Jeden z najfotogenickejšie umiestnených kostolov na Slovensku – Kostol sv. Kozmu a Damiána, leží pri obci Abramová na úpätí pohoria Žiar v Turčianskej kotline. Kostol stojí na nevysokom kopčeku, úplne sám, obkolesený poliami s kulisou horstva Veľkej Fatry a pohoria Žiar v pozadí. Kostolík svojim zasadením do krajiny predstavuje skvelý objekt pre všetkých fotografov. Na svoje si však prídu i všetci návštevníci, ktorí sem prídu rozjímať, prípadne turisti, čo si chcú rozšíriť svoju zbierku navštívených zaujímavostí Slovenska. Kostolík je najdostupnejší autom a tak sa oplatí tu zastaviť, ak náhodou prechádzate naprieč Turčianskou kotlinou, či smerujete z Martina smerom na Nitrianske Pravno a Prievidzu.

Kostol sv. Kozmu a Damiána - Abramová

Kostol sv. Kozmu a Damiána sa nachádza južným smerom, len kúsok od obce Abramová. Dá sa sem spraviť pekná prechádzka z obce, pomedzi políčka. Kostol najviac vynikne tesne pred žatvou, prípadne počas zimných dní, keď je všade veľa snehu. Tesne pred kostolom, popri ceste v zákrute je menšia alej stromov. Za ňou sa nachádza vstup na cintorín, ktorý ohraničuje kostol najmä zo severnej strany, no hroby sa nachádzajú v rôznej hustote okolo celého kostola. Počas potuliek cintorínom, narazíte na menšiu kaplnku - mauzóleum rodiny Országovcov. Samotný kostol leží na miernom návrší. Vedie k nemu niekoľko schodov, vedľa ktorých je drevený kríž. Do kostola sa dá dostať od cesty bránkou, prípadne bránou od cintorína. Počas našej návštevy boli otvorené. Z kostola a blízkeho okolia sú mimochodom pomerne dobré výhľady do okolia. Naopak, najkrajšie výhľady na kostol sú buď od hlavnej cesty smerujúcej do obce Abramová, alebo z priľahlých políčok. My sme mali šťastie, že pole bolo pomerne dobre prechodné, vďaka vyjazdeným pásom od poľnohospodárskych strojov a tak sa kostol dal fotiť priamo z poľa. Ak tu však vyjazdené plochy nenájdete, odporúčame do poľa s úrodou nevstupovať a neničiť tak cudzí majetok.

Kostol zasvätený sv. Kozmovi a sv. Damiánovi bol postavený v rannogotickom slohu v roku 1375 za podpory synov, potomkov Ladislava z Bobovníka (súčasná Laclavá). Kostol sa nezachoval v pôvodnej podobe, ale v 17. storočí bol prestavaný na jednoloďový komplex s rovným uzáverom presbytéria, sakristiou a vežou. Stavba je obklopená cintorínom na miernom návrší. Presbytérium je zaklenuté gotickou krížovou klenbou so skosenými blokovými rebrami a svorníkom. Sakristia s valenou klenbou a lunetami má na východnej strane štrbinové okienko. Lomený víťazný oblúk stojí na pätkových rímsach. Loď má rovnú drevenú povalu. Hlavný oltár nadstavcového typu – neskoro barokový sloh z prvej polovice 18. storočia je uprostred obrazov svätcov sv. Kozmu a Damiána.

V nadstavci sa nachádza obraz sv. Michala. Organ je malý skriňový s akantovou ornamentikou (prvá polovica 18. storočia). Mnoho evidovaných pamiatok bolo v priebehu rokov 1989 -1998 po násilnom vniknutí do kostola odcudzených. V roku 1927 bol správcom svätojurskej farnosti dp. Farár Jozef Pánik. Vtedy sa prikročilo k výstavbe murovanej veže a k menším opravám kostola (strecha, dvere a vápenný náter). V kostole sa dodnes pravidelne slúžia omše.

Kostol sv. Kozmu a Damiána - Abramová

Ako sa dostať ku Kostolu sv. Kozmu a Damiána

Najpraktickejší prístup ku kostolu je priamo z obce Abramová po asfaltke, ktorá síce nie je moc kvalitná, no autá po nej prejdú bez problémov. Kostol sa nachádza južne od obce no nie je moc dobre viditeľný ak by ste prechádzali obcou. Najlepšie kostol vidieť smerom od cesty zo Slovenského Pravna a tak by ste ho nemali minúť. Samotná odbočka ku kostolu sa nachádza tesne pred obcou Abramová smerom zo Slovenského Pravna, resp. z Polerieky (časť obce Abramová) – je potrebné odbočiť vpravo. Ak idete opačným smerom, odbočka je tesne pred značkou, informujúcou o konci obce. Následne je potrebné odbočiť vľavo. Ku kostolu sa následne dostanete pešo za pár minút. V prípade, že ste došli autom, to môžete odparkovať pred cintorínom, prípadne ho nechať niekde na okraji cesty.

Fotografie

 • Mapa:
 • Názov: Kostol sv. Kozmu a Damiána
 • Obec / Mesto: Abramová
 • PSČ: 03822
 • Okres: Turčianske Teplice
 • Kraj: Žilinský kraj
 • GPS: 48.93157, 18.79529
 • Geomorfologický celok: Turčianska kotlina
 • Náročnosť: 1 / 10
 • Aktivita: Kultúra, História
 • Kategórie: Cintoríny, Historické pamiatky, Kostoly, Kultúrne pamiatky, Náboženské pamiatky, Výhľady