Veľký Javorník je prírodná rezervácia a najvyšší vrch pohoria Javorníky. Zároveň predstavuje dobrý tip na nie príliš náročnú túru z Kasární pri Makove, vhodnú aj pre malé deti. Z Veľkého Javorníka si navyše užijete aj nejaké tie výhľady, takže prísť sem sa určite oplatí.

Veľký Javorník - Javorníky

Poloha

Vrch Veľký Javorník nájdeme v Žilinskom kraji, juhozápadne od Makova, neďaleko hranice s Českou Republikou. V rámci Slovenska nie je poloha úplne ideálna, keďže do najbližšej obce Makov sa dostanete až dlhšou kľukatou cestou z Považia. V rámci Kysúc je lokalita situovaná tiež okrajovo, keďže sa nachádza v jej najzápadnejšej časti. Miesto sa preto oplatí navštíviť skôr vtedy, ak už tade prechádzate, prípadne na týchto miestach dovolenkujete alebo chalupárčite. Dobrou správou je aspoň to, že Kasárne – východiskový bod na túru na Veľký Javorník sa nachádzajú neďaleko vrcholu a tak výlet sem je vcelku rýchly.

Z kade vyraziť na Veľký Javorník

Túru na Veľký Javorník môžete absolvovať z viacerých miest, v závislosti od toho koľko máte času. Najkratší výlet absolvujete z Kasární, čo je také menšie turistické a lyžiarske stredisko, kam sa dá dostať autom, či už od Makova, alebo z Čiech z Velkých Karlovic. Z Velkých Karlovic ale i z Makova sem však vedú tiež turistické chodníky. Výstupové trasy sú však už o dosť dlhšie a zaberú skoro celý deň. Zaujímavou „chuťovkou“ môže byť tiež celodenná hrebeňová túra z Kohútky, čo je ďalšie lyžiarske stredisko v česko-slovenskom pohraničí.

Pomerne dobrá dostupnosť je naopak z juhovýchodnej strany Veľkého Javorníka z miesta s názvom Štiavnik, Ráztoka. Atraktívnu hrebeňovú celodennú túru môžete ešte absolvovať od Melocíka, čo je reštaurácia, nachádzajúca sa na hlavnej ceste medzi Bytčou a Makovom. Dá sa tu zaparkovať. Miesto je aj obľúbený bežkársky východiskový bod v zime.

Veľký Javorník - Javorníky

Trasa z Kasární na Veľký Javorník

Výlet z Kasární na Veľký Javorník je najkratší a najjednoduchší zo všetkých spomínaných výstupových variantov. Absolvovať ho môžete buď po kombinácii žltej a červenej turistickej značky smerom na západ, alebo na neho môžete prísť z východu po kombinácii zelenej a červenej turistickej značky. Tak isto sa sem dá dostať ak na hrebeň vystúpate po svahoch lyžiarskej zjazdovky. My sme si tu väčšinou spravili okruh a na výstup sme použili žlto-červenú značku a na zostup použili ostatné varianty. Zväčša sme si tiež spravili zachádzku a navštívili aj neďaleký vrchol Stratenec, kde nájdete rozhľadňu a aj pekne dizajnovaný pamätník venovaný obetiam 2. svetovej vojny.

Čo sa týka samotnej trasy z Kasární, tak výlet na Veľký Javorník môžete zahájiť napríklad od Horského hotela Hájenka, kde sa nachádza i parkovisko. V hoteli je i reštaurácia, takže po výlete sa tu môžete aj najesť. Ak sa vám podarí, auto môžete nechať zaparkované aj niekde v oblasti Kasárne, chaty. Tu sa potom napojíte na žltý turistický chodník a lesným chodníkom s prijateľným stúpaním sa dostanete do Sedla Gežov, na hrebeň Veľkého Javorníka. Tu sa stočíte smerom na východ a veľmi pekným hrebeňom sa po chvíli dostanete na samotný vrchol Veľkého Javorníka. Táto trasa je nenáročná a zaberie zhruba 45 – 60 minút výstupového času. Prekonáte pri tom zhruba 150 výškových metrov.

V prípade, že sa chcete vybrať na Veľký Javorník opačnou stranou, tak z Kasární, chaty musíte ísť na rázcestie s názvom Butorky po zelenej turistickej značke. Tu sa dostanete na hrebeň a budete pokračovať ďalej smerom na západ po červenej značke. Táto trasa je viac zalesnená, takže výhľadov si tu užijete o niečo menej ako pri predchádzajúcej trase. Výstup touto trasou zaberie približne 40 – 50 minút so stúpaním zhruba 150 výškových metrov.

Veľký Javorník - Javorníky

Náročnosť

Výstup na Veľký Javorník z Kasární predstavuje ľahkú formu turistiky. Výstup môžeme brať dokonca ako prechádzku, keďže po ceste sa nenachádzajú žiadne technické pasáže. Prevýšenie je tak isto veľmi prijateľné. Výstup zvládnu i deti, prípadne ľudia s horšou kondíciou. Ak by ste sa však na Veľký Javorník vybrali Napríklad z Makova, Veľkých Karlovic, či od Melocíka, výlet sa značne predĺži a je skôr vhodný pre ľudí s lepšou kondíciou, keďže sa jedná o celodenný výlet.

Veľký Javorník - Javorníky

Na Veľkom Javorníku

Veľký Javorník nie je príliš výrazný vrchol a ak ide človek okolo, niekedy si ani neuvedomí, že sa nachádza na najvyššom bode Javorníkov. Miesto poznáte podľa toho, že je tu osadený drevený dvojkríž obkolesený drobnou kopou kamenia. Je tu i zopár lavičiek, ohnisko a návštevná kniha.

Vrchol je vcelku priestranný a z viacerých strán ho obklopuje les. Výhľady z tade sú preto limitované. Ak ste sem prišli od západu je možné, že ste narazili na viacero oblastí pokrytých čučoriedkovými kríkmi. Na svahoch hrebeňa Veľkého Javorníka až po Stratenec je takýchto miest viacero.

Veľký Javorník - Javorníky

Výhľady z Veľkého Javorníka

Výhľady aj keď sú značne limitované as sú najmä na západ, predsa len potešia, keďže z Veľkého Javorníka pekne uvidíte na jeho fotogenický hrebeň, tiahnúci sa smerom k Stratencu a ďalej. Dovidíte tiež na viacero okolitých kopcov, ktoré sa už zväčša nachádzajú v českých pohoriach.

Veľký Javorník - Javorníky

Národná prírodná rezervácia Veľký Javorník

Kúsok za vrcholom narazíte na vstup do Národnej prírodnej rezervácie Veľký Javorník. Nachádza sa tu vzácna zachovalá lokalita lesných spoločenstiev, ktorým dominuje výskyt jedľobučiny s prímesou smreka. Táto stromová skladba má pralesovitý charakter. Rezervácia má rozlohu 14 hektárov. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1967. Jedná sa tak o najstaršiu prírodnú rezerváciu na území Kysúc.

Veľký Javorník - Javorníky

Otváracie hodiny a vstupné

Veľký Javorník je prístupný celoročne, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 

 • Mapa:
 • Názov: Veľký Javorník
 • Obec / Mesto: Makov
 • Ulica / Lokalita: Veľký Javorník
 • Okres: Čadca
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.31920,18.36721
 • Geomorfologický celok: Javorníky
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Prírodné rezervácie, Vrchy a kopce, Výhľady