Asfaltové jazero a bývalý lom v Nezbudskej lúčke sú nevšedným miestom, ktoré zaujme hneď na prvý pohľad. Jedná sa totiž o vizuálne atraktívnu lokalitu, ktorej dominuje jazero, obkolesené strmými skalnými stenami. Jazero vzniklo zatopením nefunkčného lomu na prírodný asfalt. Miesto je ľahko dostupné z obce a dá sa prejsť po obvode po úzkom chodníku.

Asfaltové jazero - Lom Nezbudská Lúčka

Ako sa dostať k asfaltovému jazeru

Asfaltové jazero leží v útrobách lomu, ktorý sa nachádza na okraji severnej časti obce Nezbudská Lúčka. Samotná obec sa nachádza pri Žiline, pod hradom Strečno, na opačnom brehu rieky Váh. Autom sa sem dostanete vcelku jednoducho zo Žiliny, buď cez obec Varín, alebo cez Strečno. Ak ste prišli cez Varín, auto môžete nechať zaparkované pri kameňolome. Ak ste prišli cez Strečno, tak auto sa dá odparkovať v Strečne pred mostom pre peších, cez rieku Váh, prípadne na záchytnom parkovisku pod hradom Strečno (býva však spoplatnené).

V obci je i železničná a autobusová zastávka. Premáva tu mimochodom kompa, ktorou sa dostanete zo Strečna do Nezbudskej Lúčky cez Váh, keďže v blízkom okolí sa nenachádza žiaden most pre autá. Je tu však most pre peších a cyklistov, ktorým bez problémov prejdete cez rieku.

K lomu s jazierkom potom vedie z obce žltá turistická značka. Prejdete okolo železnice a železničnej stanice. V najsevernejšej časti obce potom odbočíte na východ, až sa po chvíli dostanete k samotnom jazierku. V mieste odbočky sa nachádza Kaplnka sv. Jána Nepomuckého na menšom návrší, z ktorého sú i fajn výhľady.

Asfaltové jazero

Najzaujímavejším objektom lomu je v súčasnosti jazero, ktoré už má zaužívaný názov „Asfaltové jazero“. Jazero vzniklo postupným zaplňovaním kameňolomu vodou. Má hĺbku údajne až 12 metrov. V minulosti bola hĺbka dokonca až 18 metrov. Do jazera však často padala hlina a kamene z okolitých svahov a tak sa hĺbka jazera postupne zmenšovala.

Jazierko je najmä v jeho východnej časti obkolesené skalnými stenami a prevismi. Dá sa prejsť po obvode po užšom vyšľapanom chodníku. Po ceste okolo jazera sme natrafili i na akúsi menšiu jaskyňu, kde okrem bordelu nebolo nič zaujímave. V západnejšej časti jazera sme si všimli drobnú kaplnku sv, Barbory, patrónky baníkov. V týchto miestach uvidíte i pozostatky budovy, ktorá bola zrejme súčasťou lomu.

Počas prechádzky okolo asfaltového jazera sa vám naskytne viacero zaujímavých pohľadov na lokalitu asfaltového lomu. My sme mali šťastie, že sme tu boli na jeseň a tak miesto doslova hýrilo pestrými farbami.

V jazere je mimochodom zakázané sa kúpať, keďže jeho vody sú zradné. Údajne sa tu vyskytujú nebezpečné vodné víry, na čo už doplatilo životom viacero ľudí. Miesto je však obľúbené medzi rybármi.

Asfaltové jazero - Lom Nezbudská Lúčka

Lom na ťažbu prírodného asfaltu

Lom v Nezbudskej Lúčke je zaujímavý tým, že bol jediným lomom na ťažbu prírodného asfaltu v Európe. Ťažba v lome začala ešte pred prvou svetovou vojnou a fungovala približne do roku 1962. V roku 1928 tu bolo napr. vyťažených 5000 metrov kubických asfaltovej drviny. Počas druhej svetovej vojny sa z tohto lomu použil asfalt na vybudovanie cesty zo Strečna do Vrútok.

Asfaltové jazero - Lom Nezbudská Lúčka

Otváracie hodiny a vstupné

Asfaltové jazero a lom v Nezbudskej Lúčke sú prístupné bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Asfaltové jazero
 • Obec / Mesto: Nezbudská Lúčka
 • Ulica / Lokalita: Lom Nezbudská Lúčka
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.18325,18.87472
 • Geomorfologický celok: Žilinská kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Voľný čas
 • Kategórie: Jazerá, Kameňolomy, Kuriozity