Blatnický hrad je ruina hradu, nachádzajúca sa nad Gaderskou dolinou pri obci Blatnica. Momentálne rekonštruovaný hrad Blatnica je dobrý tip na výlet z obce, ak si chcete spraviť prechádzku v prírode kombinovanú s návštevou hradu. Zaujme tiež dobrými výhľadmi prevažne smerom do Gaderskej doliny a priľahlé kopce Veľkej Fatry.

Hrad Blatnica

Hrad Blatnica si dozaista všimnete, ak budete prichádzať do obce Blatnica smerom od hlavnej cesty, ktorá spája mestá Martin a Turčianske Teplice. Z diaľky vyzerá byť hrad pomerne blízko, avšak zdanie trocha klame, keďže v podstate jediná praktická trasa, ktorá sem vedie je od vstupu do Gaderskej doliny v Blatnici. Trasa trvá zhruba 45 minút vychádzkovou chôdzou menej náročným terénom. Ak sa už v Blatnici nachádzate, určite sa sem oplatí si zbehnúť.

História Blatnického hradu siaha až do polovice 13. storočia. Prvá zmienka o hrade je z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. V súčasnosti je z hradu len ruina, no našťastie sa dochovali viaceré časti hradu, ktoré sa momentálne rekonštruujú. Rekonštrukcia prebieha v podstate na celom hrade a tak často narazíte na lešenie, stavebný materiál či kamene určené na stavbu. To však nebráni v prehliadke a viac menej sa bez problémov dostanete do väčšej časti hradu. Vstup na hrad zabezpečujú drevené dosky, ktoré sa dosť šmýkajú po daždi. Ešte že na nich boli osadené drevené stupačky a provizórne kovové zábradlie, ktorého sa oplatí pridržiavať.

Hneď vedľa Blatnického hradu je výhľadové miesto osadené „provizórnym“ dreveným zábradlím. Sú z tade výborné výhľady najmä na Gaderskú dolinu a okolité veľkofatranské kopce. Podobné výhľady sú potom aj z menšej vyhliadky na samotnom hrade Blatnica. Mimochodom pomerne zaujímavé výhľady sú i smerom do Turca v úvodnej časti hradu, kde je zopár lavičiek, takže sa tu dá príjemne zrelaxovať, najmä počas západu slnka. V severnej časti, kúsok pod hradom natrafíte na drevený domček. Ten bol počas našich návštev vždy zatvorený, takže ťažko povedať na čo slúži. Je možné, že sa bude jednať o kultúrno-informačné centrum, ktoré sa tu plánuje otvoriť. Kúsok od domčeka je ohnisko a niekoľko lavičiek, takže by sa tu malo dať i opekať.

Hrad Blatnica

Trasa z Blatnice na Blatnický hrad

Na Blatnický hrad sa najrýchlejšie dostanete od vstupu do Gaderskej doliny v obci Blatnica. Pre autá tu je zriadené väčšie platené parkovisko. Tu sa treba napojiť na žltú turistickú značku, ktorá vás dovedie až k Blatnickému hradu. Hneď v začiatku trasy vás pravdepodobne zaujme Pamätník hrdinov SNP s interesantným dizajnom a tak isto drevená vstupná brána do Gaderskej doliny. Dolinou vedie kvalitná asfaltka, ktorou sa často preháňajú cyklisti alebo kolobežkári, či korčuliari. Po chvíli chodenia dorazíte k miestnej chatovej osade. Zhruba 10 minút pešo za ňou narazíte na smerovník s názvom Odbočka na hrad Blatnica. Tu pochopiteľne treba odbočiť do lesa. Vlniacim sa chodníkom sa cez les dostanete k Chate pod hradom Blatnica. Samotný Blatnický hrad sa nachádza pár minút chôdze za ňou.

Z Blatnice sa na hrad Blatnica dá dostať aj alternatívnou cestou. Tá je vhodnejšia ak sa nachádzate v severozápadnej časti Blatnice, na konci dediny. Nachádza sa tu družstvo (s kravami). Z tade sa treba vybrať po asfaltke, kde našťastie nechodí až tak veľa áut. Zhruba za 10 minút prídete k prehradenej ceste smerujúcej na lúku. Auto sa tu odparkovať nedá, no pešo, prípadne na bicykli nie je problém prekážku obísť. Následne stačí nasledovať chodník, ktorý vás privedie priamo až k hradu. Ten mimochodom budete vidieť už z lúky, takže orientačne by ste sa nemali stratiť. Táto trasa je vhodná ak sa k hradu chcete dostať napríklad na horskom bicykli. Je tu oveľa prijateľnejší terén, ako klasická trasa, kde treba ísť cez les.

Hrad Blatnica

Náročnosť

Výlet na hrad Blatnica je nenáročný, vhodný pre celú rodinu aj s deťmi. Akurát cesta cez les medzi Gaderskou dolinou a hradom vedie lesom. Boli sme tu po daždi a na niektorých miestach sa mierne šmýkalo, najmä v miestach kde bolo potrebné prechádzať cez korene stromov. Ináč bola trasa úplne bezproblémová. Pri príchode na hrad je potrebné prejsť cez drevenú rampu. Tá sa tiež môže šmýkať po daždi, tak si treba dávať pozor. Ak ste sem prišli s deťmi, dohliadnite na nich pri vyhliadkach. Je tú síce zábradlie, no je to také provizórne zábradlie. Deti by mohli cez neho prepadnúť, keďže drevené laty sú pomerne ďaleko od seba.

Hrad Blatnica

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup na hrad Blatnica je bezplatný. Otvorené je celoročne. Nejaké obmedzenia sme si tu nevšimli. Ak sa sem chystáte z ústia Gaderskej doliny a prišli ste autom, budete musieť za parkovanie zaplatiť. Podobne sa platí aj v centre obce.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Blatnica
  • Obec / Mesto: Blatnica
  • Okres: Martin
  • Kraj: Bratislavský kraj
  • GPS: 48.9472, 18.94702
  • Geomorfologický celok: Veľká Fatra
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika, História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Výhľady