Monastyr Zoslania svätého Ducha (rusínsky Monastyr Sošestvija sviatoho Ducha) v obci Krásny Brod je zrúcanina niekdajšieho kláštora. Patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie monastiery (monastier – kláštor mníchov východného obradu) gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Okrem samotného Monastyru Zoslania svätého Ducha (ďalej len Monastyr) sa v blízkom susedstve nachádza viacero ďalších zaujímavostí, vrátane novovybudovaného monastieru, kostola, kaplnky, či neďalekého cintorínu. Miesto je ľahko prístupné, keďže sa nachádza pri hlavnej ceste, hneď za obcou Krásny Brod

Monastyr Zoslania sv. Ducha - Krásny Brod

Monastyr v Krásnom Brode bol pravdepodobne založený v 14. storočí. Patrí medzi monastiery, ktoré priamo nadväzujú na cyrilometodskú tradíciu. Monastyr má pomerne pohnutú históriu. V roku 1603 protestant gróf Drugeth prikázal Monastyr spáliť, no neskôr ho dal znova vybudovať. Druhý raz bol Monastyr zničený na začiatku 18. storočia v čase Rákocziovských vojen, ale neskôr bol opäť obnovený. Tretí krát bol Monastyr zničený počas 1. svetovej vojny v roku 1915.

V súčasnosti predstavuje Monastyr Zoslania Svätého Ducha už len ruinu. Vstup do kláštora je osadený kovovou bránou, ktorá v čase našej návštevy bola otvorená. Nad ňou je nápis, že sa jedná o súkromný pozemok a vstup do nej je zakázaný. Vedľa nej je ďalšia ceduľa s informáciou, že vstup je na vlastné riziko. V interiéri Monastyru sa okrem sporadicky popadaného kamenia zo stien nič nenachádza.

Hneď vedľa Monastyru sa nachádza menšia kaplnka, zasvätená Pokrovu Presvätej Bohorodičky. Za rozvalinami cerkvi je studňa – miesto, kde sa údajne v 14. storočí stal zázrak uzdravenia: slepý človek, ktorý si tu poumýval tvár vodou a pomodlil sa k Presvetej Panne Márii, začal opäť vidieť. Vedľa studne sa nachádza hrob igumena (predstavený monastiera v gréckokatolíckej alebo pravoslávnej cirkvi). Za kaplnkou je mníšsky cintorín, kde sú pochovaní aj vojaci z 1. svetovej vojny. K cintorínu sa dá dostať pešo za pár minút. Neďaleko ruiny Monastyru bol v rokoch 1998 – 2002 vybudovaný nový monastier, kde sa v súčasnosti nachádza gréckokatolícka monastyrská cerkva.

Monastyr Zoslania sv. Ducha - Krásny Brod

Ako sa dostať k Monastyru v Krásnom Brode

Monastyr Zoslania svätého Ducha sa nachádza na okraji južnej časti obce Krásny Brod. Dá sa sem prísť pešo, alebo priamo autom. Môžete sem odbočiť priamo z hlavnej cesty. Monastier je od cesty dobre viditeľný a tak by s tým nemal byť väčší problém. Ak sa sem vydáte pešo, najpraktickejšie je prejsť popri novovybudovanom chráme a novom monastieri. Ruina starého monastieru sa nachádza hneď za chrámom.

Otváracie hodiny a vstupné

Monastyr Zoslania svätého Ducha je celoročne prístupný i keď o zákaze vstupu do neho informuje ceduľa pred vstupnou bránou. Ak by aj bola brána zatvorená, ľahko sa do neho dá dostať zo zadnej, bočnej strany, keďže sú tu nízke múry. Parkovať sa dá bezplatne pred Monastyrom na provizórnom parkovisku.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Monastyr Zoslania svätého Ducha
 • Obec / Mesto: Krásny Brod
 • PSČ: 06801
 • Okres: Medzilaborce
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.22568, 21.89581
 • Geomorfologický celok: Laborecká vrchovina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Budovy, Cintoríny, Historické pamiatky, Kaplnky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky