Veľmi pekným miestom na návštevu v Žiline je aj Budatínsky hrad, resp. Budatínsky zámok. Je jedným z mála slovenských hradov, ktorý nestojí na vysokom brale či vrchole, a preto bude skvelým miestom na návštevu aj v prípade, že máte deti. Nachádza sa na sútoku rieky Váh a Kysuca a obkolesuje ho krásny park. Kedysi plnil funkciu vodného hradu a aj preto je chránený vodnými priekopami. Je jednou z významných architektonických pamiatok mesta Žilina a v súčasnosti v ňom nájdete napríklad Považské múzeum.

Budatínsky hrad

Ako sa dostať k hradu

Budatínsky hrad sa nachádza v severnej časti Žiliny v miestnej časti Budatín v mieste, kde sa rieka Kysuca vlieva do rieky Váh. Môžete sa sem vybrať autom, keďže pri hrade sa nachádza estakáda, ktorá tu premosťuje rieku Váh. Zídete z nej zhruba 500 metrov za Váhom v smere na Kysucké Nové Mesto. Všimli sme si tu i viacero navigačných cedúľ s označením hradu, ktoré nás ďalej navigovali na správne odbočky až k hradu. Priamo pred vstupom do areálu Budatínskeho hradu je parkovisko.

Neďaleko hradu na Námestí Hrdinov sa nachádza autobusová zastávka, takže prísť sem môžete i MHDčkou. Pešo od zastávky ste tu do 10 minút. Pešo sem môžete prísť aj z centra Žiliny, peší výlet sem však zaberie odhadom 40 minút.

O Budatínskom hrade

Budatínsky hrad patril v minulosti medzi vodné hrady, ktoré zvykli byť chránené okolitými vodnými tokmi a vodnými priekopami. Počiatky hradu siahajú do 13. storočia. Ako prví majitelia sa uvádzajú Balašovci, hoci ich vlastníctvo nie je podložené písomnými prameňmi. Prvým historicky doloženým vlastníkom hradu bol Matúš Čák Trenčiansky.

Medzi najstaršie časti hradu patrí ranogotická štvorposchodová veža. Bola postavená v polovici 13. storočia v čase, keď sa opevňovalo územie Slovenska po tatárskom vpáde. Vystavali ju na nízkom skalnom brale v močaristom teréne, na sútoku Váhu a Kysuce. Veža plnila aj funkciu kráľovskej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska.

Hrad po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho zostal v rukách kráľa Žigmunda Luxemburgského, ktorý ho najskôr daroval manželke Barbore z Celje a neskôr v roku 1436 spolu s panstvom Jurajovi z Hatného. Neskôr ho spravoval rod Sugoňovcov, ktorý hrad v polovici 16. storočia výrazne prestavali a rozšírili o nové predhradie na severnej a západnej strane – tzv. Dolný hrad. Budatínsky hrad v roku 1684 dobyli a poškodili Tököliho povstalecké vojská

Dolný hrad Budatínskeho hradu bol v prvej polovici 18. storočia prestavaný na barokový zámok s novým palácom, kaplnkou a hospodárskou budovou. Hrad v roku 1798 získali Čákiovci, ktorý ho obývali až do konca druhej svetovej vojny. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia prešiel Budatínsky hrad rozsiahlou pamiatkovou obnovou a stal sa sídlom Považského múzea v Žiline. Ďalšie rekonštrukcie hradu prebiehali aj po roku 2009.

Budatínsky hrad

Prehliadka hradu

Na Budatínskom hrade sa organizujú prehliadky priestorov so sprievodcom v pravidelných intervaloch. Dĺžka prehliadky je zhruba 1 hodina (aspoň v našom prípade tomu tak bolo). Počas prehliadky sa dozviete množstvo informácií o hrade. Budete prechádzať viacerými miestnosťami s množstvom dobových predmetov a rôznym nábytkom.

Nájdete tu zbierky viažuce sa k dejinám Žiliny, či predmety patriace remeselníkom, ktorý na území Žiliny vytvárali prvé cechové spoločenstvá. Nachádza sa tu lovecká miestnosť, ktorú zdobia poľovnícke trofeje. Zaujímavým miestom je Čákiho jedáleň s dobovým nábytkom. Nachádza sa tu tiež archeologická expozícia, venovaná opevneniam a ich vývoju od praveku, až po neskorý stredovek. Od roku 2019 sa v priestoroch Drotárskeho pavilónu nachádza stála expozícia venovaná drotárstvu.

Viaceré miestnosti sú doplnené o informačné panely, kde sa dočítate rôzne informácie súvisiace s hradom. Počas prehliadky vystúpate i na najvyššie poschodie hradnej veže z ktorej sú mimochodom skvelé výhľady cez užšie priezory na časť Žiliny a okolia. Súčasťou areálu hradu je tiež kaplnka, ktorá sa nachádza neďaleko hradnej veže a budete si ju tiež môcť pozrieť, počas prehliadky hradného areálu.

Budatínsky hrad

Budatínsky park

Hneď vedľa hradu sa rozkladá bezplatne prístupný historický anglický park. Môžete tu absolvovať nenáročné prechádzky, prípadne sa tu rozložiť na tráve a piknikovať. Park je v teplých mesiacoch skvelým miestom oddychu aj rodinnej zábavy. V parku sa nachádza niekoľko informačných panelov, ktoré sa venujú histórii parku.

Budatínsky hrad

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup do areálu hradu sa riadi otváracími hodinami, ktoré odporúčame si pozrieť na webstránke Považského múzea. Budatínsky park a kaplnka sú prístupné bez poplatkov. Tak isto parkovanie pred hradom je bezplatné. Prehliadka hradu a drotárska výstava sú spoplatnené.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Budatínsky hrad
 • Obec / Mesto: Žilina
 • Ulica / Lokalita: Topoľová 1
 • PSČ: 01003
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.23627,18.73463
 • Geomorfologický celok: Žiarska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
 • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Voľnočasové lokality, Výhľady