Pánova lúka predstavuje rozsiahlejšiu trávnatú plochu s prístreškom a ohniskami a zároveň menšiu turistickú križovatku uprostred malokarpatských kopcov. Cez miesto, alebo neďaleko neho prechádza viacero turistických trás, takže v tomto smere má Pánova lúka veľmi dobrú polohu. V jej blízkom okolí sa navyše nachádza viacero zaujímavostí, takže určite sa sem oplatí podstúpiť nie až tak náročnú túru.

Pánova lúka - Malé Karpaty

Ako sa dostať na Pánovu lúku

Lokalina Pánovej lúky sa rozprestiera v južnej časti Malých Karpát, medzi bratislavskou Račou a Záhorskou Bystricou. Neďaleko prechádza významná medzinárodná diaľková turistická trasa E8 a Cesta hrdinov SNP.  Na Pánovu lúku vedie viacero turistických trás, takže prísť sem môžete z rôznych smerov. Azda najpraktickejšie je to smerom z Rače od Amfiteátra. Vybrať sa sem však môžete i z Marianky z pútnického miesta, či neďalekej Borinky (z lokality Pod Dračím Hrádkom). O niečo dlhšie trasy sú potom zo Záhorskej Bystrice, Železnej studničky prípadne od Kamzíka.

Vzhľadom na to, že Malé Karpaty sú popretkávane spleťou chodníkov, ktoré často krát nie sú turisticky značené, tak možností z kade na Pánovu lúku vyraziť a akým spôsobom sa sem dostať je skutočne neúrekom. Vybrať sa sem môžete i na bicykli, hoci priamo na lúku cyklotrasa nevedie, no prechádza kúsok nižšie, cez miesto s názvom Pod Pánovou lúkou.

Lokalita Pánovej lúky

Pánova lúka je taký menší lúčny ostrov uprostred Malých Karpát. Lúka je skôr kopcovitá ako rovinatá, keďže sa zvažuje k neďalekej riečke Vydrica. Vyššia časť je však rovinatejšia a nie je problém sa tu rozložiť, ak by ste tu chceli napríklad prespať. Na Pánovej lúke vyrastá niekoľko stromov, pod ktorými sa môžete ukryť v lete pred slnkom. Samotná lúka je potom obklopená lesom. Nachádza sa tu i prístrešok s posedením a niekoľko ohnísk. Po lúke sa dá bez bez problémov pohybovať. Tráva je tu zväčša nižšia, hoci v lete dokáže slušne povyrásť. Aj preto je dobré si tu v tomto období dávať pozor na kliešte (pár krát sme ich tu nachytali).

Pánova lúka - Malé Karpaty

Zaujímavosti v okolí Pánovej lúky

Atraktívnych miest, na ktoré narazíte v okolí Pánovej lúky je viacero. Hneď po lúkou sa napríklad nachádza Malý Slavín – miesto s väčším prístreškom s možnosťou opekačky a neďalekým prameňom. Nachádza sa tu i menší pomník, venovaný padlým sovietskym vojakom. Ďalšou z neďalekých zaujímavostí je Dolný Červený kríž, čo je veľmi pekný lesný voľnočasový areál s prístreškami, posedením a možnosťou opekania. Kúsok od neho je prameň Zbojníčka.

Zaujímavým spestrením návštevy Pánovej lúky môže byť i návšteva neďalekej pozorovateľne zvierat Vydrica, ktorú nájdete severovýchodným smerom od lúky, pri žltej turistickej značke. Vedľa Pánovej lúky je ešte netradičná oblasť s názvom Vypálenisko – miesto typické vyššími trávami a sporadicky vyrastajúcimi stromami.

Pánova lúka - Malé Karpaty

Trasa z Rače, Amfiteátra na Pánovu lúku

Jedná sa asi o najobľúbenejšiu výstupovú trasu a zároveň patrí medzi najkratšie. Výstup môžete začať na miestnom parkovisku (poteší všetkých čo prišli autom). Následne máte dve možnosti ako sa vybrať na Pánovu lúku. Buď cez vrchol Malá Baňa (modrá turistická značka), alebo po zelenej a žltej turistickej značke, okolo Dolného Červeného kríža. Podľa nás je najlepšie spraviť si okruh obidvoma trasami.

Trasa cez Malú Baňu nám prišla o čosi zaujímavejšia, keďže návšteva vrcholu Malej Bane je skvelým spestrením výletu. Na trase potom ešte narazíte na pomníček Floriána Brichtu. Trasa je zväčša vedená lesom, na rozdiel od druhého variantu, kde veľkú časť trasy pôjdete po asfaltke. Po ceste môžete navštíviť prameň Zbojníčka, neďaleký Dolný Červený kríž, prípadne Pozorovateľňu zvierat Vydrica.

Obe výstupové varianty z Rače, Amfiteátra zaberú zhruba 1 hodinu výstupového času, hoci závisí to aj od toho, koľko sa zdržíte pri zaujímavostiach po ceste. O niečo náročnejšia je trasa cez Malú Baňu, keďže v úvode budete musieť prejsť kratší strmejší úsek. Mierne stúpanie je potom i na samotný vrchol Malej Bane, ak by ste si na vrchol chceli vyjsť.

Pánova lúka - Malé Karpaty

Náročnosť

Vo všeobecnosti výlet na Pánovu lúku nepredstavuje príliš náročný výlet, či už po technickej alebo fyzickej stránke. Je preto určený aj pre deti, či menej zdatných turistov. Najľahšie výstupové trasy sú z Rače (zeleno-žltá turistická značka), prípadne z Marianky. Trasy sú vedené zväčša do kopca, no s prijateľným sklonom. Náročnejšie varianty sú potom kvôli svojej dĺžke napríklad z Kamzíka, Železnej studničky, prípadne Záhorskej Bystrice.

Pánova lúka - Malé Karpaty

Otváracie hodiny a vstupné

Pánova lúka je prístupná bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Pánova lúka
 • Obec / Mesto: Bratislava
 • Ulica / Lokalita: Pánova lúka
 • Okres: Bratislava
 • Kraj: Bratislavský kraj
 • GPS: 48.2323,17.1100
 • Geomorfologický celok: Malé Karpaty
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Lúky, Prístrešky a ohniská