Vrchhora je rozložitejšie horské sedlo a niekdajšie pútnické miesto, nachádzajúce sa v pohorí Tribeč nad obcou Veľký Klíž (v časti Klížske Hradište). Miesto je je medzi turistami značne populárne, keďže sa nachádza v prírode, uprostred tribečských lesov. Nachádza sa tu navyše ruina bývalého pútnického kostola, pri ktorom leží menšia baroková kaplnka. Vrchhora je tiež miesto, z ktorého sa dajú podniknúť výlety do okolia, napríklad na neďaleký Michalov vrch. Miesto je navyše dostupné i cyklistickými trasami.

Vrchhora - Tribeč

V samotnom horskom sedle Vrchhora leží zrúcanina niekdajšieho pútnického kostola, zasväteného sv. Michalovi. Ruina nie je zabezpečená a tak sa dá vojsť dnu. Vznik tejto, pôvodne renesančnej stavby, neskôr barokovo prestavenej, možno predpokladať v 2. tretine 17. storočia. Z kostola sa do súčasnosti dochovala značná časť múrov. V jeho interiéri bol vybudovaný čosi, ako provizórny drevený oltár. Tak isto v útrobách kostola vyrástol strom. Miestom konania pravidelných pútí bola v minulosti aj malá baroková kaplnka sv. Jána Nepomuckého z 1. polovice 18. storočia, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti zrúcaniny kostola. Interiér kaplnky je dodnes udržiavaný ako miesto modlitby. Kaplnka, v súčasnosti Národná kultúrna pamiatka, bola nedávno zrekonštruovaná (obnova prebehla v rokoch 2016 - 2021). V čase našej návštevy kaplnky bola otvorená a dalo sa do nej vojsť. Na Vrchhore sa okrem kaplnky a kostola nachádza prístrešok, kde sa dá skryť pred nepriazňou počasia. Je tu i niekoľko lavičiek a infopanel, z ktorého sa dočítate nejaké tie informácie o mieste.

Vrchhora je dobrým tipom na výlet, ktorý nezoberie až tak veľa času, keďže z neďalekého Klížskeho Hradišta sa sem dostanete za zhruba hodinku. Jedná sa o menej náročnú prechádzku lesom. Podobne sem mimochodom môžete prísť z hlavnej cesty, ktorá vedie zo Skýcova na Veľké Uherce. Zhruba v polovici je smerovník s názvom Vrchora, hradská. Trasa z Klížskeho Hradišta je však populárnejšia, keďže v obci sa nachádza viacero zaujímavostí. Dobrou správou pre fanúšikov horských bicyklov je to, že sa sem dostanete i po cyklochodníku z viacerých smerov.

Návštevu Vrchhory sa oplatí spojiť s návštevou neďalekého Michalovho vrchu, kde bolo v minulosti hradisko, neskôr prestavané na hrad. V súčastnosti z neho nájdeme len fragmenty, miesto je však stále atraktívne vďaka svojim výhľadom. Ak máte čau nazvyš, môžete sa z Vrchhory vybrať k nedávno vybudovanej rozhľadni Chotenovec, ktorá sa nachádza na jednom z kopcov, severne nad Klížskym Hradišťom. Návšteva Vrchhory, Michalovho vrchu, rozhľadne Chotenovec a Klížskeho Hradišta mimochodom predstavuje veľmi atraktívny tip na poldňový výlet. V podstate sa jedná o okružnú trasu, počas ktorej navštívite viacero atraktívnych zaujímavostí.

Vrchhora - Tribeč

Trasa z Veľkého Klíža (Klížskeho Hradišta) na Vrchhoru

Na Vrchhoru z centra Klížskeho Hradišta vedie modrá turistická značka. Ak máte čas, odporúčame pozrieť si tu románsky Kostol sv. Michala Archanjela. Výstup z obce vedie po dobre prechodenom lesnom chodníku, do mierneho kopca bez technickejších pasáží. V podstate sa jedná o príjemnú prechádzku lesom. Zhruba v polovici trasy narazíte na menší prístrešok s ohniskom. Za ním budete musieť prejsť cez bránu do oploteného areálu, v rámci ktorého sa nachádza i Vrchhora. V prípade, že by bola brána zavretá, hneď vedľa je rebrík, vďaka ktorému sa dá prejsť oplotenie. Za bránou už nie je nič zaujímavé a čoskoro sa dostanete do sedla Vrchhory. Výstup sem z Klížskeho Hradišta nám zabral zhruba 1 hodinu vrátane občasného fotenia a kratšej zastávky pri prístrešku po ceste.

Náročnosť

Výstup na Vrchhoru z Klížskeho Hradišta je nenáročný, vhodný pre celú rodinu. Dobre prechodený chodník nám prišiel najstrmší azda len v úvode trasy, ináč stúpal len mierne. Trasa je vhodná aj pre malé deti, ktorých sme tu stretli pomerne dosť. V prípade núdze a nepriazni počasia je možné schovať sa v provízórnom prístrešku na pol cesty z Klížskeho Hradišta, prípadne v prístrešku na Vrchhore.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Vrchhora
 • Obec / Mesto: Veľký Klíž
 • Ulica / Lokalita: Vrchhora
 • Okres: Partizánske
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.5555, 18.40975
 • Geomorfologický celok: Tribeč
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Kaplnky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky, Prístrešky a ohniská, Voľnočasové lokality