Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera je drevená rozhľadňa, ležiaca na rovnomennom vrchole, uprostred kopcov pohoria Javorníky v nadmorskej výške 884 m. Svojim návštevníkom ponúka výborné, panoramatické výhľady ne veľkú časť Javorníkov a okolité pohoria. Túra sem navyše nepatrí medzi dlhé a extrémne náročné, takže sa sem oplatí vybehnúť i keď nemáte príliš veľa času nazvyš.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera sa rozkladá na pomedzí katastrov obcí Veľké Rovné a Dlhé Pole. Prísť sem je však najlepšie práve z obce Veľké Rovné, konkrétne z časti Dolinky. Jedná sa o rekreačno-chatovú osadu ku ktorej je trocha krkolomnejší prístup autom - našťastie po dobrej, avšak strmej ceste. Výstup z osady k rozhľadni síce vedie stále do kopca, no netrvá až tak dlho. My sme ho zvládni za zhruba trištvrtehodiny.

Po ceste k rozhľadni, kúsok za osadou narazíte na menšiu kaplnku s posedením pre viac ľudí. Očividne sa tu konajú náboženské obrady. Neďaleko nájdete i niekoľko prístreškov, kam sa dá skryť v prípade núdze. V záverečnej časti výstupu prejdete odlesneným miestom, z ktorého sú dobré výhľady.

Rozhľadňa samotná je do značnej miery ukrytá v lese. Počas našej návštevy akurát prebiehala rekonštrukcia, no na rozhľadňu sa dalo bez problémov vyliezť. Boli tu vymenené viaceré dosky a kompletne jedno celé poschodie. Je fajn vidieť, že sa rozhľadne nielen stavajú, ale i udržiavajú. Pod rozhľadňou v prípade núdze môžete použiť krytý prístrešok. Našli sme tu tiež ohnisko, dokonca s drevenými paličkami na opekanie a jeden infopanel, venovaný drotárstvu vo Veľkom Rovnom. Niekoľko infopanelov vás mimochodom bude sprevádzať i počas výstupu na rozhľadňu.

Výstup na jednotlivé podlažia Rozhľadne Zarúbaná Kýčera je po širších rebríkoch. Rebríky však nie sú osadené zábradlím. Výhľady sú jednoznačne najlepšie z najvyššej vyhliadky, kde Vám vo výhľadoch už nebudú zavadzať koruny stromov. Výhľady z Rozhľadne Zarúbaná Kýčera sú výborné, na všetky svetové strany. Ako na dlani tu budete mať veľkú časť pohoria Javorníky. Dovidíte tiež k Súľovským vrchom a Malej Fatre. Z opačnej strany si potom môžete všimnúť vysielač na Lysej hore na Morave. Nám výhľady trocha znepríjemňoval opar, keďže sme tu boli na pravé poludnie. Ak by sme sem prišli ráno, alebo na podvečer, dozaista by sme tu zažili nádherný západ či východ slnka.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Trasa z obce Veľké Rovné - Dolinky na Zarúbanú Kýčeru

Najpraktickejší výstup na Rozhľadňu Zarúbaná Kýčera je z osady Dolinky. Jedná sa o menšiu časť obce Veľké Rovné, kde sa nachádza aj rekreačný areál. Lokalita je pomerne dobre udržiavaná. Je tu dokonca betónové basketbalové a futbalové ihrisko, neďaleko ktorého sa dá odparkovať auto. Prísť sem autom je vcelku zážitok, keďže od hlavnej cesty medzi Semetešom a Veľkým Rovným sem vedie kľukatejšia a dosť strmá cesta. My sme to s plne naloženým autom nakoniec na 1tke dali :).

Z Doliniek vedie k Zarúbanej Kýčere náučný chodník, takže stratiť by ste sa nemali. To že ste správne poznáte i podľa infopanelov, na ktoré občas po ceste narazíte. Príjemným spestrením cesty je menšia kaplnka aj s priľahlým areálom. Tie sa nachádzajú pár minút chôdze za ihriskom v Dolinkách. Z tohto miesta sa výstupový chodník postupne zostrmí, kde najstrmší je v záverečnej časti. Táto výstupová trasa nám zabrala zhruba 40 minút času pohodovým tempom.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Náročnosť

Výstup na Zarúbanú Kýčeru z Doliniek nie je až tak náročný. Pre bežného turistu pôjde o peknú prechádzku. Netrénovaný turista sa zrejme zapotí pri záverečnom výstupe v dĺžke zhruba 500 metrov. Prísť k rozhľadni by mali zvládnuť i deti. Náročnosť výstupu si môžete sťažiť tým, že sa na rozhľadňu vyberiete od hlavnej cesty. Trasu si tak predĺžite zhruba o 40 minút. Pôjdete však prevažne po asfaltke. Čo sa týka samotnej rozhľadne Zarúbaná Kýčera, tak pôsobí stabilným dojmom. Vyhliadky sú osadené zábradlím a cítili sme sa tu bezpečne. Ak ste sem prišli s malými deťmi, je možné, že im budete musieť asistovať počas výstupu rebríkom, keďže stupačky sú od seba vzdialené akurát tak pre dospelého človeka.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa je prístupná celoročne. Nejaké obmedzenia, alebo zákazy sme si tu nevšimli.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera
  • Obec / Mesto: Veľké Rovné
  • Okres: Bytča
  • Kraj: Žilinský kraj
  • GPS: 49.33076, 18.58921
  • Geomorfologický celok: Javorníky
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady