Trenčiansky kraj
Rozhľadňa Klenová, resp. oficiálne „Protipožiarna monitorovacia veža Klenová“ je vyhliadková veža nachádzajúca sa v severnejšej časti Malých Karpát. K rozhľadni môžete podstúpiť menej náročný výlet, či dokonca cyklovýlet napríklad z oblasti Pustej Vsi v Prašníku, hoci rozhľadňa je dostupná z viacerých smerov. Najväčším lákadlom monitorovacej veže sú potom neopozerané výhľady na menej známu časť Malých Karpát.
Machnáč je nenápadný výhľadový vrch v Bielych Karpatoch, ktorý zároveň predstavuje najvyššie položené miesto v katastri obce Drietoma. Z obce si sem viete spraviť niekoľko hodinový výlet, avšak praktickejšie a hlavne rýchlejšie je sem vyraziť z oblasti Kykuly, kde sa dá dopraviť autom. Okrem výhľadov vrchol zaujme prítomnosťou dvojkríža a menším pamätníkom. Na Machnáči sa zvykne pravidelne organizovať stretnutie pri príležitosti sviatku vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda.
Vápeč je vrchol v Strážovských vrchoch, ktorý ponúka jedny z najkrajších výhľadov v tejto oblasti. Vrch je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Vápeč. Podstúpiť sem môžete turistický výlet z obce Horná Poruba. Výstup síce nebude úplne „zadarmo“ no výhľady z Vápeča za to určite stoja. Výlet nie je extrémne náročný, no odporúčame ho turistom aspoň s nejakou kondíciou, prípadne akčnejším deťom.
Expozícia uhoľného baníctva v Handlovej prezentuje históriu ťažby hnedého uhlia na Slovensku a v Handlovej, so zameraním na priemyselnú ťažbu v 20. storočí. Výstavba múzea, prvej pobočky Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice, prebiehala v rokoch 2009 - 2014. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2015.
Vrch Holíš je nevysoký výhľadový kopec, ktorý sa rozkladá nad kúpeľmi Nimnica a nad Nosickou priehradou. Výlet na Holíš netrvá dlho a tak ho môžeme odporučiť ako tip na kratšiu túru, pokojne aj s deťmi. Zaujímavosťou miesta je to, že sa tu v minulosti rozkladalo hradisko.
Klapy sú bradlovitý vrchol (niekde nazývaný aj ako Cigánka) a zároveň prírodná rezervácia v pohorí Javorníky. Nájdeme ich pri Považskej Bystrici, ako sa týčia nad vodnou nádržou Nosice. Klapy sú dobre dostupné z obce Udiča a ak vystúpate na ich vrchol, potešia vás pekné výhľady na vodnú nádrž a širšie okolie.
Jankov vŕšok je nevysoký kopec v Strážovských vrchoch na ktorom nájdeme impozantný pamätník SNP. Rozkladá sa tu i menší rekreačný areál s hotelom, ubytovňou a amfiteátrom. Lokalita zároveň predstavuje prírodnú rezerváciu. Lokalita je dostupná po turistickej značke z Uhrovca, avšak prísť sem môžete aj autom. Vďaka tomu je Jankov vŕšok vhodný na návštevu aj pre najmenšie deti.
Hrad Sivý Kameň je menšia ruina hradu, rozkladajúca sa na sopečnom brale pri obci Podhradie. Z hradu sa dochovali len roztrúsené zvyšky niektorých jeho častí. Výlet sem preto skôr poteší hľadačov neopozeraných výhľadov. Trasa z obce na Sivý Kameň je krátka a tak návšteva hradu je vhodná aj pre malé deti.
Trenčianske Teplice sú pekným kúpeľným mestom, ktoré sa nachádza v Trenčianskom kraji na západnom Slovensku a je známe svojimi termálnymi prameňmi a kúpeľmi. Presnejšie ho nájdete v údolí potoka Teplička, a to medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Do mesta sa dá dostať z dvoch smerov – od Trenčianskej Teplej zo severozápadu a cez priesmyk Omšenie od Bánoviec nad Bebravou z južnej strany. Z Trenčianskej Teplej vedie do mesta Trenčianska elektrická železnica.
Stratenec je rozhľadňa a zároveň vrchol, nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni v severnej časti Javorníkov. Nachádza sa tu i pamätník. Miesto je pomerne dobre dostupné a tak predstavuje vhodný tip na nie príliš náročnú turistiku, okorenené peknými výhľadmi z rozhľadne.
Lezecká oblasť Hrádok v pohorí Vtáčnik je oblasť, ktorej dominantu tvorí skalný masív s kolmými skalnými stenami. Predstavuje nielen turisticky zaujímavý cieľ kvôli výhľadom, ale i populárne miesto na lezenie. Lokalita Hrádku je navyše dobre dostupná a trasa sem nie je moc náročná. Prísť sem preto môžete aj s malými deťmi.
Protipožiarna monitorovacia veža IBOvka je rozhľadňa neďaleko Trenčína, ktorá primárne slúži na pozorovanie požiarov. Jej vyhliadka však ponúka aj nejaké tie výhľady, slúži dokonca ako pozorovateľná vtáctva. K monitorovacej veži sa zväčša vyráža od bufetu IBO Relax, od ktorého sem vedie nie moc náročný chodník, ktorý je možné absolvovať pešo, na bicykli, ba dokonca aj s detským kočiarom.
Chmeľová je atraktívny výhľadový kopec ležiaci v pásme Vršatských brál v Bielych Karpatoch, neďaleko obce Vršatské Podhradie. Chmeľová je tiež druhým najvyšším vrcholom tohto pohoria. Lokalita nie je až tak známa a väčšina ľudí navštevuje skôr neďaleký hrad Vršatec, na ktorý sú mimochodom z Chmeľovej dobré výhľady. Lokalitu odporúčame navštíviť, ak už sa do týchto končín vyberiete, keďže prísť sem netrvá dlho.
Červenokamenské bradlo je prírodná rezervácia nachádzajúca sa nad obcou Červený Kameň. Nájdete tu sústavu vizuálne zaujímavých viacerých skalných brál. Dominantu miesta tvorí skalná ihla v ktorej sa drobná nachádza kaplnka a výrazný skalný hrebeň, tiahnúci sa z juhu na sever. Miestom vedie náučný chodník po ktorom si môžete spraviť nenáročnú prechádzku.
Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore je atraktívna drevená rozhľadňa, ktorá sa nachádza v Bielych Karpatoch, nad obcou Dohňany pri Púchove. Môžete sem podstúpiť nie až tak náročný výstup z obce. Rozhľadňa je dokonca dostupná na bicykli. Za vynaloženú námahu vás rozhľadňa odmení prekvapivo podmanivými výhľadmi.
Očkovská mohyla je zaujímavou archeologickou lokalitou, ktorá prebýva v tieni svojho známejšieho suseda, Čachtického hradu. Táto národná kultúrna pamiatka je pravým pokladom, ktorý určite stojí za zastavenie sa na ceste z Piešťan. Škoda len, že miesto je v súčasnosti mierne spustnuté a zaslúžilo by si väčšiu starostlivosť.
Národná zoologická záhrada Bojnice sa nachádza v mestečku Bojnice pri Prievidzi, na Západnom Slovensku. Ak sa chystáte tam dostať, môžete použiť verejnú dopravu (vlaky chodia len do neďalekej Prievidze) alebo auto. Od stanice Bojnice môžete potom ísť pešo alebo použiť miestnu dopravu, aby ste sa dostali priamo k ZOO. Ak budete cestovať autom, ZOO Bojnice sa nachádza priamo vedľa hradu Bojnice. Na mieste je k dispozícii parkovisko pre návštevníkov.
Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie zámky na Slovensku. Nachádza v kúpeľnom mestečku Bojnice, v okrese Prievidza, v regióne Horná Nitra. Bol postavený v 12. storočí a viackrát prestavaný. Dnes je zámok ladený do prekrásneho romantického štýlu. Prehliadku zámku je ideálne začať vstupom do parku, ktorý obklopuje zámok. Nachádza sa tu množstvo exotických stromov a krásnych záhrad, v ktorých si môžete oddýchnuť a vychutnať si okolie.
Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach je krásny verejný park nachádzajúci sa v meste Trenčianske Teplice, ktoré je známe svojimi termálnymi kúpeľmi a wellness. Park v súčasnosti patrí medzi slovenské národné kultúrne pamiatky.
Veľký Grič je výhľadový skalný vrch sopečného pôvodu, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Handlová v severnom výbežku pohoria Vtáčnik. Masív Veľkého Griča je ľahko rozpoznateľný, keďže tvorí významnú dominantu tejto oblasti. Miesto predstavuje vďačný tip na pohodovú poldňovú turistiku pre všetkých turistov, čo majú radi neopozerané miesta s čerešničkou na torte v podobe skvelých výhľadov.
Drevená rozhľadňa na vrchole Žalostiná (625 m n. m.) leží v južnej časti centrálneho chrbta Bielych Karpát, severne nad obcou Chvojnica. Svojim návštevníkom ponúka pekné kruhové výhľady, za ktorými navyše netreba ani dlho chodiť. Miesto preto predstavuje atraktívny výlet pre celú rodinu, ktorý nezaberie príliš veľa času.
Bralová skala je vrchol v pohorí Kremnické vrchy, ktorý sa vyznačuje veľmi peknou skalnou vyhliadkou. Bralová skala je okrem svojich výhľadov atraktívna aj vďaka dobrej dostupnosti z neďalekého rekreačného strediska Remata či zo obce Sklené. Je preto ideálnym cieľom na kratšiu turistiku, čo sa zíde ak nemáte príliš veľa času nazvyš. Treba však pripomenúť, že pri výstupe sa i trochu zapotíte, takže to nebude celkom „zadarmo“. Lokalita je tiež atraktívna pre lezcov, keďže sa tu nachádza viacero lezeckých ciest.
Malý Grič je mimoriadne atraktívny výhľadový skalný vrchol, nachádzajúci sa západne od mesta Handlová. Ponúka jedny z najkrajších výhľadov v tejto oblasti a tak návšteva tohto vrcholu sopečného pôvodu je vyslovene povinnou jazdou. Veľkú časť výstupovej trasy navyše môžete prejsť po banskom náučnom chodníku, ktorý tu bol vybudovaný, a tak sa počas výletu i čo-to podozvedáte.
Veľká Javorina je najvyšší vrch Bielych Karpát (970 m n. m.), kde sa nachádza aj menšie zimné lyžiarske stredisko v okrese Nové Mesto nad Váhom. Lokalita poskytuje ideálne podmienky na turistiku, cykloturistiku, či v zime na rodinné lyžovanie. Lokalitu si preto užijete počas celého roka. Z hľadiska lyžovania, tak tunajšie lyžiarske terény sú pritom vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých lyžiarov.
V prípade, že sa nachádzate v Bielych Karpatoch, stojí za to zastaviť sa na zrúcanine hradu Vršatec. Výstup na hrad nie je náročný a odmenou vám môžu byť zaujímavé výhľady. Naopak nevýhodou návštevy Vršateckého hradu je to, že do horných častí hradu je vstup zakázaný.
Považský hrad síce nepatrí medzi jeden z najznámejších na Slovensku, ale je nemenej zaujímavý na návštevu a taktiež ponúka pomerne zaujímavé výhľady na okolie. Určite patrí medzi jeden z najkrajších hradov na Považí. Zaujímavosťou tohto hradu je, že vznikol na skalnatom vápencovom predhorí Javorníkov vo výške 497 metrov n. m.
Trenčín je obľúbeným miestom na návštevy za akýchkoľvek okolností. V prvom rade nás pravdepodobne na tomto meste láka Trenčiansky hrad, ale mesto má aj ďalšie čarovné zákutia a námestia. O jednom konkrétnom miesto si povieme niečo viac práve v tomto článku. Je ním jedinečná fontána, ktorú nájdete na Štúrovom námestí. Z nej vykúka vodník Valentín.
Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika na Bradle je symbolom samostatnosti a slobody slovenského národa a pamätník významnej historickej udalosti. Je trvalou pripomienkou toho, že Slováci sa zaradili medzi slobodné národy sveta.
Beckovský hrad je miestom s úžasnou históriou a množstvom legiend. Počas Beckovských slávností, ktoré sa zvyčajne konajú v prvej polovici júla, môžete zažiť atmosféru života v minulosti na vlastnej koži - dobové remeslá, streľbu z luku, ukážky stredovekých súbojov, jazdu na koňoch a mnoho iného.
Haluzický kostol (Kostol všetkých svätých) je ruina románskeho kostola, nachádzajúca sa na okraji obce Haluzice, priamo nad rozpínajúcou sa Haluzickou tiesňavou. Kostolík zaujme i strážnou vežou, ktorá je v jeho tesnej blízkosti a hradbami, ohraničujúce areál okolo kostola. Kostolík predstavuje vďačný tip na výlet pre celú rodinu aj vďaka tomu, keďže okrem neho sa tu nachádza viacero zaujímavostí, ktoré sa oplatí pozrieť.
Čachtický hrad je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších malokarpatských hradov. Preslávila ho najmä čachtická pani, alias krvavá grófka Alžbeta Bátoriová o ktorej kolujú rôzne pravdivé, či nepravdivé legendy. Hrad je však mimoriadne atraktívny aj z historického, či turistického hradiska. Kvalitne zrekonštruovaná ruina hradu predstavuje veľmi vďačný tip na výlet pre celú rodinu. Dozaista tu strávite nejakú tu hodinku, najmä ak absolvujete lektorovanú prehliadku hradu a následne posedíte v miestnej „krčme“.
