Sninský kameň je prírodná pamiatka a vrchol vo Vihorlatských vrchoch. Predstavuje jednu z najvýraznejších dominánt tohto pohoria. Výlet na Sninský kameň zároveň predstavuje jednu z najkrajších a najobľúbenejších túr v pohorí Vihorlatské vrchy. Odmenou za podstúpenú námahu vám budú parádne výhľady zo skalných brál Sninského kameňa, ktoré patria medzi tie najkrajšie v tomto kúte Slovenska. Výlet navyše nie je extrémne náročný a tak je vhodný pre väčšinu turistov.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Poloha

Fotogenické skalné bralá Sninského kameňa sa rozkladajú v severovýchodnej časti Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 1006 metrov nad morom. Toto pohorie oddeľuje Východoslovenskú pahorkatinu od Beskydského predhoria.

V rámci Slovenska ide o odľahlejšiu lokalitu, keďže leží v podstate na krajnom východe krajiny. Z hľadiska prístupnosti v rámci regiónu je však dostupnosť veľmi dobrá. Sninský kameň totiž leží len zhruba 10 kilometrov južne od mesta Snina. Južnejšie od Sninského kameňa sa naopak nachádza ďalšia mega atraktivita v podobe Morského oka, kde sa dá ľahko prísť autom.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Z kade vyraziť na Sninský kameň?

Sninský kameň je dobre dostupný z viacerých miest. Ak by ste sa sem chceli vybrať od severu, smerom od Sniny, vyraziť môžete priamo z mesta, prípadne z neďalekých Zemplínskych Hámrov a trasu si trocha skrátiť. Azda najpopulárnejší variant výstupu je však od Morského oka – tretieho najväčšieho prírodného jazera na Slovensku. Morské oko je z hľadiska turistiky hojne navštevované a tak je pochopiteľné, že je to i vďačný východzí bod na výlet k Sninskému kameňu.

Trasa zo Zemplínskych Hámrov a Morského oka je od Sninského kameňa podobne vzdialená, prevýšenie je však o čosi menšie z Morského oka. Z nášho pohľadu je na Sninský kameň ideálne vyraziť z tej oblasti, kde sa momentálne nachádzate. Ak dovolenkujete v oblasti Sniny, vyrazte na Sninský kameň z tohto miesta. Ak ste napríklad na dovolenke niekde pri Zemplínskej Šírave, určite vyrazte z Morského oka. Aspoň si pozriete 2 prekrásne miesta naraz.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Na Sninskom kameni

Sninský kameň nepredstavuje jeden kompaktný celok, ale skladá sa z dvoch skalných brál, resp. plošín, ktoré sú rozdielne výškovo ale i veľkostne. Malý Sninský kameň (1006 m n. m.) je vyšší, no rozlohou o menší než jeho „brat“ - Veľký Sninský kameň (998 m n. m.). Skaly sú od seba vzdialené len pár minút chôdze po vyšľapanom chodníku. Bez problémov sa potom na ne dostanete po dobre schodnom rebríku. Na jednom z brál sa potom nachádza vrcholový kríž a medzi bralami narazíte na informačný panel. Posedenie, či prístrešok sme si tu nevšimli.

Vrchol obidvoch brál predstavuje pretiahnutá skalná plošina, ktorá je tvorená plochými skalnými blokmi. Vrcholky sú sčasti odlesnené a sčasti pokryté zakrpatenými stromami a trávami. Pohyb po skalách je však bezproblémový, keďže bralá sú dostatočne veľké a zmestí sa na nich dosť turistov. Všimli sme si, že nie všetci turisti vedeli, že Sninský kameň pozostáva z dvoch častí a tak často vyšli len na jedno zo skalných brál.

Na skalnej plošine sa dobre relaxuje, v lete je tu však riadny „výpek“, keďže skala je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Pred slnkom sa dá maximálne schovať v krovinách, či v tieni pod menšími stromami. Pod skalami je však príjemný chládok, keďže sa tam nachádza hustý les.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Výhľady

Výhľady zo skál Sninského kameňa sú fantastické a veľmi vzdušné. Sú na všetky svetové strany. Všetko však závisí od toho v akej časti Sninského kameňa sa budete nachádzať, keďže každé bralo poskytuje o niečo odlišnejší výhľad. Jediným nepriateľom kvalitných výhľadov tu môže byť hmla, alebo svetelný opar počas sparných dní.

Zo Sninského kameňa tu budete mať ako na dlani veľkú časť Vihorlatských vrchov a okolitých pohorí a nížin. Za kvalitných podmienok dokonca dovidíte na Tatry. Nás najviac zaujal pohľad smerom k Morskému oku a na mesto Snina. Z okrajových častí vyhliadok si tiež môžete pozrieť protiľahlé skalné plošiny Malého, resp. Veľkého Sninského kameňa, ako vyčnievajú ponad koruny stromov.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Prírodná pamiatka Sninský kameň

Sninský kameň je v súčasnosti prírodnou pamiatkou, ktorá bola vyhlásená v roku 1982. Prírodná pamiatka bola vyhlásená na ochranu skalného útvaru vo forme plošinového lávového vrcholu s biocenózami xerothermnej a horskej flóry. Keďže sa nachádzate v chránenom území, je potrebné dodržiavať pravidlá typu: nechodiť mimo turistické chodníky, netrhať rastliny a plody. Je tu tiež zakázané táboriť, stanovať, či vykonávať horolezecký a skalolezecký výstup.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Zaujímavosti o Sninskom kameni

Sninský kameň vznikol sopečnou činnosťou. Predstavuje zvyšky lávového prúdu, ktorý je tvorený andezitmi s doskovou odlučnosťou. Skalné steny sa tu vypínajú do výšky zhruba 15 – 20 metrov. Okolie je pokryté bukovými lesmi a v dôsledku vrcholovej klímy majú stromy na vrchole zakrpatený vzrast. Na chladnej a vlhkej severnej strane Sninského kameňa je rastlinstvo chudobnejšie, než na teplejšej južnej strane.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Trasa z Morského oka na Sninský kameň

Výlet na Sninský kameň z Morského oka patrí k turistickým klasikám vo Vihorlatských vrchoch. Trasu môžete začať v lokalite s názvom Krivec, kde je i veľké parkovisko. Leží pár minút chôdze od samotného Morského oka, kde je vstup pre autá už zakázaný. Na Sninský kameň sa potom treba vybrať po modrej turistickej značke, ktorá Vás privedie až na samotný vrchol. Ak máte času nazvyš, môžete si pred výstupom spraviť okružnú trasu okolo jazera, prípadne pri výstupe ísť po jednej strane jazera a pri zostupe sa vrátiť druhou. My sme to tak napríklad spravili. Prechádzka okolo jazera je príjemná a pohodová.

Za jazerom začne prvé výraznejšie stúpanie lesom, ktoré vás privedie na čistinku s názvom Sedlo Tri tably. Nachádza sa tu niekoľko infopanelov, lavičiek na oddych a ohnisko. Miesto zaujme i sochou vytesanou do skaly. Z tade podstúpite záverečnú fázu výstupu, opäť do kopca. Výstup je po širšom lesnom chodníku, na ktorom sa sporadicky objavia i vyčnievajúce skaly.

Celkovo zaberie výstup z Morského oka na Sninský kameň zhruba 1,5 – 2 hodiny, podľa toho ako veľa sa zdržíte pri Morskom oku a akú máte kondičku. Prekonáte pri tom prevýšenie zhruba 470 metrov. Zostup k Morskému oku sa dá potom absolvovať aj do hodinky svižným tempom.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Náročnosť

Výstup na Sninský kameň z Morského oka patrí do kategórie menej, až stredne náročných výletov, podľa toho ako ste kondične zdatný. Za Morským okom je totiž výstup neustále do kopca. Technicky však nejde o náročnú trasu. Jediná technická časť v podstate predstavuje len samotný vrchol, keď budete musieť vyjsť po dobre schodnom rebríku na skalnú plošinu. Pohyb po skalách je bez väčších ťažkostí. Problém tu môže maximálne vzniknúť za zlého počasia, keď fúka a je mokro. Výstup je vhodný i pre deti, ktorým nevadí zdolávanie kopcov. Na vrchole však treba na nich dohliadať aby nespadli zo skál (tie sú našťastie vcelku priestranné).

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Otváracie hodiny a vstupné

Sninský kameň môžete navštíviť počas celého roka. Keďže sa jedná o prírodnú pamiatku, je potrebné dodržiavať niektoré obmedzenia o ktorých sme písali vyššie. Vstup na Sninský kameň je bezplatný, akurát parkovisko pri Morskom oku je spoplatnené.

Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Sninský kameň
  • Obec / Mesto: Valaškovce (vojenský obvod)
  • Ulica / Lokalita: Valškovce-Sever
  • Okres: Humenné
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 48.92946,22.18927
  • Geomorfologický celok: Vihorlatské vrchy
  • Náročnosť: 4 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Prírodné pamiatky, Prírodné zaujímavosti, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady