Domašín je menej výrazný vrchol v najsevernejšej časti jedného z výbežkov Lúčanskej Malej Fatry, neďaleko Strečna. Vrchol samotný výhľadový nie je, no neďaleko vrchola sa nachádza menšia vyhliadka, ktorá poskytuje atraktívny pohľad na jeden z meandrov Váhu. Miesto je súčasťou prírodnej pamiatky Domašínsky meander.

Domašín - Malá Fatra 

Z kade vyraziť na Domašín

Možností z kade vyraziť na Domašín je niekoľko. Najrýchlejšia trasa je z odstavnej plochy pri hlavnej ceste pod Strečnom, ktoré smeruje na Martin. Ďalší, no dlhší variant predstavuje výstup od hradu Strečno. Výhodou túry z hradu Strečno na Domšín je, že môžete zároveň absolvovať prehliadku hradu.

Trasa na Domašín od odstavnej plochy za hradom Strečno

Odstavný pruh z ktorého budete vyrážať sa nachádza oproti Starému hradu, zhruba 3 kilometre za hradom Strečno v smere na Martin. V opačnom smere sa tu auto odstaviť nedá. Z toho miesta sú mimochodom veľmi pekné výhľady na Starý hrad. Trasa potom z odstavnej plochy pokračuje po širšej ceste, až po chvíli prídete na menšiu lúčku. Na nej sa nachádza domček, či chatka.

Trasa z lúky následne vedie lesom po vyjazdenej lesnej ceste. Po chvíli sa dostanete k vysielaču, kúsok za ktorým sa nachádza samotný vrchol a neďaleko neho je i vyhliadka. Trasa v prvej polovici nie je značená a až v miestach za lúkou natrafíte na turistickú značku (bielo/zelená značka, všimnete si ju na stromoch v tvare štvorca).

Výlet od hlavnej cesty trvá približne 35 minút. Prevýšenie je okolo 200 výškových metrov a vzdialenosť do 2 kilometrov. Trasa vedie zväčša do kopca, no stúpanie nie je extrémne dlhé. Výlet na Domašín by preto mali zvládnuť aj deti a priemerní turisti.

Domašín - Malá Fatra

Na Domašíne

Vrchol Domašína sa rozkladá v jednom z výbežkov Lúčanskej Malej Fatry na jej severnom konci. Je súčasťou hrebeňa, ktorý je obkolesený riekou Váh. Tá v tejto oblasti vytvára pekné meandre. Aj preto dostala celá oblasť názov Domašínsky meander.

Zo samotného vrchola však meander neuvidíte. Vrchol je totiž situovaný uprostred lesa. Na vrchole sa nachádza len vrcholový kameň a menšia kôpka kamenia (aspoň počas našej návštevy tak bolo). Tesne pod vrcholom sa potom nachádza vysielač a kúsok vedľa neho je potom odbočka k vyhliadke.

Domašín - Malá Fatra

Vyhliadka na Domašíne

Vyhliadka predstavuje najzaujímavejšiu časť vrchu Domašín, keďže poskytuje dobré výhľady na časť Domašínskeho meandra. Vyhliadka je orientovaná južným smerom. Z vyhliadky vidno smerom do doliny rieky Váh a na cestu, ktorá prepája Žilinu s Martinom. Do týchto miest sa potom zvažujú svahy Lúčanskej Malej Fatry po pravej strane a Krivánskej Malej Fatry po ľavej strane. V závere potom vidno časť Turčianskej kotliny v oblasti Vrútok.

Vyhliadka nie je príliš veľká a z bokov zarastá stromami. Keď sem prídete v čase, keď stromy sú opadané, výhľady si užijete o čosi lepšie. Na vyhliadke si potom treba dávať pozor aby ste sa nepošmykli a nezleteli z nej.

Domašín - Malá Fatra

Otváracie hodiny a vstupné

Vrch Domašín je prístupný po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Domašín
 • Obec / Mesto: Strečno
 • Ulica / Lokalita: Domšínsky meander
 • Okres: Žilina
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 49.16831,18.88136
 • Geomorfologický celok: Malá Fatra
 • Náročnosť: 2 / 10
 • Aktivita: Turistika
 • Kategórie: Vrchy a kopce, Výhľady