Žilinský lesopark Chrasť nájdete priamo v meste Žilina, a to medzi sídliskami Solinky a Vlčince. Jedná sa o jednu z najdôležitejších oddychových zón priamo v meste, pričom priamo zo Sídliska Solinky k nemu vedie aj pohodlný asfaltový chodník.

Lesopark Chrasť - Žilina

Čo v lesoparku nájdete? Dá sa povedať, že zo všetkého niečo. Športovci tu nájdu skvelé možnosti športového vyžitia a rodiny s deťmi priestor na mnoho oddychu a aktivít. Práve pre ne je tu napríklad vybudovaný veľký hrad, preliezačky a ďalšie atrakcie. Priamo v areáli nájdete aj drevené plastiky významných sochárov. Ak budete mať hlad, môžete zájsť do miestnej reštaurácie s toaletami.

Lesopark Chrasť tvorí celkovo až osem veľkých samostatných celkov - Dúbrava, Chrasť, Hradisko, Riviéra, Malchovica-Uhliská, Bánovský háj, Chlmecké hory a Dubeň-Straník, ktoré sú vo vzdialenosti päť až sedem kilometrov od mesta. Rozloha tohto územia je približne 2 700 hektárov. Je to prostredie skvelé na beh, cyklistiku, ale aj spomínaný oddych pri občerstvení.

Ak sa sem vyberiete spoznať miestne krásy, určite si zapamätajte aj názov Paľova búda. Ide poschodový drevený objekt s dvomi vežičkami postavený v roku 1925. Nachádza sa neďaleko hlavného vstupu do lesoparku Chrasť a slúži Univerzitnému pastoračnému centru pri Žilinskej univerzite.

Lesopark Chrasť - Žilina

Lanový park Preles

V Žilinskom lesoparku nájdete tiež lanový park Preles. Súčasťou lanového parku je 22 prekážok je zlatým klincom parku obrovský zhup - skok odvahy. Nižší lanový okruh je postavený vo výške 4-6 metrov a obsahuje 11 prekážok. Vyšší okruh v 8-mich až 11-tich metroch s 11-timi prekážkami.

Lesopark Chrasť - Žilina

Náučná trasa Spoznaj seba, spoznaj les

Od roku 2010 je v lesoparku otvorená náučná trasa Spoznaj seba, spoznaj les. Na tomto náučnom chodníku nájdete až deväť informačných tabúľ o rôznych témach prírody a života v nej.

Lesopark Chrasť - Žilina

Kaplnka Sedembolestkej Panny Márie

Ďalšou zaujímavosťou v lesoparku je Kaplnka Sedembolestkej Panny Márie, ktorá bola postavená na pamiatku obyvateľov Žiliny, ktorí padli v 1. svetovej vojne.

Lesopark Chrasť - Žilina

Ohniská a prístrešky

V parku aktuálne nájdete viacero prístreškov a ohnísk, ktoré sú teraz zabezpečené proti požiaru a vhodné na opekanie s rodinou a priateľmi. Lesopark Chrasť v Žiline je preto skvelou alternatívou, ak si chcete oddýchnuť od ruchu mesta.

Lesopark Chrasť - Žilina

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Lesopark Chrasť
 • Obec / Mesto: Žilina
 • Ulica / Lokalita: Na Veľký Diel
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.1995,18.7565
 • Geomorfologický celok: Žilinská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Turistika, Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Náučné chodníky, Parky a záhrady, Prístrešky a ohniská, Voľnočasové lokality