Oravská priehrada je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku a nachádza sa v severnej časti Slovenska pri Námestove. Bola postavená v 40 – 50. rokoch 20. storočia na rieke Orava a slúži predovšetkým na zásobovanie elektrickou energiou a ochranu proti povodniam. V súčasnosti však predstavuje i obľúbenú rekreačnú oblasť.

Oravská priehrada

Okolie priehrady ponúka množstvo turistických a rekreačných aktivít, ako napríklad plachtenie, rybolov, turistiku alebo cykloturistiku. Oravská priehrada ponúka krásne prírodné prostredie. Nájdete tu množstvo reštaurácií, ubytovacích zariadení, dva kempingy, športoviská a požičovne športových potrieb.

Plavba po vodnej nádrži

Obľúbenou atrakciou je plavba naprieč Oravskou priehradou. Z prístavu, napríklad zo Slanickej osady v pravidelných intervaloch vyrážajú vyhliadkové lode. Loď robí okruh po vodnej nádrži, okolo Slanickeho ostrova, Vtáčieho ostrova a popri brehoch Námestova a okolitých obcí. Okružná jazda vrátane 40 minútového zastavenia na Slanickom ostrove trvá približne 1,5 hodiny.

Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umenia predstavuje jednu z najznámejších a najnavštevovanejších lokalít v oblasti vodnej nádrže. Dá sa sem dostať len loďou, prípadne sem priplávať (ak si trúfate). Na Slanickom ostrove stojí kostol, ktorý sa zachoval vďaka tomu, že bol postavený na mieste s nadmorskou výškou 609 m n .m. a bol tak ušetrený zatopeniu po postavení priehrady. Je v ňom umiestnená expozícia slovenskej ľudovej plastiky a maľby.

Pri kostole si môžno všimnúť rôznu kamenársku tvorbu. Na ostrove je aj kalvária, kde jedna z kaplniek sa nachádza priamo vo vode. Za kostolom sa nachádza menší cintorín. Ak ste sem prišli počas organizovaného výletu loďou, tak pri vstupe na ostrov si vypočujete zopár zaujímavostí o lokalite od miestnych sprievodcov.

Oravská priehrada

Nábrežie Oravskej priehrady v Námestove

Mesto Námestovo sa nachádza priamo na brehu Oravskej priehrady. Oplatí sa sem určite prísť, keďže tu bolo vybudované pekné nábrežie s viacerými atrakciami. Je tu niekoľko ihrísk, či už pre deti, mládež, alebo pre dospelých v podobe cvičiacich zariadení. Tak isto si tu môžete prenajať paddleboardy, motorové člny, kajaky či vodné bicykle. V areáli nábrežia tiež natrafíte na amfiteáter, bar, reštauráciu, kaviareň a ďalšie zariadenia.

Miesto si vychutnáte napríklad na večer, keď sa môžete poprechádzať po upravenom nábreží a užívať si západ slnka a pohľad na rozsiahlu hladinu vodnej nádrže. Škoda len, že Nábrežie Oravskej priehrady je relatívne malé a prejdete ho za pár minút.

Oravská priehrada

Slanická osada

Slanická osada je časť Námestova, ktorá sa rozkladá v západnej časti Oravskej priehrady. Nachádza sa tu prístav, kempy, viacero chát, penziónov a hotelov. Je to niečo ako menšie rekreačné stredisko na brehu vodnej nádrže. Pri brehoch Slanickej osady sa v čase letnej sezóny premáva množstvo lodí, člnkov, plachetníc, skútrov, či iných vodných dopravných prostriedkov. Zvyknú tade plávať i lode počas prehliadky vodnej nádrže a tak si viete osadu obzrieť i smerom z vodnej nádrže.

Oravská priehrada

O priehrade

Výstavba Oravskej priehrady sa začala 24. júla 1941 a do prevádzky bola uvedená v roku 1954. Vodná nádrž bola postavená na rieke Orava, aby slúžila ako zdroj elektrickej energie a ochrana pred povodňami. Najmä počas jarného topenia sa snehu boli prívalové povodne pomerne časté – v kronikách sú záznamy o takmer štyridsiatich veľkých záplavách.

Výstavba si vyžiadala aj vysťahovanie niekoľkých obcí, ktoré sa ocitli v oblasti, ktorá mali byť zatopené vodou. Počas výstavby samotnej priehrady sa vybudovali aj 3 veľké mosty, viac ako 26 kilometrov nových ciest a presídlilo sa 3260 ľudí.

Oravská priehrada má dĺžku 35 kilometrov, objem 375 miliónov m³ a rozlohu 34,32 km² pri maximálnom naplnení priehrady. Najväčšiu hĺbku 38 metrov dosahuje pri priehradnom múre, priemerná hĺbka v jazere je 15 metrov. Viditeľná časť priehradného múru je 30 metrov vysoká, no pod zemou sa ukrýva ďalších 20 metrov.

Oravská priehrada

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Oravská priehrada
 • Obec / Mesto: Námestovo
 • Ulica / Lokalita: Oravská priehrada
 • Okres: Námestovo
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.4049,19.5275
 • Geomorfologický celok: Oravská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Šport, Voľný čas, Relax
 • Kategórie: Priehrady, Vodné nádrže, Voľnočasové lokality