Skvelé výhľady na Vodnú nádrž Hričov, priľahlé kopce a časť mesta Žilina ponúka rozhľadňa Divinka na Malom Vrchu v pohorí Javorníky. Rozhľadňa bola vybudovaná v rokoch 2018 – 2019. Jej cieľom bolo zatraktívniť región z hľadiska kultúrnej, historickej i turistickej stránky.

Rozhľadňa Divinka na Malom Vrchu

Podstúpiť krátky výlet na rozhľadňu Divinka môžete ideálne z obce Divinka. Trasa začína pri miestnom ihrisku, kde sa dá odparkovať auto. Trasou vás až na vrchol rozhľadne prevedie zelený náučný chodník, z ktorého sa dozviete viacero informácií o lokalite. V minulosti sa v týchto miestach realizoval archeologický výskum, z ktorého sa zistilo, že celá lokalita má zaujímavú históriu, o čom pojednávajú aj jednotlivé infopanely, na ktoré narazíte počas výstupu k rozhľadni.

Rozhľadňa Divinka sa nachádza pod vrcholom Veľkého vrchu s názvom Malý vrch. Výstupová trasa z Divinky vedie lesnou cestou, v podstate neustále do kopca. Prevýšenie je však prijateľné. Okrem infopanelov narazíte po ceste i na jeden altánok s posedením a ohniskom. Záverečné metre k rozhľadni už prejdete po čiastočne odlesnenom hrebeni.

Rozhľadňa Divinka na Malom vrchu má drevenú konštrukciu, 5 poschodí a výšku 19,2 m. Leží v nadmorskej výške 490 m.n.m. Ak by bol na rozhľadni pretlak ľudí a kapacity vyhliadkovej plošiny nestačili, môžete zísť o poschodie nižšie, z ktorého sú podobné výhľady. Najkrajšie výhľady sú potom smerom na vodnú nádrž Hričov a priľahlé Súľovské vrchy. Pri pohľade na sever zas zaujmú kopce Javorníkov, rozprestierajúce sa v okolí Divinky.

Trasa z obce Divinka k rozhľadni Divinka

Jeden z najrýchlejších variantov, ako sa dostať k rozhľadni Divinka je trasa z obce Divinka od miestneho futbalového ihriska po náučnom chodníku. Ihrisko sa nachádza v západnej časti obce. Mimochodom nájdete tu i menší cintorín. Dá sa tu odparkovať auto na okraji cesty. Následne sa treba vydať po dobre schodnom chodníku smerom do lesa. V týchto miestach si všimnete i navigačnú šípku sa názvom rozhľadňa. Chodník by ste nemali minúť. Široká pomerne lesná cesta vás po chvíli dovedie na lúku, kde je niekoľko vysokých stožiarov. Kúsok od nich je smerovník s názvom Ovišky – Altánok. Smerovník vás odnaviguje správnym smerom k rozhľadni. V týchto miestach narazíte i na altánok a posedenie. Následná trasa vedie lesom, až k samotnej rozhľadni. Určite sa tu nestratíte. Nám výlet touto trasou k zabral zhruba 30 minút.

rozhladna divinka maly vrch 210812 17 55 DSCF3838

Náročnosť

Rozhľadňa Divinka je dobre dostupnou turistikou atrakciou. Výlet na ňu od ihriska v Divinke zaberie približne 30-40 minút. Trasa je technicky nenáročná, po širokom lesnom chodníku. Stúpanie nie je extrémne, mali by ho zvládnuť aj deti. V prípade potreby si môžete na polcesty oddýchnuť v altánku.

rozhladna divinka maly vrch 210812 17 50 IMG 4095

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Divinka na Malom vrchu
 • Obec / Mesto: Divinka
 • PSČ: 01331
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.25706, 18.69598
 • Geomorfologický celok: Javorníky
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady