Rozhľadňa na Vápennom vrchu je drevená rozhľadňa v pohorí Tribeč, postavená na jednom z kopcov, ktorý ohraničuje obec Skýcov. Rozhľadňa je nenáročná na výstup, ktorý navyše netrvá dlho. Ponúka tiež obstojné výhľady na okolitú krajinu. V jej blízkosti sa navyše nachádzajú zaujímavosti v podobe krížovej cesty, či neďalekej skalnej vyhliadky. Dobrou správou je, že výlet sem je vhodný pre celú rodinu.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Rozhľadňa sa nachádza v severozápadnej časti obce Skýcov na vrchu s názvom Vápenný vrch. Z obce sa Vápenný vrch zdá byť pomerne masívny, no vďaka tomu, že tesne popod ním vedie cesta pre automobilové vozidlá, prísť sem je vcelku jednoduché. Po ceste k rozhľadni narazíte na zaujímavý turistický areál, kde sa nachádza veľká drevená lavička, ktorá je paradoxne otočená smerom do hory a nie k výhľadom. Nájdete tu i Vápenice – vápenné pece, keďže skýcovskí vápenkári boli známi v šírom okolí pálením kvalitného vápna. V ohradenom areáli, do ktorého sa dá bez problémov vojsť sa ešte nachádza prístrešok s posedením a s ohniskom vedľa.

Výlet z tohto miesta k rozhľadni je značne pohodový. Cestou vás bude sprevádzať kalvária, zakončená krížom a zaujímavou skalou. Pri nej je drôtené srdce, kde ľudia zvyknú zapínať zámky. Z tade je to k Rozhľadni na Vápennom vrchu už len pár minút pešo. Samotná rozhľadňa má drevenú konštrukciu a niekoľko poschodí, na ktoré sa dostanete po drevenom rebríku, osadeného zábradlím. Pri vstupe sa nachádza kniha návštev a tesne pod rozhľadňou ešte jeden menší prístrešok.

Výhľady z Rozhľadne na Vápennom vrchu sú kruhové, avšak vo viacerých smeroch bráni lepším výhľadom les, resp. vrchné partie korún stromov. Aj preto sú výhľady najlepšie azda len smerom na obec Skýcov a priľahlé kopce pohoria Tribeč. Pozornému človeku dozaista neunikne pohľad na ruinu hradu Hrušov, ktorý sa nachádza južne od obce Skýcov. Ak máte času nazvyš, môžete si z rozhľadne odbehnúť na neďaleké Skalky – výhľadové miesto tvorené zaujímavými horninami. Na viacerých miestach tu nájdete skalné šošovky vystupujúce na povrch. Dosť nám to pripomínalo vrchol Skalka v Považskom Inovci.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Ako sa dostaň na Rozhľadňu na Vápennom vrchu

K Rozhľadni na Vápennom vrchu vedie zelená turistická značka z obce Skýcov. Takže vyraziť môžete napríklad z centra obce. Ak však chcete ušetriť nejaké tie výškové metre, ideálne je vyraziť sem z menšieho „turistického“ areálu, kde sa nachádza veľká drevená lavička, vápenné pece a prístrešok. Pred areálom je rozľahlejšie parkovisko, čiže ak sem prídete s autom, parkovanie isto nebude problém. Následne potom stačí prejsť cez cestu do lesa (je tu panel so šípkou smerujúcou k rozhľadni) a nenáročným lesným chodníkom s prijateľným sklonom, sa popri vybudovanej kalvárii dostanete až priamo k rozhľadni. Výstup trvá približne 15 – 20 minút.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Náročnosť

Výlet na Rozhľadňu na Vápennom vrchu je vhodný pre celú rodinu, aj pre menšie deti, keďže výstup k rozhľadni netrvá dlho (najmä ak sem vyrazíte od turistického areálu pod Vápenným vrchom). Jedine na čo treba dávať pozor je výstup po rebríku, ktorý je našťastie aspoň zabezpečený zábradlím. Pri najhoršom, ak ste tu s deťmi, môžete im pri výstupe asistovať. Tak isto treba dávať pozor na to, aby deti nestúpili do prázdna, kde končí rebrík, keď budú na najvrchnejšiej vyhliadke. Vyhliadková plošina je totiž dosť malá a môže sa tak stať, keď budete náhodou nútení cúvať, že si nevšimnete, že v danom mieste už začína rebrík.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa na Vápennom vrchu je otvorená celoročne. Jedine na čo upozorňujú tabule, pripevnené na rozhľadni je zákaz vstupu počas búrky a osoby mladšie ako 15 rokov musia byť na rozhľadni v sprievode dospelého človeka.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa na Vápennom vrchu
  • Obec / Mesto: Skýcov
  • Okres: Zlaté Moravce
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 48.50663, 18.41461
  • Geomorfologický celok: Tribeč
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, Kultúra, Voľný čas
  • Kategórie: Kalvárie, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady