Lezecká oblasť Hrádok v pohorí Vtáčnik je oblasť, ktorej dominantu tvorí skalný masív s kolmými skalnými stenami. Predstavuje nielen turisticky zaujímavý cieľ kvôli výhľadom, ale i populárne miesto na lezenie. Lokalita Hrádku je navyše dobre dostupná a trasa sem nie je moc náročná. Prísť sem preto môžete aj s malými deťmi.

Lezecká oblasť Hrádok - Vtáčnik

Zaujímavosťou Hrádku je, že sa tu kedysi nachádzal kameňolom. V súčasnosti slúži ako skvelé miesto na lezenie, vďaka svojim strmým andezitovým skalným stenám. Užijete si z tade tiež parádne výhľady, či dokonca atrakciu v podobe traverzu. Ide o 250 dlhé lanové premostenie medzi skalnými stenami vo výške 100 metrov nad zemou. Jedná sa o organizovanú akciu, ktorá sa koná niekoľko krát ročne. Atrakciou lokality je tiež mierne adrenalínový výstup po rebríkoch zo spodnej časti Hrádku na vrchol skalného hrebeňa.

Ako sa dostať na Hrádok

Skalný hrebeň Hrádku sa rozkladá v katastri obce Bystričany, neďaleko obce Kamenec pod Vtáčnikom. Z týchto miest si sem môžete spraviť peší výlet. Z Kamenca pod Vtáčnikom je to zhruba 1,5 – 2 hodiny. Z Bystričan cca 2,5 – 3 hodiny. Obce sú pomerne ľahko dostupné z Novák, či neďalekého Partizánskeho.

A hoci z oboch obcí sa na Hrádok dostanete po turistických značkách, výlet sem je trocha zdĺhavejší. Praktickejšie je doviezť sa autom do Gepňárovej doliny, ktorá sa nachádza juhovýchodne od Kamenca pod Vtáčnikom. V doline sa treba vybrať smerom ku Chate pod Vtáčnikom. Zhruba 200 metrov pred ňou sa totiž nachádza parkovisko, z ktorého sa na skalu Hrádok dostanete za približne 30 – 40 minút.

Trasa od parkoviska pri Chate pod Vtáčnikom na Hrádok

Parkovisko neďaleko Chaty pod Vtáčnikom určite neminiete, keď pôjdete Gepňárovou dolinou. Natrafíte tu aj na zopár cedúľ či už ohľadom neďalekej chaty, alebo tiež ohľadom vrcholu Vtáčnik, na ktorý z týchto miest môžete podstúpiť výlet. Je tu tiež ceduľa ohľadom traverzu na Hrádku a tiež ceduľa ohľadom lezenia na Hrádku. Od parkoviska vedie na Hrádok žltá a modrá turistická značka. Žltá značka vás privedie na vrchol Hrádku, naopak modrou značkou sa dostanete pod masív Hrádku. Tá ďalej prechádza samotným Hrádkom a končí pri Končitej, čo je prírodná rezervácia s viacerými zaujímavými skalami.

My sme sa na Hrádok vybrali po žltej turistickej značke, ktorá z polovice má rovnakú trasu ako modré značenie. Nachádza sa na nej tiež náučný chodník, ktorý vedie až na Vtáčnik. Trasa vedie s časti štrkovou a neskôr lesnou cestou, ktorá je na viacerých miestach prejazdená ťažkými vozidlami, čo zvážajú drevo. Ak sem prídete po daždi, tak si zrejme užijete trocha blata. Z trasy neskôr odbočíte do lesa a lesným chodníkom sa dostanete až na samotný vrchol Hrádku. V závere je terén trocha strmejší, no nič extrémne náročné.

Ak by ste sa chceli vybrať pod skaly Hrádku treba nasledovať modré turistické značenie. Trasou sa mimochodom dostanete aj na samotný Hrádok prostredníctvom akejsi ferraty, kde je zopár rebríkov. Trasu okrem turistov využívajú najmä lezci, ktorí sa tade vracajú po absolvovaní výstupu na skaly.

Lezecká oblasť Hrádok - Vtáčnik

Na skale Hrádok

Skalný masív Hrádku zaujme svojou rozľahlosťou. Skalný hrebeň totiž meria niekoľko sto metrov. Skaly sú z východnej strany zarastené lesom, no v západnej časti je množstvo skalných plošín a výbežkov, ktoré dobre poslúžia ako vyhliadky. Väčšinu hrebeňa si viete pochodiť, keďže je tu vyšľapaný skalný chodník. Skalný hrebeň Hrádku je pomerne dobre schodný a ak vyslovene nebudete chodiť na okraj skalných zrázov, tak i bezpečný. Zobrať sem preto môžete aj deti.

V severozápadnejšej časti Hrádku je rozsiahlejšia skalná plošina na ktorej sa dobre relaxuje a vyhrieva na slnku. Pekne z tade vidno strmé skalné steny južnej časti Hrádku. Natrafili sme tu dokonca na niekoľko ohnísk. Táto plošina poskytuje tiež fantastické výhľady.

Ak sa rozhodnete preskúmať južnejšiu časť Hrádku, tak natrafíte tiež na viacero výhľadových plošín, resp. skalných výbežkov, no nie sú až také rozľahlé ako plošina v severnej časti a sú viac zarastené. Tieto skalné výbežky však ponúkajú rovnako zaujímavé výhľady. Na jedom z nich sa nachádza kovový kríž a opäť zopár ohnísk. Ak v týchto miestach podídete ku skalnému zrázu, všimnete si zaujímavo tvarované vrcholky skál, ktoré vytvárajú menšie skalné mestečko.

Lezecká oblasť Hrádok - Vtáčnik

Výhľady z Hrádku

Hrádok je prekvapivo výborná výhľadová destinácia. Výhľady sú tu naozaj neopozerané. Smerujú najmä na západnú časť pohoria Vtáčnik, do útrob Bystričianskej doliny a na okolité kopce (napr. Veľká skala). Z vyhliadok pekne vidno samotný hrebeň Hrádku, či už jeho severnú alebo južnú časť. V oboch prípadoch sú výhľady naozaj fotogenické.

Vďaka svojej orientácii si tu môžete užiť západy aj východy slnka. Počas poludnia vám tu však výhľady môže kaziť protisvetlo. Vždy sa však môžete presunúť do inej časti Hrádku a tak tento problém do značnej miery eliminovať.

Lezecká oblasť Hrádok - Vtáčnik

Lezecká oblasť Hrádok

Hrádok je mimoriadne atraktívna oblasť pre všetkých lezcov. Niet sa čo čudovať, keďže sa tu nachádza najvyššia andezitová stena na Slovensku, ktorá lezcom ponúka špecifický typ lezenia. Steny hrádku sú vysoké až 100 metrov. Nachádzajú sa tu lezecké cesty rôznych dĺžok s obtiažnosťou zväčša od 5. do 8, stupňa UIAA. Hrádok patrí medzi najlepšie oblasti na lezenie viacdĺžkových ciest na Slovensku.

Lezecká oblasť Hrádok - Vtáčnik

Otváracie hodiny a vstupné

Hrádok je prístupný počas celého roka bez obmedzení. Neplatí sa za vstup. Neplatí sa ani za parkovanie neďaleko Chaty pod Vtáčnikom.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Hrádok
 • Obec / Mesto: Bystričany
 • Ulica / Lokalita: Hrádok
 • Okres: Prievidza
 • Kraj: Trenčiansky kraj
 • GPS: 48.63840,18.58422
 • Geomorfologický celok: Vtáčnik
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport
 • Kategórie: Kameňolomy, Lezecké lokality, Skaly, Vrchy a kopce, Výhľady