Malá Baňa je nižší, avšak výhľadový vrchol v Malých Karpatoch v oblasti Bratislavy. Spraviť si sem môžete nenáročný výlet z Rače. Na vrchole sa budete môcť kochať fajn výhľadmi. Nájdete tu tiež niekoľko spestrení v podobe hojdačiek, ohniska, či dokonca samoobslužného automatu, ktorý by sa tu mal v čase turistickej letnej sezóny nachádzať.

Malá Baňa - Malé Karpaty

Ako sa dostať na Malú Baňu?

Trasa na Malú Baňu je najpraktickejšia z oblasti bratislavskej Rače, konkrétne od miesta s názvom Rača, amfiteáter. Jedná sa o populárne miesto na východzie túry do Malých Karpát v tejto oblasti. Nachádza sa tu väčšie parkovisko. Prísť sem však môžete i pešo, od električkovej zastávky, ktorá sa nachádza z tade zhruba 15-20 minút ďaleko. Kúsok od zastávky je smerovník, ktorý vás potom k amfiteátru odnaviguje (zelená / modrá turistická značka).

Na vrchol Malej Bane vás od parkoviska pri amfiteátri bude sprevádzať modrá turistická značka. S počiatku budete musieť prekonať jeden strmejší svah po cikcakovitom chodníku. Po chvíli stúpania sa ocitnete na mieste kde je niekoľko domov. Následne pôjdete ďalej modrou značkou až natrafíte na rázcestie so smerovníkom s označnením Malá Baňa. Pri ňom si môžete všimnúť jeden z hraničných kameňov.

Na vrchol Malej Bane sa potom dostanete po pár minútach chôdze do strmejšieho kopca. Smer na vrchol označuje šípka na smerovníku. Z navigáciou by preto nemal byť problém. Mimochodom kúsok ďalej po modrej značke za smerovníkom sa nachádza menší pomník Floriána Brichtu, ktorého prešiel voz v roku 1871.

Výlet na vrchol Malej Bane od amfiteátra v Rači trvá zhruba 30 – 40 minút. V prípade, že idete od električkovej trate z mesta, tak si pripočítajte ďalších 15 – 20 minút navyše. Trasa je do kopca, no stúpanie je prijateľné. Od amfiteátra nastúpate zhruba 160 výškových metrov. Technické časti tu nie sú. Chodník je dobre schodný, vhodný aj pre deti, ktorým nerobí problém zdolávať kratšie stúpania.

Malá Baňa - Malé Karpaty

Na Malej Bani

Vrchol Malej Bane predstavuje taký menší hrebeň, ktorého západná časť je tvorená vyhliadkou, ktorá je osadená krížom. Nájdete tu tiež ružicu s popisom okolitých vrcholov. Na lokalite je zopár lavičiek i stolík. Nájdete tu tiež ohnisko a netradičné spestrenie v podobe samoobslužného automatu. Tan sa tu však nenachádza stále. Boli sme tu napríklad mimo sezóny na jar, či v zime a samoobslužný box tu nebol. Je preto možné, že sa tu vyskystuje len v letnej sezóne. V minulosti sme tu tiež natrafili na výbavu na opekanie v bedni pod stromom. Netreba sa však na to spoliehať.

Trávenie času na vrchole Malej Bane si môžete spestriť húpaním sa na hojdačke, resp. 2 hojdačkách, prípadne si prečítať nejakú knihu, keďže tu nájdete i taký menší knižničný box, osadený na strome. Na drevenom kríži vyhliadky je pripevnený box s návštevnou knihou a teplomer s vlhkomerom s čínskymi znakmi.

Na vrchole Malej Bane sa dobre oddychuje, prípadne opeká. Sami sme tu zažili opekačku a dokonca sme tu pár krát strávili noc, či už v lete alebo zime. V tomto smere je na to vrchol ako stvorený. O miesto sa zrejme niekto pravidelne stará a tak je preto dobré tu zachovávať čistotu.

Malá Baňa - Malé Karpaty

Výhľady z Malej Bane

Výhľady z vrchola sú ani nie polkruhové, prevažne smerom na okolité kopce. Vyhliadka je však vcelku atraktívna. Dobre sa z tade sledujú západy slnka. Pre lepšiu orientáciu v priestore poslúži výhľadová ružica. Tá však skôr ako popisu okolitých kopcov, je venovaná rozmiestneniu a vzdialenosti významných slovenských, ale i svetových vrcholov od Malej Bane.

Malá Baňa - Malé Karpaty

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol Malej Bane je dostupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v oblasti Rače, amfiteátra.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Malá Baňa
 • Obec / Mesto: Bratislava
 • Ulica / Lokalita: Malá Baňa
 • Okres: Bratislava
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.21821,17.12978
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Relax
 • Kategórie: Kuriozity, Prístrešky a ohniská, Vrchy a kopce, Výhľady