Haluzická tiesňava je menšia tiesňava, nachádzajúca sa v obci Haluzice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Tiesňava je okrem strmých svahov a prírodných úkazov, atraktívna aj vďaka vybudovanému protipovodňovému a protieróznemu systému, ktorý tvorí viacero hrádzí. Haluzická tiesňava je ľahko prístupná a rýchlo prejditeľná, čo určite poteší všetkých tých, čo na výlet nemajú príliš veľa času, prípadne rodiny s deťmi.
Lednický hrad je ruina neveľkého hradu, rozpínajúca sa na skalnom brale, priamo nad obcou Lednica. Hrad je známy najmä svojou vyhliadkou, ku ktorej vedie úzke schodisko vytesané do skalného brala. Na hrade v súčasnosti prebieha rekonštrukcia, no napriek tomu sa ho oplatí navštíviť, minimálne kvôli výhľadom a trochu adrenalínovému výstupu po rebríku a schodoch na vyhliadku.
Michalov vrch (541 m n. m.) je nevysoký vrchol v pohorí Tribeč, ležiaci východne od obce Veľký Klíž (konkrétne časti Klížske Hradište). V minulosti sa tu rozkladal Michalov hrad, ktorý patril medzi najväčšie na Slovensku. V súčasnosti tu po hrade nájdete len minimum stôp, no napriek tomu Michalov vrch ponúka aspoň pekné výhľady. Vrchol je vďačným tipom na výlet, pokojne i s deťmi, keďže trasa sem patrí medzi tie menej náročné.
Vrchhora je rozložitejšie horské sedlo a niekdajšie pútnické miesto, nachádzajúce sa v pohorí Tribeč nad obcou Veľký Klíž (v časti Klížske Hradište). Miesto je je medzi turistami značne populárne, keďže sa nachádza v prírode, uprostred tribečských lesov. Nachádza sa tu navyše ruina bývalého pútnického kostola, pri ktorom leží menšia baroková kaplnka. Vrchhora je tiež miesto, z ktorého sa dajú podniknúť výlety do okolia, napríklad na neďaleký Michalov vrch. Miesto je navyše dostupné i cyklistickými trasami.
Jedna z turisticky najatraktívnejších a najdostupnejších tiesňav na Slovensku je Manínska tiesňava, nachádzajúca sa na okraji Považskej Bystrice smerom z Považskej Teplej na obec Záskalie. Národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava okrem svojej prírodnej hodnoty a turistickej funkcie plní i športovú funkciu. Okrem bicyklovania je totiž miesto veľmi obľúbené medzi lezcami. Výhodou Manínskej tiesňavy je okrem jej jednoduchej dostupnosti i samotná priechodnosť, ktorá vyžaduje minimálne úsilie. Tiesňava je tak vhodná na návštevu skutočne pre všetkých.
Prírodná pamiatka Opatovská jaskyňa, nazývaná aj ako Jaskyňa nad cestou je verejne prístupná jaskyňa, nachádzajúca sa na úpätí svahu, pri zrúcanine kláštora na Skalke, neďaleko Trenčína. Jaskyňa má dĺžku niekoľko desiatok metrov. Je ľahko dostupná priamo od hlavnej cesty. Jej návšteva je vhodná ako doplnok návštevy miestneho kláštora, ktorý je najväčšou atraktivitou v tejto oblasti.
Prírodnú pamiatku Bosmany tvorí výrazné skalné bralo, nachádzajúce sa neďaleko Kostoleckej tiesňavy nad obcou Kostolec v Súľovských vrchoch. Skalu dozaista neprehliadnete, ak ste v obci, keďže sa nachádza v jej tesnej blízkosti. Na skalné bralo sa dá z jednej časti vyjsť po turistickom chodníku. Ponúka potom výborné výhľady najmä smerom ku Kostoleckej a Manínskej tiesňave a do ich šíreho okolia. Vzhľadom na to, že sa jedná o prírodnú pamiatku, treba spomenúť, že vstup na vrcholovú vyhliadku Bosmany je možné len od 31.07 – 31.12. V ostatné mesiace je vstup zakázaný.
Skvelým tipom na výlet neďaleko Partizánskeho je rozhľadňa na vrchu Chotenovec. Ten sa týči nad obcou Veľký Klíž, nad časťou obce Klížske Hradište. Rozhľadňa okrem povinného, no nie až tak náročného výletu k nej, ponúka tiež veľmi dobré výhľady, navyše v atraktívnom prírodnom prostredí pohoria Tribeč.
Hrad Tematín je ruina hradu z 13. storočia, ukrytá v lesoch západnej časti Považského Inovca. Hrad predstavuje vďačný tip na výlet, hoci podmienkou jeho návštevy je podstúpenie vyše hodinovej túry. Odmenou, okrem obdivovania samotného hradu, budú i zaujímavé výhľady a príjemný relax, či opekačka v útrobách hradu, prípadne pod ním.