Travertínová kopa Biely kameň je pozoruhodná krasová forma reliéfu v podobe skaly z ktorej vyviera prameň minerálnej vody, koncentrujúcej sa v menšom jazierku. Minerálna voda následne preteká do okolia prostredníctvom úzkych korýtok. Travertínová kopa Biely kameň sa nachádza v katastri obci Hozelec, no najrýchlejšie sa sem dá dostať z neďalekej obce Gánovce. Návšteva travertínovej kopy je vďaka jednoduchej dostupnosti vhodná pre celú rodinu, navyše jej návšteva nezaberie veľa času. Okrem iného sa v tesnej blízkosti nachádza viacero zaujímavostí, ktoré oplatí pozrieť.

Travertínová kopa Biely kameň

Travertínová kopa Biely kameň je súčasťou územia európskeho významu – Gánovské slaniská, ktoré sa vyznačuje prítomnosťou minerálnych prameňov. Ich voda obsahuje veľké množstvo rozpustených minerálnych solí, ktoré výrazne vplývajú na chemické vlastnosti pôd. Aj preto sa v lokalite travertínovej kopy a jej okolí vyskytuje množstvo špecifických biotopov a na nich viazaných slanomilných rastlín. Ide prevažne o vzácne, chránené a ohrozené druhy rastlín, z ktorých mnohé sú na pokraji vyhynutia. Aj preto malé zmeny vo vodnom režime majú negatívne následky nielen na biotop, ale aj na usadené sedimenty, ktoré začnú rýchlo odumierať a zvetrávať.

Travertínová kopa Biely kameň vznikla počas dlhého obdobia usadzovaním sintrových vrstiev minerálov, živým procesom pôsobenia tečúcej minerálnej vody. Na miestach, kde sa minerálna voda rozlieva na povrchu, vytvárajú vyzrážané soli uhličitanu vápenatého zaujímavé tvary a motívy. Vyzrážané usadeniny na niektorých miestach môžu časom vytvoriť travertínové kopy, alebo štíty (ako napríklad Biely kameň). Takáto forma geologického rastu je živá, neustále rastie a vyvíja sa. Miesta obmývané minerálnou vodou obrastajú riasou zelenej a čiernej farby. Minerály sa tu ukladajú pomerne rýchlo. Pri ponorení rastliny či predmetu do minerálnej vody je už v priebehu niekoľkých týždňov vidieť, ako sa obaľujú kôrou travertínu (pramenitu). Takto zakonzervované sa zachovávajú tisícky rokov. Často sa tu preto nachádzajú odtlačky rastlín alebo fosílie.

K travertínovej kope sa dá pohodlne dostať z obce Gánovce, kde po ceste narazíte na niekoľko prameňov. Populárny je najmä prameň v podobe gejzíru, pravidelne chrliaceho vodu z kovového potrubia. Nachádza sa len niekoľko desiatok metrov od travertínovej kopy. Samotnú travertínovú kopu Biely kameň si môžete celú poprechádzať. Môžete si na ňu i vyliezť. Sú z nej pomerne obstojne výhľady na blízke okolie. Okrem skaly asi najviac zaujme číre jazierko s minerálnou vodou. Neraz sme tu stretli ľudí, ktorí sa sem prišli „osviežiť. Z jazierka vyteká viacero drobných potôčikov, ktoré sa postupne strácajú v okolí. Ich vyzrážaním tu vznikol zaujímavý vápencový povrch.

Travertínová kopa Biely kameň

Ako sa dostať k travertínovej kope Biely kameň

K travertínovej kope Biely kameň sa najideálnejšie dá dostať z Gánoviec. Ak ste prišli autom, to môžete nechať odparkované na okraji východnej časti obce. Z tade sa sem pešo dostanete doslova za pár minút. Hneď v úvode trasy narazíte na závoru a ceduľu s označením, že sa nachádzate na území európskeho významu. Je tu i infopanel. Následne prejdete po širokej vyšľapanej ceste okolo dvoch prameňov. V podstate sa jedná o dva vrty. Jeden pramení stále a druhý občasne. Za druhým vrtom, kde je i lavička, sa nachádza travertínová kopa Biely kameň. Výlet z východnej časti Gánoviec sem zaberie ani nie 10 minút. Ak by ste vyrážali z centra obce tak o pár minút viac.

Náročnosť

Výlet k travertínovej kope Biely kameň je nenáročný, vhodný pre celú rodinu aj s najmenšími deťmi. Po ceste ani pri travertínovej kope nečíhajú žiadne „nebezpečenstvá“. Maximálne si tak treba dávať pozor, aby ste nepadli z okraja skaly, ak sa rozhodnete na ňu vybehnúť. Platí to najmä ak máte so sebou malé deti.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Travertínová kopa Biely kameň
 • Obec / Mesto: Hozelec
 • Ulica / Lokalita: Gánovské slaniská
 • Okres: Poprad
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 49.02737, 20.33665
 • Geomorfologický celok: Podtatranská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Voľný čas
 • Kategórie: Pramene, Prírodné pamiatky, Skaly