Len 7 km od zemplínskeho mestečka Vranov nad Topľou sa na strmom návrší nad obcou Sedliská, vypínajú hradné múry kedysi hrdého a mocného hradu Čičva. Doteraz má pekne zachovalé a kompaktné hradné múry a zvyšky hradného paláca. Hrad sa nachádza nad dôležitou križovatkou ciest smerujúcou do 3 blízkych miest- Vranova, Humenného a vzdialenejšieho Stropkova. Hradný vrch je do značnej miery zalesnený a prechádzka na hrad je tak spríjemnená krásnym prostredím. Na jar je navyše všetko rozkvitnuté a nazbierať si tu môžete medvedí cesnak.

Hrad Čičva

Hrad bol postavený začiatkom 14.storočia v panstve Čičva, ktoré existovalo už skôr v mieste priesmyku nazvanom „poľská brána“. Hrad postupne naberal na význame a kvôli obrane ho v 15. a 16. storočí prestavali a rozšírili. V 16. storočí hrad slúžil ako archív zemplínskej stolice a miesto zhromažďovania župy. Po tom, čo hrad v roku 1527 dobyl a zapálil Ján Zápoľský archív vyhorel a stratili sa tak cenné informácie o vtedajšej dobe. V ďalších storočiach hrad obsadili najskôr vojská Imricha Tököliho, potom Františka Rákocyho a nakoniec hrad zbúrali cisárske vojská. Dnes je hrad opravovaný dobrovoľníkmi, ktorí sa oň starajú a zveľaďujú ho.

Pri prehliadke vás poteší pohľad na upravené pivnice, kompaktné hradby, sčasti zachované budovy horného hradu a prebiehajúce opravy na hrade. Na hrade sa dá stráviť príjemne čas objavovaním jeho zákutí, hoci treba mať na pamäti, že nie vo všetkých častiach je terén najideálnejší. Vo všeobecnosti sa tu však dá dobre pohybovať. V jeho tesnej blízkosti potom narazíte na niekoľko ohnísk s dreveným stolíkom a lavičkami. V lete sa na hrade konajú hradné slávnosti a ak chcete pomôcť, môžete tak finančne alebo priamou pomocou na brigáde. Viac informácii nájdete na facebookovskej stránke hradu alebo ich webe http://www.hradcicva.sk.

Hrad Čičva ponúka i skvelé výhľady a to najmä smerom do Východoslovenskej roviny a pahorkatiny. Vidno však i časť Beskydského predhoria. Samozrejmosťou je výborný výhľad na obec Sedliská. Výhľady si môžete užívať najmä z trávnatej plošiny svahu v južnej časti hradu. Ak ste si niečo vzali pod zadok, môžete tu chvíľu zrelaxovať a kochať sa výhľadmi, či pozorovať západ slnka. Na zaujímavú vyhliadku tiež narazíte počas výstupu na hrad od parkoviska pri hlavnej ceste.

Trasa

Na hrad Čičva sa môžete dostať 2 cestami. Tá kratšia vedie priamo od hlavnej cesty, kde je v blízkosti križovatky veľké bezplatné parkovisko s dreveným súsoším sv. Cyrila a Metoda. Po krátkom stúpaní sa dostanete ku krížu na skalnom masíve a v skale vytesanej kaplnke. Kúsok ďalej sa nachádza budova, ktorá mala pôvodne slúžiť ako hrobka rodov Barkóczy a Hadik-Barkóczy. Momentálne sa v tejto budove plánuje zriadiť audio-vizuálne múzeum. Od tejto hrobky je to na hrad už ozaj len kúsok strmším terénom. Druhá, jednoduchšia trasa vedie po zelenej značke z centra obce. Odbočíte do úzkej uličky z hlavnej cesty a zelené značky vás dovedú až na hradné parkovisko, kde začína kyslíková dráha. Nachádza sa tu ohnisko, atrakcie pre deti a smerovníky na hrad. Odtiaľ sa už poľahky dostanete na hrad.

Hrad Čičva

Náročnosť a otváracie hodiny

Výstup na hrad môže byť pre niekoho náročný, aj keď je to len pár minút chôdze do strmého kopca z parkoviska pri hlavnej ceste pod hradom. Preto pre tých, čo sa neradi zapotia odporúčame prístup k hradu z obce po zelenej turistickej značke. Ňou to zvládnu aj rodiny s malými deťmi, tehotné ženy alebo ľudia s pohybovými obmedzeniami. Pozor ale, na hrad vedie aj niekoľko schodíkov, takže úplne bez prekážok to nebude. Vstup na hrad je voľný a celoročný.

Hrad Čičva

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrad Čičva
 • Obec / Mesto: Sedliská
 • PSČ: 09401
 • Okres: Vranov nad Topľou
 • Kraj: Prešovský kraj
 • GPS: 48.91439, 21.73848
 • Geomorfologický celok: Beskydské predhorie
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Voľnočasové lokality, Výhľady