Vrch Skalka v Malej Fatre predstavuje ideálny cieľ na turistický výlet z neďalekých Martinských holí. Miesto je z tade dobre dostupné, vhodné na výlet aj s deťmi. Zo Skalky sú nádherné výhľady do Malej Fatry, Žilinskej kotliny a na priľahlé pohoria.

Skalka - Malá Fatra

Ako sa dostať na Skalku

Vrch Skalka leží v Lúčanskej Malej Fatre v jej severnejšej časti, neďaleko Martinských holí. Prísť sem môžete z viacerých miest – z Martina, či smerom zo Žiliny. Cez tieto mestá prechádza i diaľnica, čo značne uľahčuje dostupnosť miesta v rámci tejto časti Slovenska.

Východiskových miest na túru sem je viacero. Smerom z Martina sa na Skalku dostanete buď zo samotného Martina z mestskej časti Podháj-Stráne, ideálne však z Martinských holí, kde sa viete dopraviť autom. Smerom zo Žiliny je ideálnym východiskovým bodom obec Turie.

Trasa z Martinských holí na Skalku

Výlet z Martinských holí na Skalku predstavuje najrýchlejší výstupový variant. Musíte sa však na Martinské hole dopraviť autom po krkolomnejšej ceste, ktorá začína v Martine v miestnej časti Priekopa.

Od parkoviska na Martinských holiach treba nasledovať žltú turistickú značku, ktorou sa dostanete k vysielaču Krížava. Ten obídete zo zadu (červená turistická značka) a po chvíli, po prekonaní menšieho borovicového lesíka dorazíte na rázcestie s názvom Pod Krížavou. Tu sa stočíte smerom na západ a po zelenej turistickej značke prídete až na samotnú Skalku. Celá táto záverečná časť je bohatá na výhľady.

Túra na Skalku z Martinských holí trvá približne 70 – 90 minút. Na túre prekonáte približne 230 výškových metrov. Najmä prvá polovica trasy je viac do kopca. Od Krížavy zas pôjdete viac dole kopcom. Celkovo patrí výlet na Skalku z Martinských holí medzi tie menej náročné, vhodné aj pre deti, prípadne začínajúcich turistov. Trasa je technicky nenáročná. Stretli sme tu dokonca i viacero skupiniek cyklistov na horských bicykloch.

Skalka - Malá Fatra

Na Skalke

Skalka je hôľnatý vrchol z ktorého v južnej časti vystupujú menšie skaly a skalné útvary. Vrch je porastený trávou a kríčkami čučoriedok. V širšom okolí sa potom rozprestierajú rozsiahle ihličnaté lesy. Na samotnom vrchole sa okrem niekoľkých drobných skaliek nachádza len smerovník a akási kovová tyč. Lavičku, či prístrešok tu nečakajte. Ak si tu chcete sadnúť, je dobre si vziať niečo pod zadok, i keď vytŕčajúce skalky dobre poslúžia ako provizórne sedačky.

Vrchol Skalky je vcelku priestranný a v podstate predstavuje pretiehnutý hrebeň v západo-východnom smere. Okolité svahy nie sú extrémne prudké a tak tu môžete nechať pobehovať deti. Akurát južná časť vrcholu, kde sú vyššie skaly je viac strmejšia. Práve táto skalnatejšia oblasť spolu s výhľadmi patria medzi najväčšie lákadlá tohto vrcholu (ak nerátame rozsiahlejšie plochy čučoriedok, ktoré sú všade navôkol).

Skalka - Malá Fatra

Výhľady zo Skalky

Skalka je fantastický výhľadový vrchol. Výhľady si však užijete aj v blízkom okolí Skalky a z jej hrebeňa, ktorý sa tiahne smerom ku Krížave. Výhľady sú najmä smerom na lúčanskú časť Malej Fatry, kde uvidíte množstvo vrcholov, ktoré sa nachádzajú najmä na jej západnej strane. Dominuje im majestátny vrchol Kľaku, ktorý ľahko poznáte podľa jeho špecifického tvaru.

Veľmi dobré výhľady sú tiež smerom na Žilinu a do Žilinskej kotliny. Ak si sem vezmete ďalekohľad, prípadne teleobjektív, tak Žilinu tu budete mať vyslovene ako na dlani. Zo Skalky totiž dobre uvidíte na veľkú časť mesta. Dobre sú potom vidno i pohoria v okolí Žilinskej kotliny, napríklad Súľovské vrchy, Kysucká vrchovina, Javorníky, čiastočne i Biele Karpaty a možno i nejaké výbežky zo Strážovských vrchov. Za dobrej viditeľnosti vidno až do Čiech.

Pri pohľade na východ sa vám otvoria pekné výhľady na hrebeň v oblasti Martinských holí, vrátane vysielačov na Krížave a Veľkej Lúke, prípadne na hôľny kopec vrchu Veterné, ktorý je viac južnejšie.

Skalka - Malá Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Skalka je prístupný bez obmedzení po celý rok. Za vstup sa neplatí.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Skalka - Malá Fatra
 • Obec / Mesto: Stránske
 • Ulica / Lokalita: Skalka
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.10187,18.79664
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 3 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady