Bešeňovské travertíny sú unikátna prírodná lokalita v podobe viacerých travertínových útvarov a prameňov, ktoré nájdete pri obci Bešeňová. Bešeňovské travertíny vďaka svojej jedinečnosti predstavujú i významnú prírodnú pamiatku. Miesto je prístupné verejnosti a dá sa pomerne jednoducho navštíviť. Okrem prírodných úkazov je lokalita atraktívna i z hľadiska výhľadov, prípadne dobre poslúži na sledovanie vlakov, ktoré tade často prechádzajú.
Ako sa dostať k Bešeňovským travertínom
Bešeňovské travertíny sa rozkladajú vo svahu, severne nad obcou Bešeňová. V minulosti sa v týchto miestach nachádzal kameňolom, no dnes tu skôr narazíte na rozsiahlejšie lúčne plochy s ostrovčekmi vyšších tráv a krovín so sporadicky vyrastajúcimi stromami.
K Bešeňovským travertínom si viete spraviť krátku prechádzku priamo z Bešeňovej, či už z centra, od rieky Váh, prípadne od Vodného parku Bešeňova. Ak nechcete prechádzať priamo cez železnicu, tak najpraktickejšie je vyraziť sem po ceste, ktorá prepája Bešeňovú s obcou Potoky, prípadne Bobrovníkom. Táto cesta najprv pomocou mosta križuje Váh a kúsok za riekou i železnicu. Nachádza sa tu pravotočivá zákruta, za ktorou sa už nachádzajú Bešeňovské travertíny.
V prípade, že ste sem prišli autom, tak to môžete odparkovať tesne za zákrutou, kde je odbočka na Salaš Bešeňovka. Niektorí ľudia však nechávajú autá odparkované priamo na okraji cesty. V niektorých miestach je tu totiž širšia krajnica. Pod cestou vo svahu sa potom nachádzajú pramene a travertínové terasy. Severnejším smerom potom natrafíte na travertínové bralo, ktoré je čiastočne vidno od cesty. Poznávacím znamením je kríž, ktorý sa na ňom nachádza.
Pri Bešeňovských travertínoch
Lokalitu Bešeňovských travertínov môžeme rozdeliť na viacero častí – Červenú a Bielu terasu, travertínové bralo (Kaplnka) a travertínový kráter. Asi najatraktívnejšou a aj najnavštevovanejšou časťou je Červená terasa. Odporúčame však pozrieť sa i na travertínovú skalu, ktorá sa nazýva Kaplnka.
Lokalita Červenej terasy sa rozkladá priamo nad železnicou vo svahovitom teréne. Jedná sa o činnú travertínovú kopu, ktorá je typická svojou žlto-oranžovo-červenou a tiež bielou farbou. Natrafíte tu na viacero prameňov, niektoré stekajú priamo po terase. Lokalita je doplnená o zopár lavičiek. Našli sme tu aj infopanel a dokonca smetný kôš. Z týchto miest sa mimochodom dobre pozorujú okolo prechádzajúce vlaky. Aj keď je oblasť Červenej terasy prevažne vo svahovitom teréne, dá sa tu vcelku dobre pohybovať, keďže terén tu nie je až taký náročný.
Počas návštevy Bešeňovských travertínov by ste nemali vynechať návštevu Kaplnky, ktorá sa nachádza severozápadne od Červenej terasy. Je obkolesená lúkou, hoci jej blízke okolie je prevažne krovinaté, prípadne okolo nej je viacero stromov. Keďže travertínová skala leží čiastočne vo svahu, tak z jednej strany sa na ňu dá vcelku jednoducho vyjsť. Vrchol skaly je osadený krížom. Z jej vrchola sú fajn výhľady do okolia.
O Bešeňovských travertínoch
Bešeňovské travertíny v súčasnosti predstavujú prírodnú pamiatku, ktorá sa rozkladá na území starého opusteného lomu, kde sa v minulosti ťažil slávny žltý travertín. Ten vznikol zrážaním vody nasýtenej až 4,8g rozpustných látok a 2,5g kysličníka uhličitého v jednom litri tunajšej minerálnej vody.
Oblasť Bešeňovej patrí medzi významné lokality na Slovensku s výskytom vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce sa nachádza približne 14 prameňov s bohatou mineralizáciou. Odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii a teplote.
Travertín z tejto oblasti je známy svojimi pestrými farbami. Vďaka jeho kráse tak zdobia zlatožlté travertínové dosky z Bešeňovej napríklad budovu Univerzity Komenského v Bratislave, či Palác národov vo švajčiarskej Ženeve. Ťažba v tunajšom lome bola kvôli zachovaniu tejto unikátnej prírodnej pamiatky zastavená. Bolo to však bohužiaľ už v tom čase, keď najcennejšie vrstvy kameňa boli vyťažené.
Najvýraznejšou časťou Bešeňovských travertínov je Červená terasa, ktorá je v súčasnosti stále činnou travertínovou kopou. Je charakteristická farebne pestrou škálou typov pramenitov – od sivobielych, až po červenohnedé. Počas striedania ročných období je na terase možné sledovať zmeny jej zafarbenia. Je to spôsobené obsahom železa, ktorý je v zime vyšší a povrchové vrstvy sú tak červenejšie. Naopak počas leta, keď sa do vody prameňa nedostáva toľko prímesí z presakujúcej povrchovej vody je terasa svetlejšia.
Otváracie hodiny a vstupné
Bešeňovské travertíny sú prístupné bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí.