Rozhľadňa Špicák nad Strečnom je skvelým vyhliadkovým miestom, ktoré je prístupné kratšou túrou z obce, alebo od hradu Strečno. Výstup je síce strmejší no výhľady z rozhľadne určite stoja za to. Návštevu rozhľadne odporúčame spojiť s návštevou neďalekého hradu Strečno. Užijete si tak nielen kúsok histórie ale i trocha turistiky.

Rozhľadňa Špicák

Ako sa dostať na rozhľadňu Špicák

Rozhľadňa Špicák sa nachádza na strmejšom kopci s názvom Špicák, nad hradom Strečno, neďaleko Žiliny. Vrch Špicák patrí medzi najsevernejšie výbežky Lúčanskej Malej Fatry. Pod ním sa rozkladá Žilinská kotlina a tiež meandrujúca rieka Váh. Miesto má dobrú dostupnosť, keďže cez Strečno prechádza významná dopravná trasa a cez Žilinu prechádza diaľnica.

Trasa zo Strečna na rozhľadňu Špicák

K rozhľadni Špicák sa najrýchlejšie dostanete tak, že zaparkujete pod hradom Strečno na parkovisku. Prísť sem však viete i priamo z obce Strečno, prípadne z Nezbudskej Lúčky (z Nezbudskej Lúčky sa pod hrad Strečno dostanete cez peší most cez rieku Váh). Ak však nemáte času nazvyš, zaparkujete pod hradom. Ušetríte tak nejaké minúty, parkovisko však môže byť spoplatnené počas sezóny.

Od parkoviska na hrad vedie k rozhľadni žltá turistická značka. S počiatku pôjdete okolo rodinných domov a následne prejdete do lesa, kde po chvíli šľapania sa ocitnete na peknej lúke so skvelými výhľadmi na Strečno a okolité dediny a kopce. Bola tu inštalovaná drevená lavička, takže tu môžete posedieť po úvodnom výstupe. Z lúky potom nasleduje strmý výstup až k samotnej rozhľadni. Ten už celý prebieha v lese.

Túra na rozhľadňu Špicák časovo nie je náročná, avšak je na viacerých miestach dosť strmá. Terén je tiež na mnohých miestach dosť vychodený, čo pocítite najmä počas zostupu. Prísť sem po daždi tak isto nemusí byť žiadna výhra, keď sa môže dosť šmýkať. Odporúčame sem preto prísť za lepšieho počasia. Výstup od parkoviska pod hradom Strečno trvá približne 40 – 50 minút. Prevýšenie je okolo 250 výškových metrov.

Rozhľadňa Špicák

Pri rozhľadni

Rozhľadňa Špicák sa nachádza na okraji kopca, ktorý je z jednej strany obkolesený lesom a z druhej strany sú strmé svahy, spadajúce do doliny potoka Javorina. Ten oddeľuje masív vrcholu Špicák od skaly, na ktorej sa nachádza hrad Strečno.

Okolo rozhľadne príliš veľa miesta nie je. Navyše je blízke okolie nezabezpečené a tak tu môže hroziť riziko pádu. Dávajte si tu preto pozor, najmä za horšieho počasia, prípadne ak ste s deťmi. Pod rozhľadňou sa potom nachádza drevená lavička a informačná tabuľa, z ktorej sa dočítate niečo o lokalite a o Strečne.

Rozhľadňa Špicák

Rozhľadňa

Rozhľadňa Špicák je drevená 8,2 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá leží v nadmorskej výške 620 m n.m. Má pôdorys 3,4 x 3,4 metra. Realizácia výstavby prebiehala v roku 2017. Bola vybudovaná ako súčasť projektu, ktorého súčasťou bolo i rozšírenie, doplnenie a obnova Náučného chodníka Strečnianskym chotárom.

Rozhľadňa má len 1 vyhliadku. Dostanete sa na ňu po drevených schodoch, ktoré sú vedené v útrobách rozhľadne. Je to fajn, keďže v prípade núdze sa viete v priestoroch schodiska dobre schovať pred dažďom a inými nezmarmi počasia.

Vyhliadka z rozhľadne ponúka výhľady na všetky svetové strany. Je doplnená o výhľadové panely, čo uľahčí orientáciu v priestore. Tiež budete mať prehľad o tom, na čo sa pozeráte. Vyhliadka je krytá strechou.

Rozhľadňa Špicák

Výhľady

Výhľady z rozhľadne Špicák sú panoramatické, na všetky svetové strany. Tie najlepšie sú však smerom k hradu Strečno a do doliny v okolí rieky Váh a na priľahlé kopce. Z rozhľadne je dobre vidno na severnú časť Žilinskej kotliny, ktorú v týchto miestach obkolesujú kopce Kysuckej vrchoviny a Malej Fatry.

Rozhľadňa Špicák

Otváracie hodiny a vstupné

Rozhľadňa Špicák je prístupná po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Rozhľadňa Špicák
 • Obec / Mesto: Strečno
 • Ulica / Lokalita: Špicák
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.17279,18.85573
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady