyrastať menšie stromčeky.

Náročnosť

Rozhľadňa Luby predstavuje mierne náročný výlet z Melocika. Výlet sa dá absolvovať za zhruba 45 – 60 minút pohodovým tempom. Najstrmšie stúpanie je v druhej polovici trasy. Priemerný turista by s tým však nemal byť problém. Na rozhľadňu môžete vziať aj deti, akurát na nich musíte dať mimoriadny pozor, keď budú liezť po rebríkoch na vyhliadkovú plošinu. Ak majú strach z výšok, tak výstup na rozhľadňu moc neodporúčame. Rozhľadňa je všeobecne v horšom stave, takže výstup na najvrchnejšie poschodie zrejme nebude pre každého. Výhľady sa však dajú užiť aj z nižších poschodí.

rozhladna luby 210812 15 17 IMG 4080

Forografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Luby
  • Obec / Mesto: Veľké Rovné
  • Okres: Bytča
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.35117, 18.52951
  • Geomorfologický celok: Javorníky
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady